Miesto vadovas įsitikinęs, kad kelionę, apie kokią svajotų kiekvienas kino mėgėjas, būtų per didelė prabanga Savivaldybės biudžetinei įstaigai.
Jos vadovė Genė Pučinskienė teigia, kad Aukštaitijos sostinė prarado unikalią galimybę pabūti filmų turguje ir Kanų naujienas Lietuvoje parodyti pirmiesiems.
Gegužę vyksiančiame 70-ajame tarptautiniame Kanų kino festivalyje šįmet tikėjosi dalyvauti ir „Garso“ kino centro darbuotojos ir jau buvo bepradedančios krautis lagaminus.
„Kanuose, ypač per festivalį, gana brangus pragyvenimas, renginys tęsiasi dvi savaites, todėl mes važiuojame tik kas penkerius metus – į jubiliejinius“, – „Sekundei“ teigė G. Pučinskienė.
Komandiruotė vienam asmeniui būtų kainavusi 2000 eurų. Tiek atsieitų festivalio akreditacija, kelionė lėktuvu, 14-os dienų apgyvendinimo išlaidos ir dienpinigiai, siekiantys 800 Eur.
Į festivalį išvykti tikėjosi pati direktorė ir programų sudarytoja. Taigi galimybė dviem savaitėms pasinerti į kino fiestą būtų kainavusi 4000 Eur.
„Festivalis labai didelės apimties. Nepaprastai daug filmų, programų. Vienas tiek mažai pamatytum filmų, kad negalėtum atsirinkti, ko reikia. Kai nuvažiuoji dviese, dirbi, diskutuoji, susitinki su filmų platintojais, deriesi. Dviem dirbti produktyviau“, – aiškino G. Pučinskienė.
„Garso“ direktorė tikina, esą į Kanus būtų važiuojama ne pramogauti, o dirbti, todėl ir jai, ir programų sudarytojai už tas dvi savaites iš Savivaldybės biudžeto būtų sumokėti atlyginimai. Tai, pasak G. Pučinskienės, būtų vienintelės išlaidos Savivaldybei. O kelionės išlaidas, anot direktorės, būtų atlyginęs pats „Garsas“ iš tarptautinės nekomercinių kino teatrų asociacijos „Europa cinema“ šįmet įstaigai skirtų lėšų.
Į šią asociaciją, kurios būstinė yra Paryžiuje, priimami kino teatrai, jeigu bent 40 proc. jų repertuaro sudaro Europos filmai. Šiai visuomeninei organizacijai priklauso keturi Lietuvos kino teatrai, tarp jų ir „Garsas“.
G. Pučinskienės teigimu, būti asociacijoje „Europa cinema“ ne tik didelė garbė, bet ir finansinė nauda. Jos nariai kasmet asociacijai pateikia praėjusių metų veiklos ataskaitas, ją vertina trys kino ekspertai ir pagal indėlį viešinant Europos kiną paskirsto įstaigoms lėšas. Šįmet „Garsui“ asociacija atseikėjusi 14 tūkst. Eur.
Kam išleidžia pinigus įstaigos, atsiskaityti neprivaloma.
„Jie palieka galimybę tomis lėšomis naudotis savo nuožiūra. Kadangi „Europa cinema“ pinigus skiria kaip skatinimą, kad toliau plėtotume nekomercinio kino veiklą, mes iš jų ir vykstame į festivalius“, – teigė direktorė.
Apie 4000 Eur įvertintos dviejų savaičių kelionės į Kanus tikslu G. Pučinskienė įvardija dalyvavimą ne tik naujausių filmų peržiūrose, bet ir per festivalį vykstančiuose filmų turguose. Juose varžomasi dėl galimybės įsigyti teisę į filmų demonstravimą ir platinimą 3–5 metams.
„Garso“ darbuotojos sako į Panevėžį planavusios parvežti bent keletą edukacinių ir nekomercinių filmų, kurie būtų buvę įtraukti į šių metų kino centro repertuarą bei 2018-ųjų pavasarį planuojamo tradicinio festivalio „Europos kinas ir dieną, ir naktį“ programą.
„Kanuose jau per pirmąsias dienas filmai išgraibstomi. Kas pirmesnis, tas gudresnis. Ten ir su lietuviais tenka konkuruoti dėl teisės pirmam parodyti filmą Lietuvai“, – aiškino G. Pučinskienė.
Tiesa, direktorė pripažįsta, kad išskirtinė kino produkcija – ne Panevėžio finansinėms galimybėms. „Garsas“ tenkinasi edukaciniais filmais. Už teisę pirmiesiems juos parodyti ir dar bent keletą metų nuomoti kitiems šalies kino teatrams filmų turgaus dalyviai sumoka iki 2000 Eur.
Prieš penkerius metus iš Kanų kino festivalio Panevėžio „Garso“ kino centras parsivežė porą įsigytų filmų.
G. Pučinskienės tikina, esą viešnagė Kanų festivalyje – bene vienintelė, kad ir nepigi, galimybė kino centrui papildyti repertuarą naujausiais Europos nekomerciniais filmais.
„Sėdint Panevėžyje pirkti tik paskaičius filmo aprašą ir pamačius reklamą yra menka tikimybė pataikyti. Nebent tiksliai žinai, ko nori. Bet kaip gali žinoti, kai tokia filmų gausa? Festivalyje per dieną po penkias juostas peržiūri, o jei dar dviese – jau dešimt“, – skaičiavo G. Pučinskienė.
Būtinybę važiuoti į festivalį Kanuose direktorė aiškina ir tuo, jog „Garsas“, pirkdamas naujus europinius filmus, turi galimybę teikti paraišką ir susigrąžinti 50 proc. sumokėtos sumos. Tačiau tam per metus kino centras privalo įsigyti ne mažiau nei tris europinius filmus.
Į Kanus neišvažiavusi G. Pučinskienė dabar rengiasi teikti merui dar vieną prašymą, tik šį kartą – jau gerokai kuklesnį. Direktorė viliasi birželį bent savaitei išvykti į kino festivalį Karlovi Varuose Čekijoje.
„Gal Kanai labai magiškai nuskambėjo“, – svarsto centro vadovė.
„Garso“ darbuotojų kelionei nepritaręs Panevėžio meras R. Račkauskas sako jokios komandiruotės į Kanus magijos neįžvelgęs, tik, jo nuomone, neadekvačiai dideles išlaidas.
„Savivaldybės įstaigai 4000 eurų tikrai solidi suma ir tokia kelionė didelė prabanga“, – neabejoja miesto vadovas.
Anot jo, gana keistai atrodo, kai tiek sumokama už galimybę Kanuose pasirinkti filmų kitų metų pavasarį Panevėžyje vyksiančiam festivaliui, kai šis Savivaldybei beveik tiek pat kainuoja, kiek kino centro darbuotojų kelionė.
„Tuos pinigus, nors ir gautus iš tarptautinės asociacijos, įstaiga galėtų panaudoti kitiems dalykams, nei išleisti kelionei. Suprantu, kad įdomu tokiame festivalyje dalyvauti, bet yra būdų įsigyti filmų ir be tokios brangios komandiruotės“, – įsitikinęs R. Račkauskas.
Meras sako nematantis problemos, jei Panevėžys ne pirmasis Lietuvoje parodys filmą iš festivalio.
„Savivaldybė ne tam išlaiko „Garsą“, kad jis konkuruotų rinkoje su kitais kino teatrais. Šitos įstaigos esmė – suteikti panevėžiečiams galimybę pamatyti nekomercinį filmą. Ir nematau problemos, jei parodys ne pirmi ir ne nupirktą, o išsinuomotą filmą“, – mano R. Račkauskas.
Panevėžio kino centras „Garsas“, turintis dvi, 666-ių ir 80-ies vietų kino sales, per praėjusius metus surengė 2365 kino seansus, juose apsilankė 43 414 žiūrovų, tai yra filmą žiūrėjo vidutiniškai 18 žmonių, įskaitant ir dalyvavusius įstaigos rengiamuose festivaliuose.
„Žiūrovų mažai, didžiulėje salėje dažnai filmą žiūri vos po kelis žmones“, – konstatuoja R. Račkauskas.
Savivaldybė svarsto idėją pustuštes kino centro patalpas užpildyti menu – jas rekonstruoti į S. Eidrigevičiaus menų centrą. Kol kas nėra nuspręsta, ar čia liks ir kino centras, ar jam bus ieškoma kitos vietos mieste.
Komentarai
Platus direktores mostai, apetitas geras
Garsą nori uždaryti, oo direktorė dar į festivalius nori suspėt. Brangios atostogos čia jai iš mokesčiu mokėtoju butu..
Ne is savu, kas jai mokesciu moketojai? Svarbiau kino industrijos dalimi pasijusti
o sita bankrutuojanti istaiga i oskaru ceremonija nenori nuvaryti, gerai gyvena is biudzeto, ir kodel turejo vaziuoti direktore, ji gi administracijos darbuotoja, atsakinga uz administravima istaigos o ne uz menini turini,
Visiškas nesusipratimas butų tokia kelionė. Kažkaip keistai skamba – dvi savaitės, 4000 Eur, dar atlyginimas, o rezultatas, kaip rodo buvusi patirtis – du nupirkti filmai. Dammm, pagyvenam…
Kodėl „SEKUNDĖ“ tyli :
http://panskliautas.lt/architektas-meras-klimpsta-del-architekto-sunaus
Tauta turi žinoti savo didvyrius.
Kuriems galams tas „Garsas“ išvis reikalingas???? Dėl to, kad rodo filmus tuščioje salėje? Šitiek metų išlaikomas tuščias pastatas su visais etatais .
Ir dar labai reikėtų pasidomėti direktorės turtais……
Copy -paste, brolyti miels, ir taip prie kiekvieno straipsnio???
Alio, šis straipsnis ne apie architektūrą gi.
Koks apetitas, kokie užmojai, koks skrydis būtų buvęs ! Ot tai polėkis pasitaškyti paramomis ir dotacijomis. Iki kiek nusigyventa, kad anei gėdos anei sarmatos.
NORIU Į AUSTRALIJĄ ! Dviem savaitėms ir be jokio ten laimėjimo Auksiniame prote.
Už 2000 eurų dvi savaitės? Jo ! Geras !
Tikras Tele-loto !
Įsidarbinu ,,Garse“ – ir atsisakau autostopo !