Site icon sekunde.lt

Kebabų verslas prisuko teismą

Panevėžio apylinkės teismas. P. Židonio nuotr.

 

Vagystės iš butų, mašinų ar parduotuvių, įmonių turtingesnėse Vakarų Europos valstybėse dažniausiai yra atvykėlių iš skurdesnių šalių „verslas“. Tačiau tokių ilgapirščių traukos vieta tampa ir Lietuva.

Panevėžio apylinkės teisme šią savaitę atversta neįprasta byla – į teisiamųjų suolą sėdo keturi Makedonijos ir Albanijos piliečiai. Atvykėliai ikiteisminį tyrimą atlikusiems pareigūnams bandė įrodyti, kad Lietuvą pasirinko norėdami čia pradėti kebabų verslą.

Iš tiesų jų verslu tapo žaibiškos naktinės vagystės iš Panevėžio krašto parduotuvių ar įmonių. Ilgapirščius svetimšalius domino išimtinai tik seifai, kuriuose laikomi grynieji pinigai.

Imigrantų siautėjimai Panevėžio krašte prasidėjo prieš dvejus metus, tačiau tik dabar pavyko atversti bylą. Jos nagrinėjimas taip pat užtruks, mat didžiulis iššūkis teismui – rasti vertėjų, kurie gebėtų visą procesą versti įtariamiesiems suprantama kalba. Net porą mėnesių užtruko kaltinamojo akto išvertimas į albanų kalbą.

Bylos duomenimis, žaibinės vagystės Panevėžio krašte užregistruotos dar 2019-ųjų rugsėjį. Rugsėjo 21-osios naktį Pasvalyje, tą savaitgalį šventusiame gimtadienį, įsilaužus į dvi parduotuves ir įmonę, pavogti seifai bei grynieji pinigai. Po penkių dienų tokio paties braižo vagystė užregistruota ir Panevėžyje. Išardžius sieną, patekta į statybinių prekių parduotuvę Ramygalos gatvėje. Kol atvyko apsauga, seifą su pinigais pagrobę vagys jau buvo spėję pasprukti. Dar po kelių dienų tokiais pat metodais įsibrauta į įmonę ir parduotuvę Liūdynėje. Iš pastarosios pagrobtas seifas su daugiau nei 2 tūkst. eurų, įmonėje vagių triūsas nuėjo perniek – patalpas nusiaubę vagys išsinešdino pinigų taip ir neradę.

Atvažiavo pasiruošę

Panevėžio apygardos prokuratūros prokurorės Justinos Vingilytės teigimu, kaltinamieji iš anksto suplanuotoms vagystėms buvo gerai pasiruošę. Dieną apeidavo atsitiktinai nusižiūrėtas patalpas, o naktimis, apsiginklavę laužtuvais ir kirtikliais, įsilauždavo į parduotuves ar įmones. Dažniausiai tai buvo daroma sienoje iškirtus skylę. Juos viliojo tik grynieji pinigai, laikomi kasos aparatuose ir seifuose. Kad nebūtų atpažinti, įtariamieji veidus slėpdavo po sukarpytomis moteriškomis pėdkelnėmis ar kojinėmis. Nei kaukiančios signalizacijos, nei vaizdo kameros neatbaidė ilgapirščių nuo nusikaltimų.

Naudojo kojines ant batų, ant veido, kad nebūtų atpažįstami, naudojo įrankius: laužtuvus, kirtiklius. Akivaizdu, buvo gerai pasiruošę vykdyti vagystes“, – kalbėjo prokurorė.

Verslo projektas

Per ikiteisminį tyrimą surinkta medžiaga atskleidžia, kad užsieniečiai vogti į Lietuvą buvo atvykę porą kartų. Sostinėje jie buvo išsinuomoję būstą. Tai bene pirmas atvejis Panevėžio apskrityje, kai vagystes įvykdė specialiai dėl to atvykę užsieniečiai.

Vis dėlto jiems neišdegė lengvai prasisukti Lietuvoje.

Policijai pavyko nustatyti kaukėtus vagis: 40–48 metų trys vyrai iš Šiaurės Makedonijos ir vienas iš Albanijos.

Patys kaltinamieji nurodo, jog jų tikslas buvo atvykti į Lietuvą ir atidaryti čia kebabinę, tai yra tam tikras verslo projektas, o kuo tai virto – matome“, – sakė prokurorė J. Vingilytė.

Teismo posėdžiai trimis kalbomis

Svetimšalių įvykdyti nusikaltimai skaičiuojami dešimtimis. Bendra verslininkams iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių padaryta žala siekia apie 110 tūkstančių eurų.

Pavogta turto ir pinigų apie 76 tūkstančių eurų vertės, likusi dalis yra sugadintas turtas, nes visur buvo signalizacijos išplėštos, kompiuterinė technika sugadinta“, – patikslina J. Vingilytė.

Pareigūnams pavyko išsiaiškinti, kad iš sulaikyto ketverto teisėsaugai savo šalyje buvo žinomas vienas įtariamasis. Aiškinamasi, ar atvykėliai panašių žaibinių vagysčių nevykdė ir kitose šalyse. Ikiteisminį tyrimą kiek apsunkino ir tai, kad nei Albanija, nei Makedonija nėra Europos Sąjungos narės. Taip pat sudėtinga su vertėjais. Nepavykus rasti lietuvių-albanų kalbų vertėjų, visas teismo procesas yra verčiamas į anglų, o iš jos į albanų kalbas ir atvirkščiai.

Kadangi vagystės buvo įvykdytos veikiant organizuotoje grupėje, kaltinamiesiems gresia iki 8-erių metų nelaisvės.

Exit mobile version