Panevėžio tautodailininkų vadas kalvis Saulius Kronis Lietuvos valstybės šimtmečiui padovanojo savo ūgio saulutę. Ją meistras kaldino beveik metus, norėdamas įprasminti senąsias tautos tradicijas.
„Dabar visi mėgsta ieškoti naujovių, padaryti taip, kaip niekas nedarė. O aš, priešingai, – nusprendžiau priminti žmonėms senąsias lietuvių tautos tradicijos. Jas baigiame visai pamiršti“, – „Sekundei“ teigė išskirtinio darbo autorius.
S. Kronis iš metalo nukaltą tradicinį kryždirbystės elementą baigė prieš porą savaičių. Paskutinę dieną teko į visumą sujungti visas sukurtas detales.
Galutinis darbas pasiekė 1,72 cm aukštį. Toks pat yra ir paties autoriaus ūgis. Tiesa, svorio kategorijoje tautodailininkui savo kūrinį dar teks prisivyti, šis sveria dviem kilogramais daugiau nei šeimininkas –72 kg.
„Specialiai taikiau, kad saulutės dydis siektų mano ūgį ir atitiktų mūsų svoriai. Bet dirbant ne visada išeina, kaip planuoji. Tai gana nemažas darbas, stambios detalės, tad nutaikyti nebuvo taip paprasta“, – šypsosi S.Kronis.
Vežios po parodas
Tačiau vertinant pagal kryždirbystės standartus, velžiečio kūrinio gabaritai lenkia juos. Ant koplytstulpių dedamos saulutės būna apie 40–50 cm skersmens, bet į Lietuvos rekordą kūrinys dar nepatenka. Į jį kalvis prisipažįsta ir nesitaikęs.
Išskirtinį darbą jis kūrė Lietuvos šimtmečiui. Ir ta proga saulutę žada vežiotis į įvairias parodas.
„Turiu tikslą pavežioti saulutę po parodas. Pirmiausia ji pasirodys regioninėje tautodailininkų parodoje Panevėžio dailės galerijoje, mano kūrinį galės pamatyti dainų šventės dalyviai Vilniuje“, – planuoja S. Kronis.
Galbūt didžioji saulutė kada nors ras ir pastovią savo buvimo vietą. O jei taip neatsitiktų, jos kūrėjas per daug nesijaudina.
Tautodailininkas turi ir daugiau kūrybinių idėjų šiems metams. Gautas finansavimas naujai kryžių kolekcijai sukurti, jos kalvis ir žada imtis.
Šimtmečio galerija
Lietuvos gimtadienį su savo idėjomis pasveikinti nusprendė ir daugiau rajono menininkų. Tautodailininkas tapytojas iš Smilgių Kęstutis Vaičiūnas su žmona ta proga savo namuose atidarė mini galeriją.
„Mintis buvo šimtmečio proga paskatinti žmones atskleisti, ką jie turi parodyti kitiems. Todėl ir mūsų projektas vadinasi „Atviros durys“, – pasakojo naujos galerijos kuratore tapusi Aldutė Vaičiūnienė.
Ir šios poros durų slenkstį nuo rudens jau peržengė daugiau nei šimtas lankytojų. Daugiausia čia užsuka mokiniai, vietos bendruomenės nariai ir jų svečiai.
Svečiams galerijos šeimininkai pristato savo darbus. K. Vaičiūnas piešia nuo vaikystėje, bet šį pomėgį dėl darbų teko atidėti iki pensijos. Prieš kelerius metus smilgietis įstojo į Lietuvos tautodailininkų sąjungą, aktyviai dalyvauja parodose, rengia personalines parodas, jo darbai pristatomi tautodailės „Aukso vainiko“ konkursams.
Netrukus Smilgių galerija turėtų ištuštėti – vasarį K. Vaičiūno darbai keliaus į parodą Ramygaloje. Tačiau aktyviai pensininkų porai ir be tapybos užtenka veiklos. Jie atgaivino prieš 120 metų gyvavusį arbatnamį, kur susirinkę miestelio gyventojai skaito poeziją, bendrauja.