Visgi šalyje liejantis pasipiktinimui dėl bekelėmis virtusių rajoninių kelių, kelininkai stojo į savotišką mūšį su žiema.
Valstybinės reikšmės kelius prižiūrinti bendrovė „Kelių priežiūra“ paskelbė ekstremalią padėtį ir pranešė siunčianti daugiau pajėgų į atokesnius kampelius. Skelbiama, kad penktadienį į rajoninius kelius pasiųsta daugiau technikos, šukuoti žvyrkeliai, druskos ir smėlio mišiniu barstytas asfaltas.
Vairuotojams optimizmo įkvėpti turintys tokie užmojai vietiniams kelininkams įnešė abejonių, ar ekstremaliomis sąlygomis pastangos gelbėti atokius kampelius nesukels dar didesnio chaoso.
Permainingos oro sąlygos – tikras iššūkis kelininkams. Sutelkę visas pajėgas, jie šią savaitę vos spėjo nuo sniego vaduoti gatves, magistralinius ir krašto kelius.
Tačiau mažiausios priežiūros lygio – prispaustu ir suledėjusiu sniegu padengti rajoniniai keliai – liko atskirti nuo civilizacijos. Jie nebarstomi, o valomi tik baigus darbus svarbesnės reikšmės keliuose.
Įmonė „Kelių priežiūra“ paskelbė ieškanti efektyviausių sprendimų, kaip padidinti pravažiuojamumą netgi rajoniniuose keliuose, priskirtuose žemiausiam priežiūros lygiui.
Visgi tokie užmojai ne visur įkandami. „Kelių priežiūros“ Panevėžio kelių tarnyba neturi papildomos technikos rajono keliams vaduoti. Todėl, pasak jos vadovo Sauliaus Beržio, tas pačias pajėgas teks dalytis visuose įmonės prižiūrimuose keliuose.
„Iki šiol rajoniniai keliai būdavo valomi tik pabaigus darbus magistraliniuose ir krašto keliuose. Tokiomis sąlygomis, kai taip dažnai sninga, į žemiausio priežiūros lygio atkarpas kas dieną jau nebepavykdavo nuvažiuoti. Nusprendus jas dažniau valyti ir barstyti, teks palikti pagrindinius kelius ir važiuoti į rajoninius arba suktis dvigubai“, – nuogąstavo S. Beržis.
Vadovas būgštauja, kad išaugęs krūvis gali visuose keliuose sukelti chaosą – nebus gerai nuvalyti nei svarbesni, nei mažesnės reikšmės keliai. Barstyti rajone reikėtų daugiau nei 50 km asfalto dangos, dar 300 km žvyrkelių laukia valymo.
Tarnyba turi tik 8 barstytuvus, 5 automobilinius greiderius ir 3 traktorius. Į talką rajone gali būti iškviesti laisvesniu režimu dirbę vairuotojai.
„Kai kurie pas mus dirba ištisą parą, kiti – mažiau. Dabar reikės visiems paplušėti be poilsio“, – sakė S. Beržis.
Rajono kelininkų darbą sunkina ir besibaigiančios druskos atsargos. Tiekėjai neskuba jos atvežti papildomai iš Baltarusijos.
„Jau išbarstėme metinį druskos kiekį – 1800 tonų, baigiasi ir druskos mišinys. Visą mėnesį gyvenama ekstremaliomis sąlygomis“, – kalbėjo „Kelių priežiūros“ Panevėžio kelių tarnybos vadovas.
Laimė, anot jo, bent žmonės dėl sudėtingų sąlygų tarnybos taip smarkiai neatakuoja.
„Nusprendus dažniau valyti ir barstyti rajoninius, teks palikti pagrindinius kelius arba suktis dvigubai.“
S. Beržis
Ne mažiau problemų gyventojams kelia ir gatvių priežiūra žiemą pačiuose kaimuose bei gyvenvietėse. Panevėžio rajono savivaldybė privalo pasirūpinti 600 km vadinamųjų vietinių kelių. Tam sudaryta sutartis su bendrove „Panevėžio melioracija“.
Tačiau šie pagalbininkai patys nevažiuoja, jei jų neiškviečia seniūnai. Pastarieji atsakingi už vietinių kelių priežiūrą tiek vasarą, tiek žiemą.
„Seniūnai sprendžia, kur ir kada nuvalyti kelią. Jie gali kviestis „Panevėžio melioraciją“, kartais prašoma ūkininkų pagalbos“, – aiškino Panevėžio rajono vicemeras Antanas Pocius.
Tačiau žemdirbiai ne visada noriai važiuoja valyti savo kaimo gatvių. Jiems toks uždarbis dažnai nepadengia technikos dėvėjimosi išlaidų. Be to, seniūnija pinigų iš karto neišmoka – tik patvirtinus atliktų darbų aktus.
„Daugiausia dėmesio skiriama mokyklinių autobusiukų maršruto keliams, reaguojama į gyventojų prašymus. Bet, kaip sakiau, seniūno pareiga pasirūpinti, kad žmonėms būtų patogu“, – aiškino A. Pocius.
Žiemos rūpesčiais jau nebesiskundžia Panevėžio miesto gatves valantys įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ kelininkai. Kas dieną besimainantys orai, gausybė kritulių jiems tapo įprastu reiškiniu.
„Penktadienio naktį keturi mūsų ekipažai darbą pradėjo 3 val. esant nedideliam snygiui. Iki 7 val. pabarstyta 125 km gatvių. Bet pradėjo smarkiai snigti ir visas darbas nuėjo niekais. Vėl stumdėme ir barstėme gatves, o dar automobiliai dieną trukdo dirbti. Sekame prognozes, kitas sniegas turėtų ateiti sekmadienio rytą“, – pasakojo bendrovės Miesto tvarkymo skyriaus viršininkas Algis Čeponis.
Kelininkai 306 km gatvių Panevėžyje paruošti saugiau važiuoti privalo per 4 val. po snigimo.
Ramesnis tarnybai buvo praėjęs trečiadienis, o antradienis – taip pat pilnas iššūkių.
„Gamtos nenugalėsi. Vasara buvo sausra, tai dabar žemei grąžinama visa prarasta drėgmė“, – sako A. Čeponis.
Panevėžio gatvių prižiūrėtojai praėjusią savaitę daugiausia pretenzijų sulaukė dėl nenuvalytų šaligatvių. Juos šluoja 5 traktoriai ir 50 valytojų.
Miesto kelininkai bent jau ramūs dėl druskos atsargų. Tiekėjai jų atvežė pakankamai, nors skaičiuojama, kad jau išnaudota šių medžiagų metinė norma. Nuo lapkričio Panevėžyje išbarstyta 1300 tonų druskos.
„Seniai bebuvo tokia žiema. Ir žmonės atpratę, sausį nori vasariškų eismo sąlygų. Reikia suprasti, kad taip negali būti, reikia ir patiems būti atsargesniems tiek vaikštant, tiek važiuojant“, – pabrėžė A. Čeponis.
Komentarai
Jau siemet pastebejau kad vos ne pirma nuvalo ir pabarsto vinaa „pagrindiniu miesto arteriju“ staniunu gatve idomu kas do siska ten gyvena kad berzu ar aukstaiciu gatves sniege o si juoda nuvalyta pabarstyta
Krekenava – Žibartoniai niekada nebuvo prižiūrimi ir netgi rinkimų metais. Krekenavos apylinkės žmonės turėtų nebalsuoti už esamus raj savivaldybės valdybos narius“profesonalus,,
Tai verskit seniuna juos valyt, jei nereaguija skambinkit merui! JIEMS REIKIA.LIPT ANT GALVU, KITAIP JIE NEDIRBA
Krekanavos apylinkėse keliai visai neprižiūrimi net gi rinkimu metais. Žmonės turėtų nebalsuoti už raj savivaldybės esamus valdybos narius „rupestinguosius,,
molainiu km nebuvo ne karto,kam tolia savivaldybe reikalinga,tik algas gauti,,o zmonemis rupintis ne
Jie tik gerai nuvalo prie savo būstinės panevezyje net blizga šlapia o jai važiuoja kitais keliais kiek sutinku net nenuleidžia savo buldozeriu ir net ne barsto tik įvaizdį sudaro kad dirba pikta kur mūsų mokesčiai nueina į kišenes
Žmonės, jei net pačiam mieste panevezy tik žiedus pabarsto truputi ką čia kalbėt apie kaimuka, tie krv…tik į kišenę moka isidet daugiau, ir kiekvienais metais sako oi žiemą užklupo netikėtai sausio menesi