Respublikinės Panevėžio ligoninės viešųjų ryšių specialistas Vytautas Riaubiškis sako, kad Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriuje paskutinėmis dienomis lankytojų srautas nėra padidėjęs. Vis dėlto, anot jo, didelė tikimybė, kad po savaitgalio užsitęsus neįprastiems orams, situacija gali keistis.
Beveik iki birželio pabaigos pratęsti mokslo metai ne vienai mokyklai sukėlė galvosūkį, kaip vaikus išmokyti alinant kaitrai. Ne viena Panevėžio švietimo įstaiga gelbėjasi trumpindama pamokas arba užima mokinius kitomis veiklomis.
„Žemynos“ progimnazijoje, 5-oje gimnazijoje įrengtos lauko klasės.
„Gerai būtų, jei mokyklos turėtų kondicionierius, bet tai turbūt tik ateities klausimas“, – sako miesto Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis.
Kol kas, anot jo, iš mokinių tėvų skundų dėl karščių švietimo įstaigose nesulaukta. Visgi sinoptikai atvėsimo nežada, o vyresniųjų klasių mokiniams mokslo metai tęsis dar iki birželio 21 dienos.
„Kalbėjome su mokyklų vadovais, sakėme: žiūrėkite vaikelius. Ugdymo procesas turi vykti, bet kad nenutiktų taip, jog vaikai leiptų pamokose“, – pabrėžė E. Kuchalskis.
Kitą savaitę prognozuojami dar didesni karščiai. Dėl to bene blogiausia bus abiturientams. Pirmadienį jiems vyks fizikos egzaminas, trečiadienį rusų kalbos egzamino antroji dalis, penktadienį – vienas pagrindinių egzaminų – matematika.
Guodžiamasi bent tuo, kad populiaresni egzaminai, kurie turi būti laikomi mažesnėse patalpose, jau išlaikyti. Matematikos egzaminas vyks sporto salėse.
Panevėžio rajono savivaldybė skelbia, kad pamokos daugelyje mokyklų vyksta vėsesnėse patalpose, į kurių langus neplieskia saulė, taip pat kieme, lauko klasėse.
Mokiniams vietoje mokyklinės uniformos siūloma rengtis lengvais vasariškais drabužiais, nuolat gurkšnoti vandenį, būnant lauke dėvėti galvos apdangalus.
Dėl stojusių karščių pamokos trumpinamos Berčiūnų pagrindinėje mokykloje, Velžio bei Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijose. Karščiams neslūgstant trumpinti pamokas rengiasi ir kitos mokyklos.
Ramygalos gimnazijoje dalį pamokų mokytojai veda mobiliosiose lauko klasėse medžių pavėsyje.
Karštis verčia koreguoti ir kelininkų darbo grafikus.
Panevėžyje gatves „pragaro“ mašina atnaujinančios bendrovės „Kauno tiltai“ komunikacijos specialistė Ernesta Razbadauskienė teigia, kad Lietuvą aplankęs tropinis karštis verčia pagalvoti apie darbuotojus, dirbančius lauko sąlygomis. Jiems į darbo vietas tiekiamas vanduo, o darbai organizuojami taip, kad žmonės galėtų pakeisti vieni kitus ir dažniau pailsėti pavėsyje.
„Nuolat primename, kad net ir nejaučiant troškulio patartina gerti vandenį kas 15 minučių ir nepamiršti dėvėti galvos apdangalo“, – sako E. Razbadauskienė.
Neįprastai ilgai besitęsiantis karštis vairuotojams ir kelininkams sukėlė papildomų rūpesčių dėl vadinamosios „prakaituojančios“ asfalto dangos. Nors Panevėžio regiono keliuose eismas dėl kaitros kol kas nėra ribojamas, bendrovės „Kelių priežiūra“ atstovės Giedrės Čekavičienės teigimu, imamasi priemonių, kurios nekelia nepatogumų eismo dalyviams – „prakaituojanti“ asfalto danga barstoma smulkia skalda. Pabarstytos medžiagos sugeria bitumo perteklių.
Pasak G. Čekavičienės, daugiausia bitumo išsiskiria saulės kaitinamoje kelio pusėje, didžiausią ratų apkrovą patiriančiose vėžėse.
„Vairuotojams, pastebėjusiems bitumo perteklių (važiuojant danga jaučiamas, girdimas čežėjimas), jei įmanoma, rekomenduojame apvažiuoti „prakaituojančias“ vietas“, – pataria „Kelių priežiūros“ atstovė.
„Gerai būtų, jei mokyklos turėtų kondicionierius, bet tai turbūt tik ateities klausimas.“
E. Kuchalskis
Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus skundai dėl karščio kol kas neužplūdo. Neatmetama, kad jų gali atsirasti po savaitgalio, kai darbuotojai sugrįš į nevėdintas, prikaitusias patalpas. VDI nurodo, kad darbo vietos komfortiška temperatūra vasarą, dirbant vidutinio sunkumo darbus, yra 21–23 laipsniai, o leidžiama – 18–27 laipsniai. Dirbant biure, kai darbas reikalauja nedidelės fizinės įtampos sėdint, stovint ar vaikštant, komfortiška temperatūra yra 22–24 laipsniai, o leidžiama 21–28 laipsniai. Uždaros patalpos turėtų būti tinkamai kondicionuojamos, vėdinamos. Temperatūros skirtumas sėdint po vėsaus oro srove ir išėjus karštą vasaros dieną į lauką būna labai didelis, o staigūs temperatūrų skirtumai neigiamai veikia organizmą. Todėl rekomenduojamas temperatūros skirtumas turėtų būti ne didesnis kaip 6–8 laipsniai.
VDI perspėja, kad siekiant apsaugoti darbuotojus nuo galimo perkaitimo, darbdavys turi suteikti specialias pertraukas, per kurias būtų galima palikti darbo vietą ir pereiti į vėsesnes patalpas.
Kepins toliau
Išvargintiesiems karščių sinoptikai gerų žinių vis dar nedalija. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėjos Vidos Ralienės teigimu, atsirita dar viena karščio banga.
Šeštadienį temperatūra kils iki 29 ar 30 laipsnių. Popietę turėtų pradėti formuotis kamuoliniai debesys ir trumpai palyti. Ryškesnis orų pasikeitimas Panevėžį pasieks naktį į sekmadienį. Pasak V. Ralienės, turėtų palyti didesnėje teritorijoje. Sekmadienį laukia saulėta ir maloniai šilta – apie 23–25 laipsnius diena.
„Tikėtina, kad pirmosios kitos savaitės dienos bus sausos, savaitės vidury su popietinėmis liūtimis, perkūnijomis. Pirmadienį 25–27 laipsniai, antradienį iki 29, trečiadienį tikėtina – per 30“, – vardijo V. Ralienė.
Birželį pradėjusi kepinanti kaitra nėra būdinga Lietuvai. Pasak V. Ralienės, nuo birželio 4-osios ne vienoje šalies vietoje registruoti karščio rekordai, trečiadienį jie stebėti jau visoje šalyje, o ketvirtadienį – aplink Panevėžį link Šiaulių.
„Tokių temperatūrų per meteorologinių stebėjimų laikotarpį nėra buvę“, – pabrėžė vedėja.
Tiesa, stebėjimų laikotarpis priklauso nuo to, kiek laiko tame krašte veikia stebėjimų stotis. Kai kur jos veikia dar tik kelias dešimtis metų, bet Panevėžyje – daugiau nei šimtmetį. V. Ralienės teigimu, Aukštaitijos sostinėje ketvirtadienį fiksuota didesnė nei 29 laipsniai temperatūra – tokių karščių šiomis birželio dienomis Panevėžyje iki tol nėra buvę. Ankstesnis mūsų krašto temperatūros rekordas siekė 28,7 laipsnio.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, žemiausia temperatūra birželį fiksuota 1977 metų birželio 5-ąją Šventojoje – vos 2,8 laipsnio šilumos, aukščiausia Druskininkuose 1885 metų birželio 27-ąją – 35 laipsniai ir 1968 birželio 19 dieną Šilutėje – 34,4 laipsnio.