Be partijų šleifo pasišovusių į Seimą kandidatuoti kai kurių panevėžiečių ambicijas greitai atšaldė rinkėjai.
Savarankiškai save išsikėlusiems kandidatams privaloma užduotis surinkti ne mažiau nei tūkstantį juos remiančių tos rinkimų apygardos, kurioje kandidatuoja, rinkėjų parašų net patyrusiems politikams nebėra lengvai įveikiama.
Iš trijose Panevėžio miesto ir rajono vienmandatėse apygardose nepartiniais užsiregistravusių keturių kandidatų vienas jau sudėjo ginklus, surinkęs vos 17 parašų, kitas paskutinę lapų su surinktais parašais pateikimo dieną pareiškė rinkimuose dalyvausiantis jau nebe kaip laisvas ir nepriklausomas kandidatas, o partijos deleguojamas politikas.
Pasitraukė be kovos
Panevėžio vakarinėje apygardoje kandidatams pirštinę bandęs mesti vieno daugiabučio Parko gatvėje bendrijos pirmininkas Andrius Vidugiris iš politinės kovos pasitraukė jos nė nepradėjęs.
„Tiesiog taip nusprendžiau“, – nedaugžodžiavo prašymą išbraukti iš kandidatų sąrašo Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikęs panevėžietis.
A. Vidugiris pasiimtus lapus rinkėjų parašams rinkti grąžino beveik tuščius – juose spėjo pasirašyti vos keliolika žmonių.
Nepartinis su partijos užnugariu
Savarankiškai į Seimą žygiuojantiesiems privalomų 1000 parašų nepateikė ir vienmandatės Nevėžio rinkimų apygardos kandidatas, miesto Tarybos narys Rimantas Narkūnas.
Politiko grąžintuose lapuose iki reikiamo parašų skaičiaus trūko ne vieno šimto. Visgi, pasak šios apygardos komisijos pirmininko Aušrio Valkūno, parašai net nebuvo skaičiuojami ir tikrinami, mat paskutinę jų pateikimo dieną R. Narkūnas atšaukė savo, kaip nepriklausomo kandidato, pareiškinius dokumentus.
Tačiau tai nereiškia, kad politikas traukiasi iš rinkimų arenos – vienmandatėje apygardoje jis toliau sieks Seimo nario mandato, bet jau nebe kaip laisvas ir nepriklausomas, o deleguotas partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatas. R. Narkūno pavardė įrašyta ir šios vos prieš keletą mėnesių Artūro Zuoko, Artūro Paulausko bei Remigijaus Žemaitaičio organizacijas suvienijusios partijos daugiamandačiame sąraše.
Kodėl R. Narkūnui ir vienmandatėje prireikė partinio užnugario, kandidatas kalbėti nenusiteikęs.
„Nenoriu komentuoti tokio dalyko“, – tarstelėjo politikas.
O gal vis dėlto pasirodė pernelyg sudėtinga savo apygardoje surinkti 1000-į palaikančių rinkėjų parašų?
„Nesakau, kad nesisekė parašus rinkti. Kur žmonės mane pažįsta, viskas gerai, kitur net neįsileido, bijojo viruso, buvo ir tokių, kurie lape sutiko pasirašyti, bet paprašyti asmens dokumento persigalvojo. Daug kas nenorėjo asmens tapatybės kortelės numerio pasakyti“, – aiškino R. Narkūnas.
Nors dabar jis rinkimuose kausis kaip „Laisvės ir teisingumo“ palaikymą turintis kandidatas, panevėžietis neigia priklausantis partijai.
„Kaip buvau, taip ir likau nepartinis“, – kartojo R. Narkūnas.
Tuo pačiu nepartinio, bet partijos palaikomo kandidato keliu jis ėjo ir praeitų metų savivaldos rinkimuose. Tąkart politinę karjerą mieste R. Narkūnas padarė per valstiečių sąrašą. Į Savivaldybės tarybą panevėžietis kandidatavo LVŽS sąraše kaip nepartinis ir, gavęs 707 rinkėjų balsus, tapo vienu iš trijų šios partijos deleguotųjų miesto Taryboje. O 2012-aisiais panevėžietis į Seimą bandė patekti su Respublikonų partijos sąrašu.
Nedraugiški lapai
Panevėžio miesto ir rajono rinkimų komisijoms lapus su reikiamu skaičiumi rinkėjų parašų grąžino du kandidatai.
Aukštaitijos apygardoje savarankiškai rinkimuose dalyvaujančiam Laurui Jagminui pavyko surinkti 1523 parašus, tačiau juos patikrinus komisijai, liko per 1200.
Pasak kandidato, parašų rinkimas pasirodęs sudėtingas procesas.
„Lapas parašams rinkti labai nedraugiškas pasirašinėjantiems – senjorams sudėtinga įžiūrėti, o už juos kitiems pasirašyti draudžiama, reikalaujama daug perteklinės informacijos – jei žmogus pateikia asmens dokumentų numerį, kam dar surašyti adresą, gimimo metus?“ – pretenzijų Vyriausiajai rinkimų komisijai turėjo kandidatas.
Kaip nepartinis kandidatas prie rinkimų starto linijos stojantis L. Jagminas dar visai neseniai buvo vienas iš valstiečių ir partijos netgi deleguotas į Panevėžio mero patarėjus. Visgi Seimo rinkimams LVŽS išdėliota kortų konfigūracija L. Jagminui nepasirodė priimtina. L. Jagminas savarankiškai siekti Seimo nario mandato nusprendė po to, kai partija į Aukštaitijos vienmandatę apygardą delegavo kitą kandidatą, o jam daugiamandačiame sąraše teskyrė 113 vietą.
Pasikeisdavo akys
Panevėžio vakarinėje apygardoje sieksiančio išsilaikyti Seime ir trečią kadenciją nepartinio Povilo Urbšio komanda surinko 1493 rinkėjų parašus, dar 13 už šį kandidatą pasirašė elektroniniu būdu. P. Urbšys teigia tiek surinkęs maždaug per dvi savaites.
Tai jau penktieji rinkimai, kai P. Urbšys prašė panevėžiečių parašų. Politikas pripažįsta, jog anksčiau jam pavykdavę surinkti ir gerokai daugiau nei 3000 parašų.
„Šįmet buvo nelengva. Žmonės dėl viruso užkrato neskubėjo atidarinėti durų. Savo padarė ir melo užkratas, nes dalis įtikėję pasaka apie slibiną Urbšį, bandantį praryti merą. Kartais duris atidariusių žmonių net akys pasikeisdavo į piktas“, – pasakojo kandidatas.
P. Urbšys praėjusiuose rinkimuose vienmandatėje apygardoje kovėsi kaip nepartinis kandidatas, tačiau jo pavardė buvo įrašyta LVŽS daugiamandačio sąrašo pirmajame dešimtuke.