Per karantiną pas juos plaukia skundai dėl pogrindyje teikiamų ir grožio, ir sporto paslaugų. Nors tokius pažeidimus įrodyti nelengva, visgi sąžiningi verslininkai patvirtina, kad nelegali veikla Aukštaitijos sostinėje intensyvėja.
Žinomo Panevėžio grožio salono vadovė ir stilistė Aušra Vitkuvienė jau du mėnesius verčiasi taip, kaip nurodyta šalies valdžios. Verslininkė nutraukė bet kokias grožio paslaugas gyvai ir pajamų iš tokios veiklos gauna nebent plakdama dabar populiarius dažų plaukams kokteilius. Laisvą laiką ji skiria nuotoliniams mokymams ir patalpų remontui.
Tačiau visai neseniai garsi stilistė buvo patekusi į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) akiratį ir tik per plauką negavo baudos už kirpimą savo salone.
„Kai buvo įvesti apribojimai grožio paslaugoms, iš karto nutraukiau visus užsakymus. Kartą į saloną nukirpti atsivedžiau savo šeimos narius. Per mano užimtumą jų plaukai buvo gerokai apleisti. Kažkas pamatė per langus, kad kerpu, nufotografavo ir pranešė Visuomenės sveikatos centrui. Turėjau pasiaiškinti“, – pasakoja stilistė.
Dėl sutvarkytų artimųjų šukuosenų A. Vitkuvienė gavo įspėjimą. Dabar šeimos narių grožiu kirpėja rūpinasi tik namuose – neberizikuoja jų atsivežti į saloną.
Pasak A. Vitkuvienės, karantino laikas labai sudėtingas tiek psichologiškai, tiek dėl neaiškių verslo perspektyvų. Ji teigia jau dabar matanti, kad grožio sektorius itin keičiasi: jauni meistrai meta tokį amatą, o klientai baigia priprasti prie natūralumo ir išmokti susitvarkyti savo išvaizdą patys.
„Yra kolegų, kurie jau palieka grožio paslaugų sektorių. Mato žmonės, kas darosi, – jei iki karantino turėjo nedaug klientų, po jo, tikėtina, užsakymų liks dar mažiau“, – situaciją įvertina stilistė.
A. Vitkuvienė neslepia sulaukianti prašymų nelegaliai padėti, bet nusižengti karantino reikalavimams nesutinkanti. Visgi, jos žiniomis, ir Panevėžyje atsiranda grožio specialistų, sutinkančių apkirpti, padažyti slapta, kažkur butuose.
„Girdime, kad pogrindyje už 5–8 eurus daug ką atlieka. Tokia pogrindinė veikla vyksta, manau, net ne dėl skurdo. Tiesiog žmonės nesusitaiko su dabartine situacija, jaučiasi stipresni už ligą“, – svarsto Aušra.
Grožio paslaugų atstovams per karantiną mokama fiksuota 260 eurų išmoka. Tačiau tokie pinigai, pasak A. Vitkuvienės, tik parodo, koks verslas nesaugus, net ir sąžiningai mokėdamas mokesčius valstybei.
Iš valstybės paramos nuo gruodžio gyvena ir Panevėžyje dirbanti kirpėja Aušra Zdažinskaitė.
„Parašykite, kaip sunku gyventi iš 260 eurų, kai esi jaunas žmogus. Kodėl niekas nereikalauja didesnių pinigų, juk mokesčius mokami ir nusipelnom daugiau nei pašalpos“, – teigia trejus metus šiuo amatu besiverčianti panevėžietė.
Aušra neslepia jau galvojanti ir apie profesijos keitimą. Tačiau slapta dirbti pogrindyje tikina jokiu būdu nesiruošianti. Kirpėja pati savo artimoje aplinkoje išgyveno netektį dėl COVID-19.
„Esu girdėjusi, kad yra nemažai ir dabar su savais klientais dirbančių kirpėjų. Tokios kalbos eina iš lūpų į lūpas. Aš tikrai taip nerizikuoju, man sveikata svarbiausia. Pati palaidojau koronavirusu susirgusį senelį. Taip pat sunkiai sirgo močiutė, sesuo“, – pasakoja A. Zdažinskaitė.
Aušra dabar bando verstis kita leistina veikla nuotoliniu būdu. Ji platina kosmetiką, o buvusias klientes konsultuoja dėl savarankiškų grožio procedūrų.
„Manau, ir grįžę į kirpyklas nebeturėsime darbo tiek, kiek turėjome. Žmonės grožio procedūroms nebeskirs tiek pinigų, o mums nuomą, mokesčius vis tiek reikės mokėti“, – sunkmečiui nusiteikusi kirpėja, jau dabar matanti, kad moterims vis labiau ima patikti priverstinis natūralumas.
„Dabar išeiti su nauja šukuosena, manikiūru – tikrų tikriausia gėda. Niekas nesako, kad pogrindyje nedirbama, bet ir eiti ten taip pat nedora – juk rizikuojame visų sveikata.“
V. Vyčienė
Rankų nuleisti nesiruošia barzdų kirpyklos savininkas Audrius Pocius. Jis internete išplatino skelbimą apie ieškomus naujus darbuotojus. Juos žada priimti pasibaigus karantino suvaržymams.
Šiam verslininkui nepasisekė dvigubai: karantinas uždarė ne tik grožio paslaugas, bet ir jo mieste turimas kavines bei barus. Pastariesiems, pasak A. Pociaus, net ir panaikinus apribojimus dar ilgai nebus gerai – jei barzdos nesustos augusios, tai būriuotis žmonės dar ilgai nesiryš.
Apie pogrindyje dirbančius kolegas verslininkas kalbėti nenorėjo – kontrabanda, nelegali veikla, anot jo, visais laikais buvo ir bus. Bet ir klientai, anot A. Pociaus, ne visada nori suprasti, kad grožio paslaugos neteikiamos ne šiaip sau, o dėl karantino griežtų suvaržymų. Vis pasitaiko, kad į barzdų kirpyklą skambina žmonės ir prašo pagalbos.
„Mes dabar neteikiame jokių paslaugų, atostogaujame ir tikimės geresnio laiko. Bet jei būtų ir trečias karantinas, nežinau, ar ištvertume“, – pripažįsta A. Pocius.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamentas nuo lapkričio pabaigos iki šiol yra sulaukęs dviejų skundų dėl nelegaliai dirbančių grožio specialistų. Abiejų skundų kontrolieriams patvirtinti nepavyko.
„Gavome informacijos, kad tam tikruose miesto grožio salonuose savaitgaliais teikiamos paslaugos VIP klientams. Tuoj pat reagavome, kelis kartus vykome žiūrėti, sekėme, bet nieko nenustatėme“, – pasakojo departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Vida Vyčienė.
Pasak specialistės, tokiuose sandėriuose nusikalsta abi pusės: tiek grožio meistras, tiek ir jo klientas.
„Dabar išeiti su nauja šukuosena, manikiūru – tikrų tikriausia gėda. Niekas nesako, kad pogrindyje nedirbama, bet ir eiti ten taip pat nedora – juk rizikuojame visų sveikata. Kažkas saugosi, kenčia, o kažkas visą tą triūsą nubraukia vien dėl išvaizdos“, – piktinasi V. Vyčienė.
Ji sako ir pati norėtų dabar atrodyti kaip ką tik išėjusi iš grožio salono, bet dirba nuotoliniu būdu ir tenkinasi netvarkytais plaukais bei nagais be manikiūro.
Šios tarnybos specialistai, anot V. Vyčienės, kas dieną eina per miestą ir stebi kirpyklas, grožio salonus. Savaime aišku, vedėjos nuomone, kad nelegalios paslaugos teikiamos slapta: už uždarų durų, butuose, mažiau matomose vietose ir tik su lojaliais klientais.
Tačiau iki karantino specialistė labai gyrė šio sektoriaus atstovus.
„Prieš apribojimus mes vaikščiojome į visas kirpyklas, norėdamos įvertinti, ar jos supranta karantino reikalavimus, apribojimus. Gauti rezultatai tada labai džiugino – nesupratusių nebuvo, visi buvo pasiruošę puikiai“, – teigia dabar tokiais specialistais šiek tiek nusivylusi V. Vyčienė.
Higienistus nustebino ir kai kurie Panevėžyje veikiantys sporto klubai. Dėl jų veiklos NVSC gavo keturis skundus – pasiekė informacija, kad uždarytose salėse vyksta sporto užsiėmimai. Vienas skundas pasitvirtino.
„Bendrovės „Panevėžio energija“ patalpose rinkosi įstaigos „Teniso liūtas“ nariai ir nesilaikė taisyklių. Surašytas aktas ir jų laukia bauda“, – teigia V. Vyčienė.
Tokios bausmės skyrimo terminas, anot jos, 2 metai. Dabar to padaryti dėl karantino negalima – reikėtų kviestis į tarnybą nusižengusius asmenis, juos apklausti, tai irgi sukeltų grėsmę saugai dėl COVID-19 situacijos.
Viešosios įstaigos „Teniso liūtas“ direktorius Nerijus Kęstaitis neigė „Sekundei“ informaciją apie karantino pažeidimą. Pasak jo, yra viską skundžiantis žmogus, kuriam užkliuvo ir sportininkai.
„Nieko mes nepažeidėme, jokios baudos negavome. Dabar mes nesportuojame, o laisvą laiką įstaigoje skiriu darbams, kuriems vis neatsirasdavo laiko – remontuoju salę“, – tvirtino N. Kęstaitis.
Komentarai
Šaunuolės kirpėjos. Reikia ignoruoti nesąmoningo karantino ribojimus ir ieškoti išeities. Juk gyventi iš kažko reikia, valdžiažmogiai duonos nenupirks.
po karantino be 10 euru naapsikirpsime