Kaip teigia Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento specialistė Deniza Leontjeva, ES investicijos į aplinkosauginius-rekreacinius objektus – galimybė Lietuvos zoologijos sodą paversti moderniu ir lankytojams patraukliu, edukacinį poveikį turinčiu objektu. Planuojama, kad iš investicijų atlikus esminę rekonstrukciją sodas gali tapti vienu įdomiausių gamtos, kultūros, švietimo bei poilsio centrų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Vidurio Europoje.
„Žmogaus kultūra auga per patirtį ir pažinimą. Aplinkosaugos kultūra – sudedamoji žmogaus kultūros dalis, apimanti pagarbą mus supančiai aplinkai, gausiai įvairiausių gyventojų, kartais ir prašančių pagalbos. Lietuvos zoologijos sodui atnaujinti skiriamomis lėšomis siekiame prisidėti prie geresnių gyvūnų laikymo sąlygų, o įrengus edukacijos centrą – ir prie biologinės įvairovės pažinimo“, – teigė D.Leontjeva.
Apsilankius zoologijos sode kartais atrodo, kad laikas sustojo: kai kurie voljerai statyti dar sovietmečiu, su betoniniais grindiniais ir storomis grotomis. Žinoma, zoologijos sodas ėmėsi iniciatyvos ir, bendradarbiaudamas su privačiu sektoriumi, atnaujino pavienius voljerus, tačiau tai tik maža dalis. Būtina iš esmės atnaujinti infrastruktūrą, nes dabartinė padėtis neatitinka kai kurių svarbiausių ES bei Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos nustatytų reikalavimų ir rekomendacijų.
Numatytame įgyvendinti investiciniame projekte daug dėmesio skiriama gyvūnų laikymo sąlygoms pagerinti. Planuojama atnaujinti gyvūnų laikymo-gyvenamąją infrastruktūrą, pastatyti naujus pastatus ir voljerus plėšriesiems žinduoliams, žirafoms, kanopiniams žinduoliams, vilkams, lapėms, kiškiams, šiltųjų kraštų bei naminiams gyvūnams ir paukščiams. Baltųjų meškų pastatas bus rekonstruojamas į oranžeriją.
„Įgyvendinę numatytas statybas ne tik pagerinsime gyvūnų laikymo bei gyvenimo sąlygas, bet ir sukursime patrauklias ekspozicines erdves, o tai turėtų padidinti Lietuvos zoologijos sodo patrauklumą ir lankomumą“, – viltis išsakė Lietuvos zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus vyriausiasis vadybininkas Rimantas Zajankauskas.
Zoologijos sodo darbuotojai rūpinasi laikomų gyvūnų sveikata. Deja, šių paslaugų prieinamumas dėl nusidėvėjusios infrastruktūros ir ploto stokos gana ribotas. Norint sėkmingai gydyti gyvūnus, planuojama pastatyti naują veterinarijos ir karantino pastatą.
Modernios patalpos taps ir puikia praktikos vieta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos studentams. Būsimieji veterinarai galės praktiškai išbandyti būsimą profesiją ir padėti zoologijos sodo gyventojams.
„Turėdami naujus pastatus sukursime profesionalią, gyvūnų gydymo ir sveikatos priežiūros sąlygas atitinkančią veterinariją, kuri užtikrins gyvūnų sveikatingumą ir jie bus patrauklesni lankytojams. Taip pat sudarysime galimybes veterinarinės medicinos studijų programos studentams įgyti praktinių žinių“, – naujos statybos pranašumus vardijo R.Zajankauskas.
Zoologijos sodas yra puiki vieta, kurioje lankytojai gali įdomiai ir betarpiškai sužinoti apie gamtą. Kaune įsikūrusiame zoologijos sode žmonės gali aplankyti 232 skirtingų rūšių atstovus, iš viso 2100 gyvūnų.
Vis dėlto Lietuvos zoologijos sodas, norėdamas sudominti šiuolaikinius lankytojus ir siekdamas tapti švietimo centru, numato išplėsti švietėjiškas veiklas ir pateikti jas interaktyviai. Pirmiausia bus įkurtas edukacinis centras. Ši mokomoji erdvė išnaudos naujausias technologijas ir informaciją pateiks naujoviškai bei patraukliai.
„Gerokai išplėsime edukacinių paslaugų įvairovę. Lankytojai galės pasirinkti sau įdomiausias pramogas – nuo pasijodinėjimo poniu iki mobiliųjų programėlių, pažinti biologinę įvairovę. Kokybiškos paslaugos įgalins mūsų svečius praleisti visą dieną zoologijos sode ir nereikės skubėti namo dėl veiklų trūkumo“, – ateities planais dalijosi R.Zajankauskas.
„Gamtos išsaugojimo žinias lankytojai galės pagilinti ir naujai įrengtame muziejuje kartu su informacijos centru. Ten planuojame eksponuoti ir mūsų sodo nuotraukas, daiktus, kurie liudija ilgametę istoriją“, – toliau vardijo sumanymus R.Zajankauskas.
Mėgstantiems stebėti egzotinius gyvūnus nebereikės laukti vasaros. Įgyvendinus zoologijos sodo investicinį projektą, lankytojai turės galimybę juos aplankyti ir žiemą. Tam numatyta įrengti egzotariumą.
„Zoologijos sode vietoj buvusio akvariumo ir terariumo bus statomas egzotariumas. Čia bus laikomi kelių klimato zonų (atogrąžų, vidutinio klimato ir kt.) egzotiniai gyvūnai – žuvys, varliagyviai, ropliai, paukščiai, žinduoliai. Ši ekspozicija veiks visais metų laikais, todėl lankytojai galės apžiūrėti ją kada panorėję“, – sakė R.Zajankauskas.
Planuojama, kad naujoje erdvėje lankytojams bus sudaryta galimybė stebėti gyvūnus ištisus metus. Dalis gyvūnų žiemojimo patalpų turės iš vienos pusės skaidrų stiklą, kad lankytojai galėtų matyti gyvūnus žiemą. Taigi ir žiemą zoologijos sodas lauks apsilankančių smalsuolių.
Aplinkos ministerijos duomenimis, Lietuvos zoologijos sodui atnaujinti pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programą skirta per 11 mln. Eur; didžioji lėšų dalis – iš ES regioninės plėtros fondo. Įgyvendinus visas idėjas, zoologijos sodas taptų patrauklesnis visuomenei, labiau lankomas, pagerėtų finansinė situacija, jis galėtų vykdyti daugiau mokslinių, edukacinių programų, būtų užtikrinamos tinkamos gyvūnų laikymo sąlygos.
Atnaujinimo darbus numatoma pradėti šiais metais, o baigti 2020-aisiais. Per rekonstrukciją visi norintys galės ir toliau lankyti gyvūnus, nes zoologijos sodas nebus uždarytas.