Kitokios į Aukštaitijos sostinę atėjo Kalėdos, kitokie Naujieji metai – kitokios ir Užgavėnės. Šiais metais jas organizuojantys Panevėžio bendruomenių rūmai turėjo įvairių minčių, kaip pagal karantino taisykles surengti tradicinį žiemos išvarymą.
„Galvojome apie šventę virtualioje erdvėje, mąstėme net ją filmuoti rūmų scenoje. Tačiau galiausiai pasirinkta kaukių parodos idėja Panevėžio kultūros ir poilsio parke – taip ir saugu, ir arčiau žmonių“, – pasakojo Bendruomenių rūmų direktorė Sandra Myškienė.
Nors panevėžiečiai ilgisi anksčiau buvusio Užgavėnių triukšmo mieste su čigonų, žydų, velnių, daktarų, ubagų ir kitų persirengėlių kiemeliais, didžiosios kaukėtų dalyvių eisenos, Kanapinio ir Lašininio kovos, bet ne mažesnio pasisekimo sulaukė ir vilniečio skulptoriaus Kęstučio Musteikio bei Bendruomenių rūmų scenografės Elvyros Vilkienės sukurtų kaukių paroda po atviru dangumi.
Kultūros ir poilsio parko Žiemos ir Pavasario takuose iškabintos 27 spalvingos kaukės. K. Musteikio kaukės veda lankytojus Pavasario taku, o E. Vilkienės – Žiemos. Abi alėjos susitinka ant tilto, kur pakabintos įspūdingos saulės ir mėnulio kaukės. O čiuožinėtojų pamėgtą kalniuką saugo „daktaras“.
„Eina mamos su vaikais ir pasakoja, kaip čia susitinka žiema ir pavasaris“, – šventės simboliką aiškina S. Myškienė.
Anot jos, tokiai parodai ypač tiko ir modernūs atnaujinto parko šviestuvai. Kai ant jų pakabinti liaudies meno kūriniai – kaukės, vakare toks apšvietimas atrodo labai mistiškai.
Pasiruošti šiai parodai, pasak S. Myškienės, kūrėjai teturėjo vos mėnesį, mat tada dar niekas nežinojo, kad karantinas bus pratęstas iki pat pavasario.
Parodos organizatoriai pasakoja, kad garsųjį skulptorių K. Musteikį reikėjo padrąsinti imtis tokio reikalo – menininkas abejojo, ar per tokį trumpą laiką pavyks sukurti, kuo panevėžiečius pradžiuginti ir nustebinti. Paskutinės kaukės į Panevėžį parvežtos dar net ne visai išdžiūvusios.
K. Musteikio sukurtos kaukės kainavo nuo 100 iki 200 eurų. Užgavėnių kūriniai liks Bendruomenių rūmams ir puoš miesto šventes ateityje.
Kultūros ir poilsio parko žiemišką peizažą paįvairinusios kaukės pagamintos iš putplasčio. Jos vaizduoja pagrindinius šios šventės personažus, tačiau yra ir netradicinių veikėjų – kai kas šiuose veiduose gali įžvelgti politinius pasaulio veikėjus, kitas žinomas istorines asmenybes.
„Užgavėnės – linksma juoko šventė, tad nereikėtų prarasti humoro jausmo vaikštant tokia alėja“, – sako K. Musteikis, paklaustas, ar iš tiesų tarp kaukių – buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas D. Trampas, Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris.
Skulptorius išsigynė nuo kūrybos sąsajų su konkrečiais asmenimis, bet pridūrė, kad Užgavėnių kolekcijoje yra visokių visuomenės sluoksnių ir visokių tautybių atstovų.
„Pats Trampas, mano žiniomis, pusiau žydas. Apskritai, kas ką nori, tas tą gali tose kaukėse matyti. Ir ubagas, ir daktaras, ir gaspadinė – gali būti lietuvis, gali būti kitos tautos personažas“, – šmaikštumo nestokoja kaukių kūrėjas.
Personažus K. Musteikis pasakoja sugalvojęs greitai, taip pat greitai nusipiešė eskizus. Sunkiausia, anot jo, buvo maždaug metro aukščio kaukes spėti sumeistrauti laiku. Autoriui teko pasitelkti pagalbininkų komandą.
Iš medžio, skulptoriaus teigimu, būtų pavykę gražiau, bet tai ir kainuoja brangiau, ir laiko reikalauja daugiau.
„Gal ne viskas išėjo, kaip norėjosi – dažymui laiko beveik visai nebeturėjau“, – teisinosi vilnietis.
K. Musteikiui kurti Užgavėnių simbolius – ne naujiena. Jis kartu su kitais menininkais būdavo dažnas Palangos Užgavėnių kūrybinių dirbtuvių dalyvis. Šio menininko rankomis sukurtų kaukių vis užsiprašydavo Vilnius, taip pat Trakai. Tačiau šįmet kaukėmis pasipuošti Užgavėnėms sugalvojo tik panevėžiečiai – kituose miestuose tokių įdomybių nepamatysi.
O štai Utena K. Musteikio šįmet užsiprašė šiaudinės Užgavėnių skulptūros.
Pats menininkas juokiasi, kad jam Užgavėnės kiekvieną dieną, nes kaukes uždėjęs karantinas švęsti leidžia ištisus metus.
K. Musteikio rankoms paklūsta ir įnoringa medžiaga laikomas ledas. Kartu su broliu Vytautu prieš Naujuosius metus sukūrė įspūdingą kambarį Ledo viešbutyje Švedijos miestelyje Jukasjervyje. Šiame 32 kvadratinių metrų kambaryje su pirtimi nakvynė kainuoja tūkstantį eurų, o miegoti tenka 6 laipsnių šaltyje.
Ledinio kambario interjeras atspindi šiandienos svarbiausią aktualiją. Kūrėjai jame pavaizdavo koronaviruso pandemiją. K. Musteikio sukurtuose paveiksluose pavaizduoti keisti padarai, chameleonai, žuvies pilve – kiškis su kauke, o virusas įgavo rutulio su čiuptuvais pavidalą.
Ant iškišto chameleono liežuvio matyti užrašas: „Ledo viešbutis – saugiausia pasaulio vieta“.
Ir iš tiesų šio viešbučio populiarumas – milžiniškas. Jame vietos rezervuotos jau metams į priekį.
O panevėžietė E. Vilkienė kaukes parodai kūrė ilgiau – Bendruomenių rūmų darbuotoja žinojo, jog reikia ruoštis vienokioms ar kitokioms Užgavėnėms.
„Mano personažai: velniukas, čigonas ir kiti. Gaminau juos taip pat iš putplasčio, dekoravau virvėmis, sagomis ir kitomis detalėmis“, – pasakojo E. Vilkienė.
Ji džiaugiasi, kad pačios ir kolegos iš sostinės kūryba sulaukė tiek daug dėmesio. Pasak kūrėjos, Užgavėnės ir joms būdingos kaukės tam ir reikalingos, kad pakeltų nuotaiką. O kai žmonės gerai nusiteikę, tai ir žiemą iš kiemo išvaryti lengviau.
Smagi paroda Kultūros ir poilsio parke dar veiks iki vasario 17-osios vakaro.
I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.