P. Židonio nuotr.

Karas sustabdė traukinį

Karas sustabdė traukinį

Iš Šiaulių į Rokiškį keleivius vežančių traukinių galinė stotelė nuo liepos 1-osios bus Panevėžys.

Maršruto sutrumpinimą bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ motyvuoja ir Rusijos pradėtu karu Ukrainoje.

Šiauliai–Rokiškis maršrutu keleivius vežiodavusių traukinių dalies ruožo uždarymą panevėžietė Laima Streikienė įvardijo kaip nemenką patogumo praradimą. Traukinio jai ypač trūks dabar, vasarą.

„Po avarijos neįgaliu tapęs mano vyras vasaras leidžia iš tėvų paveldėtoje sodyboje Rokiškio rajone. Aš dirbu, su sūnumi gyvename bute Panevėžyje, o savaitgaliais traukiniu vykstame į sodybą. Išlipusius Skapiškio geležinkelio stotyje vyras mus pasitikdavo ir likusį kelią parveždavo automobiliu. Dabar iki Skapiškio teks bandyti nusigauti autobusu. Tas autobusas važiuoja dvigubai ilgiau, nei rieda traukinys“, – laukiančius vargus vardijo pati automobilio nevairuojanti moteris.

Jos paauglys sūnus tėvams guodėsi, kad dabar teks padėti dviratį. Jaunuolis dažnai traukiniu vežasi dviratį ir iš Skapiškio geležinkelio stoties iki sodybos likusius kilometrus numina.

L. Streikienė pripažįsta, kad Rokiškio link iš Panevėžio traukiniu važiuoja nedaug žmonių.

„Važiuodami sėdime išsisklaidę. Jei suskaičiuotum visus keleivius, turbūt būtų tik trečdalis vagono. Maršrutu, kuriuo vykstame, vienas vagonas ir tevažiuoja“, – pasakojo panevėžietė.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Pritrūko atsarginių dalių

Bendrovei „Lietuvos geležinkeliai“ atstovaujanti Kotryna Dzikaraitė teigia, jog nuo vasaros vidurio – liepos 1-osios – trumpinti traukinio Šiauliai–Panevėžys maršrutą tenka ir dėl to, kad iki Rokiškio važiuoja vidutiniškai tik po dešimt keleivių, nors traukinyje 88 sėdimos vietos.

Tačiau dar svaresnė bendrovės nurodoma maršruto trumpinimo priežastis – Rusijos pradėtas karas Ukrainoje, dėl ko Europos Sąjunga pradėjo taikyti agresorei ekonomines sankcijas.

Dėl šių sankcijų „Lietuvos geležinkeliai“ nebegali nusipirkti būtent Rusijoje pagamintiems po Lietuvą važinėjantiems traukiniams būtinų atsarginių dalių, reikalingų remontui.

K. Dzikaraitė atkreipė dėmesį, kad nemažai bendrovės turimų traukinių pagaminti prieš 30 metų ar net dar seniau, jiems reikalingas nuolatinis remontas. Traukiniai remontuojami Radviliškyje ir Vilniuje.

Tad dėl keleivių ir dėl atsarginių dalių stokos nutarta trumpinti po Lietuvą važinėjančių keleivinių traukinių maršrutus.

Tarp trumpinamų pateko ir keleivinio traukinio maršrutas nuo Panevėžio iki Rokiškio.

Kišo koją ir pandemija

„Lietuvos geležinkeliai“ taip pat skelbia, kad keleivių traukiniais vežimui didžiulę įtaką turėjo pasaulinė kovido pandemija.

Dar iki jai pasireiškiant, 2019 metais traukiniais Lietuvos teritorijoje pervežta pusšešto milijono žmonių, 2021-aisiais jais po Lietuvą keliavo tik kiek daugiau nei keturi milijonai. Mažėjo ir „Lietuvos geležinkelių“ pajamos.

Kitados Šiaulių–Rokiškio maršrutu kasdien važinėjęs traukinys pastaruoju metu kelionę iš Panevėžio iki Rokiškio tęsia tik tris dienas per savaitę – penktadieniais–sekmadieniais.

Iš Panevėžio šis traukinys išvykdavo ir iki liepos 1-osios dar du birželio savaitgalius išvyks 16.43 val., o Rokiškį pasiekia 18.05 val.

Atgal iš Rokiškio šis traukinys išvažiuoja šeštadienį ir sekmadienį 11.30 val. Be to, sekmadieniais iš Rokiškio yra ir dar vienas, vakarinis traukinio reisas.

Kelionės iš Panevėžio į Rokiškį kaina – 5,7 euro. Vežtis dviratį šiuo traukiniu kainuoja 45 proc. perkamo bilieto vertės. Traukiniu galima vežtis ir gyvūnus. Jų, sveriančių iki aštuonių kilogramų, kelionė nemokama. Už didesnį gyvūną privalu mokėti pusę keleivio bilieto vertės.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Įžvelgia prabangą

„Keliauti traukiniu išties buvo patogu. Vietos – sočiai, gali pavaikščioti, netgi persėsti ant kito suolo. Tai ne tas, kas keliauti autobusais sėdint suspaustai kėdėje. Be to, autobusai dažnai stoja, gaištama, kol kiekvienas keleivis susimoka vairuotojui. O, pavyzdžiui, sustojęs Kupiškyje autobusas pastovi geras 15 minučių. Keliaudama juo iš Panevėžio iki sodybos ir atgal, papildomai sugaišiu geras dvi valandas“, – skaičiuoja L. Streikienė.

Tačiau bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ išsiaiškino, kad nuo Panevėžio iki Rokiškio keleivius kasdien veža net šeši tarpmiestiniai autobusai, be to, yra ir priemiestinių reisų. Tad keliauti siūloma persėdant iš vieno autobuso į kitą.

Iš Panevėžio iki Rokiškio kol kas dar dardantis traukinys pravažiuoja Karsakiškio seniūniją.

„Važiuojant automobiliu pro Subačių kartais tenka praleisti traukinį. Turiu pasakyti, kad matau jame sėdinčius tris, daugiausia keturis keleivius“, – patikino seniūno pavaduotojas Vidmantas Paliulis.

Jis svarsto, kad vežioti tik po kelis žmones „Lietuvos geležinkeliams“ išties pernelyg didelė prabanga.

„Už bilietą keleiviai moka po kelis eurus, tačiau neabejoju, kad kelionės važiuojant iš Panevėžio į Rokiškį savikaina yra kelios dešimtys eurų. Kai tiek nedaug žmonių keliauja, nereikėtų stebėtis, kad ir traukinio maršrutas trumpinamas“, – konstatavo V. Paliulis.

Komentarai

  • Šeši tarpmiestiniai autobusai per dieną. Melagiai ,, Lietuvos geležinkeliai“ .Viso per savaitę yra 15 reisų.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų