Į kai kurias jų galima buvo patekti tik su griežta išankstine registracija.
Ne vienas praeivis šeštadienį stabtelėjęs aplankyti Panevėžio kraštotyros muziejų liko nusivylęs. Nors čia nuo pat 17 val. iki 1 val. nakties vyko intensyvios ekskursijos su gidais, be registracijos net ir labai norintys į jas nebuvo leidžiami.
Kaip informavo prie muziejaus durų budėję įstaigos darbuotojai, į tradicinį renginį iš anksto buvo užsirašę 100 žmonių. Tik jie pagal labai tiksliai paskaičiuotą laiką galėjo aplankyti pernai rudenį rekonstruotas patalpas.
Naktinėtojams muziejus parengė Panevėžio miestui ir rajonui skirtas ekspozicijas nuo pat gilios senovės iki šių laikų. Atnaujintos salės visiškai pasikeitę nei buvo prieš remonto darbus, jose daug inovatyvių priemonių.
Kraštotyros muziejuje renginio metu vyko ir žinomo fotomeninko Evaldo Ivanausko. Autorius pats pristatė savo fotografijas ir stengėsi per trumpą laiką papasakoti apie jų kūrimo procesą.
„Ar jums patiko? Norėtųsi dar ilgiau pabendrauti, papasakoti. Bet šešios minutės ir išveda“, – po komandos lankytojams eiti toliau juokavo menininkas.
Į edukacines klases vedusi Kraštotyros muziejaus darbuotoja pristatė puikias, modernias sąlygas šioje įstaigoje susipažinti su miesto žemėlapiu, gamtos dalykais, su etnografija. Pristatytas ir įstaigos naujokas – dinozauras, dar koldūnų virtuvėlė, tačiau visomis šitomis galimybėmis lankytojų grupės dėl karantino dar taip ir nespėjo pasinaudoti. Dauguma mokinių vis dar mokosi nuotoliniu būdu ir ekskursijose bei edukacinėse programose nedalyvauja.
Tą patį vakarą Panevėžio kraštotyros muziejus rengė ekskursiją „Muziejaus pastatai kalba“. Pats įtaigos direktorius daktaras Arūnas Astramskas vedžiojo nedideles iš anksto prisiregistravusių asmenų grupes po vietas, kurios susiję su šiuo muziejumi.
„Man patiko pasivaikščioti po miestą. Dar nesu buvusi tokioje ekskursijoje. Mus vedęs direktorius labai įdomiai pasakoja – su humoru“, – po įdomios kelionės pasakojo sutikta panevėžietė Ramunė.
„Muziejų naktis“ – Tarptautinės muziejų tarybos kasmet inicijuojamas renginys. Akcijos tikslas – parodyti muziejų eksponatus naktį, kai paprastai tokios vietos nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Šią dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami.
Ji teigė pastaruosius metus visada dalyvaujanti muziejų naktyse Panevėžyje. Šį kartą mergina aplankė ne tik muziejų, bet ir Dailės galeriją bei Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešąją biblioteką.
Pašnekovė pastebėjo, kad šiemetinė panevėžiečių „Muziejų naktis“ kuklesnė renginiais. Anksčiau esą visas miestas šurmuliuodavo nuo koncertų, akcijų-atrakcijų, dalyvaudavo minios žmonių.
Be to, pasak Ramunės, ir vaikščioti po parodas vidaus patalpose skubinant gidui su veido apsaugos kauke gana nepatogu.
„Asmeniškai man netrūko kultūrinės veiklos, nes man fizinis dalyvavimas ne visada yra būtinas. Tam labai pasitarnauja virtuali erdvė. Daug kas į ją persikėlė labiau, nei iki karantininio laikotarpio. Žinoma, tai ne tas pats, kas paveikslą ar skulptūrą matyti gyvai. Bet informacijos tikrai daug, tad gali pasiplanuoti, ką norėsi pamatyti, ko ieškoti, ką sekti. Gal tik labiausiai pasiilgau teatro“, – pridūrė Ramunė, paklausta, ar pasiilgo atidarytų kultūros įstaigų per ilgą karantiną.
Tačiau pašnekovė gyrė kultūros žmones mieste – daugelis jų esą rado kelių ir būdų, kaip tokioje situacijoje nepalūžti, nenutraukti veiklos, nepamesti kūrybos.
Duris vakar naktį svečiams atvėrusi Panevėžio dailės galerija pristatė keturias parodas ir rekonstruojamos J.Čerkeso-Besparnio sodybos viziją.
„Dailės galerijoje vyko Panevėžio krašto tautodailininkų sąjungos, Rimos Leipuvienės keramikos darbų, pačios įstaigos fonduose sukauptų šamoto dirbinių parodos. Fotografijos galerijoje pristatyti keturiolikos Panevėžio fotomenininkų kūrybos rezultatai. Tiek vienur, tiek kitur lankytojus registravome į gyvą eilę“, – sakė galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.
Jo duomenimis, šeštadienio vakarą Dailės galeriją aplankė 201 svečias.
Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės biblioteka lankytojus vedžiojo po savo vidaus patalpas, papasakojo, kokios jų funkcijos. Kalbėta apie bibliotekininkų darbo specifiką, kaip kito pati bibliotekos sąvoka. Parodyta knygų saugykla.
„Muziejų naktis“ – Tarptautinės muziejų tarybos kasmet inicijuojamas renginys. Akcijos tikslas – parodyti muziejų eksponatus naktį, kai paprastai tokios vietos nedirba, bei supažindinti su muziejais įvairių bendruomenių narius. Šią dieną organizuojami renginiai lankytojams nemokami.