Site icon sekunde.lt

Kalinių dovanoms – penki džipai siūlų

Laukdamos Kalėdų, Panevėžio pataisos namų nuteistosios jų pačių sukurtais šventiniais rankdarbiais išdabino miesto ligoninę, biblioteką, globos įstaigas.

Nuteistųjų numegztų štai tokių kojinių po Kalėdų eglute ras Šiaurinės bibliotekos skaitytojai. ŠIAURINĖS BIBLIOTEKOS nuotr.

Laukdamos Kalėdų, Panevėžio pataisos namų nuteistosios jų pačių sukurtais šventiniais rankdarbiais išdabino miesto ligoninę, biblioteką, globos įstaigas.

Vienų įstaigų gyventojus, kitų lankytojus kalinės apdovanojo savo rankų darbo kojinėmis, skraistėmis, netgi žaislais – megztais ir nertais.

Kad kalinės Panevėžyje galėtų megzti, vilnietis senjoras joms atgabenęs keturis džipus paties iš avių augintojų pripirktų siūlų ir jau ruošia penktąjį.

Ir gražios, ir šiltos

Panevėžio pataisos namų Resocializacijos skyriaus specialistė Aušra Janevičienė pasakoja, kad ruoštis Kalėdoms pradėta dar ankstyvą rudenį. Nuteistosios ėmėsi kurti įvairius kalėdinius žaislus, megzti kepures, kojines, šalikus, skraistes, nerti angelus, snaiges, iš popieriaus karpyti detales, kuriomis žiemos šventėms puošiami langai.

„Iš tiesų maniau, kad mezgimas ir nėrimas – vyresnių moterų užsiėmimas, dargi pagalvodavau, kad jaunos to nelabai ir moka. Tačiau pasirodė, kad jaunosios taip pat puikiai neria, mezga, kuria įvairius rankdarbius“, – dėmesį atkreipė A. Janevičienė.

Ji skaičiuoja, kad nuteistosios sukūrė daugiau nei 400 dovanų. Kone šimtu porų kojinių aprūpinti Šv. Juozapo globos namų senjorai. Jiems dovanota ir megztų skraisčių, kalėdinių žaislų bei atvirukų su linkėjimais. Ligoninės vaikų skyriui skirta įvairių dekoracijų, kūdikėliams – ankstukams numegzta puikių kojinaičių.

Mezgė ketvirtadalis

Nuteistosios dovanų taip pat prigamino Jaunuolių dienos centro lankytojams ir Bendruomeninių šeimos namų gyventojams. Nuvykusios į Jaunuolių dienos centrą kalinės su neįgaliais jaunuoliais drauge kūrė dekoracijas, dabino patalpas.

„Mūsų dovanos, ypač kojinės ir skraistės, šiemet labai gražios. O gražios jos todėl, kad iš vilniečio Antano Šakinio dovanų gavome itin gerų, gražių, minkštų vilnonių siūlų. Šis žmogus pats mus susirado, pasiūlė dovanų, o mes siūlus mielai priėmėme“, – sakė A. Janevičienė.

Tas pats vilnietis A. Šakinis prieš keletą metų Gamtos mokyklai yra padovanojęs Pranciškaus Asyžiečio skulptūrą, dabar stovinčią kieme.

Pasak A. Janevičienės, megzdamos, gamindamos žaisliukus, nuteistosios į kūrinius sudeda norą ir viltis Kalėdas kuo greičiau švęsti su artimaisiais. Dažna jų turi vaikų, tėvus, senelius, tad mezgamos kojinės – joms priminimas apie šeimas, kurias paliko siunčiamos atlikti bausmę.

„Darant gerus darbus, galvojant apie kitus, keičiasi ir nuteistųjų mąstymas. Prievarta megzti, nerti, karpyti niekas joms neliepia, į šią veiklą įsitraukiama savo noru“, – dėmesį atkreipė A. Janevičienė.

Ji skaičiavo, kad dovanas kūrė pusšimtis moterų, nors Panevėžio pataisos namuose bausmę atlieka 191 nuteistoji.

Sulaukusios vilniečio senjoro netradicinės dovanos, Panevėžio pataisos namų nuteistosios ėmėsi darbo. P. ŽIDONIO nuotr.

Nuo vaikų iki senukų

Su įkalinimo įstaiga bendraujančios Šiaurinės bibliotekos vedėja Lina Dubauskienė teigė jau senokai atkreipusi dėmesį į nuteistųjų kūrybingumą. Kad jos turi įvairių sumanymų, vedėja sako matanti ir per pačios kalėjime vedamus biblioterapijos užsiėmimus. Dabar nuteistųjų sulaukė pati biblioteka. Kalinės jai sukūrė įvairių dirbinių, kuriais išpuošė langus ir patalpas, primezgė kojinių bei šlepečių.

„Mezginius sukrovėme į pintinaitę, pastatėme po eglute, dovanosime skaitytojams“, – sakė L. Dubauskienė.

„Į kiekvieną nuteistąją žvelgiu ne vien kaip į moterį, bet kaip į motiną, kurios taip reikia jos vaikams.“

A. Šakinis

Ji atkreipė dėmesį, kad kojinės ir šlepetės tokio dydžio, kad tinka kiek ūgtelėjusiems vaikams.

O Šv. Juozapo globos namų direktoriaus pavaduotoja Lina Sabeckienė sako, kad nuteistųjų dovanų pakanka ir pačiuose globos namuose gyvenantiems seneliams, ir tiems, kuriuos šių namų darbuotojai lanko jų pačių namuose. Megztomis skraistėmis, šiltomis ir minkštomis, bus apsiaučiami į kiemą vežami senukai.

Ieškojo ne bet kokių

Siūlų pataisos namams dovanojantis vilnietis Antanas Šakinis pasakoja, jog jo ryšys su Panevėžio įkalinimo įstaiga užsimezgė tuomet, kai jis nuteistiesiems nutarė padovanoti knygų iš gausios savo namų bibliotekos.

„Tuomet iš darbuotojų, dirbančių su Panevėžio nuteistosiomis, išgirdau, kad labiau nei knygų joms reikia siūlų mezgimui“, – mena buvusiu verslininku, o dabar senjoru prisistatantis A. Šakinis.

Rūpindamasis, kad būtų paremti Lietuvos ūkiai, jis sako siūlų neieškojęs parduotuvėse, o kreipęsis į pačius avių augintojus siūlydamas iš jų nupirkti siūlų. Vilnietis teigė Panevėžio nuteistosioms jau vežęs keturis siūlų maišų prikrautus džipus, netrukus atgabens ir penktąjį.

„Į kiekvieną nuteistąją žvelgiu ne vien kaip į moterį, bet kaip į motiną, kurios taip reikia jos vaikams. Tikiu, kad megzdama ar nerdama kiekviena mama pagalvos apie savo vaikus, panorės greičiau grįžti pas juos“, – kas jį skatina labdarai, įvardijo A. Šakinis.

Exit mobile version