Tikintiesiems Verbų sekmadienis – Didžiosios savaitės pradžia. Ši diena byloja, kaip iškilmingai į Jeruzalę įžengė Kristus. Žmonės jį atpažino dėl padarytų stebuklų ir šlovino, klodami palmių šakas. Jas dabar ir simbolizuoja verbos. Į bažnyčią atsineštos verbos pašventinamos ir laikomos ištisus metus, kad saugotų namus ir šeimą nuo nelaimių, o Pelenų trečiadienį sudžiūvusią pernykštę puokštę reikia sudeginti.
Bet šįkart daugelis šalies bažnyčių Verbos sekmadienį pasitiks kitaip – be tikinčiųjų, be iškilmingos tradicinės procesijos ir be šventintos verbos. Vyskupijos gavo nurodymą per karantiną atšaukti visas viešas pamaldas ir žmonių susibūrimus.
Už uždarų bažnyčios durų Verbų sekmadienį švęs ir Šv. Petro ir Povilo bažnyčios klebonas Romualdas Zdanys. Vis dėlto dvasininkas nusprendė suteikti galimybę parapijiečiams labiau pajusti šios svarbios dienos dvasią. Per visą Didžiąją savaitę į šiuos maldos namus užsukę tikintieji ras šventintų verbos šakelių.
„Verbų sekmadienį pašventinsime šakeles, o paskui jas sudėsime į dėžę prie bažnyčiose ar jos viduje. Tikintieji vis dar gali patekti į mūsų Dievo namus, durys atviros kas dieną nuo 10 iki 12 val. ir nuo 14 iki 16 val.“, – kalbėjo R. Zdanys.
Nebevyko šiemet ir šio dvasininko anksčiau rengta tradicinė Didžiojo penktadienio Kryžiaus kelio eisena Senvagėje. Į šią procesiją kasmet susirinkdavo didžiulė minia panevėžiečių, nešinų deglais.
Be šventintos puokštės parapijiečių nežada palikti ir Krekenavos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilikos klebonas Gediminas Jankūnas. Jis sekmadienį uždarose mišiose pašventins verbas, paruoštas parapijos jaunimo.
„Verbas bus galima pasiimti po šv. mišių prie parapijos namų pagrindinių durų. Ten lauke stovės kryžius su jame susmaigstytomis verbų šakelėmis. Žmonės galės pasiimti po šakelę sau ir kaimynui“, – pasakojo G. Jankūnas, šventines pamaldas transliuoti žadantis tiesiogiai socialiniame tinkle.
Saugos taisyklių dėl sveikatai pavojingo viruso grėsmės griežtai laikosi ir Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra. Čia nebus ne tik Verbų sekmadienio ir Velykų iškilmių, bet ir jokių verbų.
„Verbų nešventinsime ir jų nedalinsime“, – sako katedros klebonas Eugenijus Troickis.
Anot jo, paprasta pavasarinių žalumynų puokštė nieko nereiškia be visos šiai progai skirtos ceremonijos. Prieš pašventinant verbas, dvasininko teigimu, tikintieji pirmiausia privalo dalyvauti šios šventės procesijoje. O jei tokia nerengiama, tai ir šakelės šventinimas nėra visas šio ritualo procesas.
„Nėra prasmės palaiminti verbos, jei nevyksta procesija“, – sako klebonas.
E. Troickis prašo tikinčiųjų likti namuose ir melstis, kaip tai katedroje sekmadienį darys ir pats klebonas. O Didžiąją savaitę, anot dvasininko, Kryžiaus kelią tikintieji gali įveikti mintyse, prisimindami Kristaus kančias.
Taip pat raginama šįmet atsisakyti velykinės išpažinties. Pasak E. Troickio, tik labai svarbiu atveju – sergant ar gyvenant baimėje – toks sakramentas suteikiamas, bet nesant tokių reikšmingų priežasčių, dėl karantino geriau palaukti. Klebono teigimu, velykinę išpažintį galima atlikti iki birželio 29 d., o iki tol širdyje reikėtų atgailauti.
Vienumoje gražiausias šventes švęs ir Panevėžio Švč. Trejybės bažnyčia. Pasak jos kunigo Pavelo Andžejevskio, čia irgi nebus nei šventintų verbų, nei kitų iškilmių.
„Šiemet viskas bus kitaip – liūdna, bet tokia realybė. Galime su tokiais reikalavimais sutikti arba prieštarauti, bet pastaruoju atveju būtų tik dar liūdniau“, – sako dvasininkas.