„Paprastai baigiama tik mokykla – bausmė dar tęsiasi. Gyvenimas toks, kad atestatus abiturientėms iškilmingai įteikdavome kitų mokslo metų pradžioje“, – teigė kalėjimo mokyklai vadovaujanti Genovaitė Žitkevičienė.
Oficialus šios mokyklos pavadinimas – Panevėžio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro Pataisos namų skyrius. Mokslo metus jame šiemet baigs 75 mokinės. Iš jų – 10 abiturienčių bei 24 pradinukės.
„Visais laikais mūsų mokykloje daugiausia būdavo pradinukių. Didžioji jų dalis romų tautybės moterys“, – pasakoja G. Žitkevičienė.
Vyriausiai šiųmetei abiturientei jau 56-eri, jauniausiai 25-eri. Šiuo metu jos rengiasi abitūros egzaminams.
Pandemija lėmė, kad ir Pataisos namų mokykloje kone visus šiuos mokslo metus vyko nuotolinis mokymas.
Pasak įstaigos vadovės, tokia mokymosi tvarka buvo ne tik sunki, bet ir skaudi nuteistosioms, kurioms ir taip trūksta bendravimo.
„Turbūt visos be išimties mokinės daug kartų mums, pedagogams, kartojo, kaip pasiilgo įprastų pamokų, klasės draugių ir netgi mūsų, pedagogų“, – sako G. Žitkevičienė.
Įprastos pamokos vyko tik pirmuosius du šių mokslo metų mėnesius, o dabar, gegužę, į klases renkasi tik pradinukės ir abiturientės nuteistosios. Problemų dėl lankomumo tokioje įstaigoje nėra.
G. Žitkevičienė teigė, kad mokyklos lankymas nuteistosioms suteikia privilegijų, viena kurių – galimybė susitrumpinti bausmės laiką. Tarp kitų lengvatų – būti perkeltoms į vadinamą lengvąją grupę. Šios grupės nuteistosioms leidžiama dažniau skambinti artimiesiems.
Skyriaus vedėjos teigimu, po gero mėnesio Panevėžyje turėtų pradėti veikti pusiaukelės namai. Tai tarpinė stotelė tarp pataisos namų ir gyvenimo laisvėje. Atrenkant kandidates, kam teks gyventi šiuose namuose, taip pat bus vertinamas jų mokslo siekis.
G. Žitkevičienė skaičiavo, kad mokykloje šiemet neištvėrė ir pamokų nebelankė vos dvi nuteistosios.
Paklausta, ar per jos vadovavimo kalėjimo mokyklai istoriją buvo mokinių, kurios baigė visą 12 mokslo metų kursą, G. Žitkevičienė atsakė neigiamai.
„Jeigu įvertintume tai, kad turime mokinių, kurios atlikti bausmės patenka ne po vieną kartą, bendras jų mokymosi stažas turbūt sudarytų 5–6 metus. Daugiausia mokinių pas mus mokosi po 3–4 metus“, – vardijo mokymo įstaigos vadovė.
Anot G. Žitkevičienės, iki šių metų būdavo įprasta, kad kalėjimo abiturientės baigiamuosius egzaminus laiko joms skirtu laiku, ne kartu su visos Lietuvos abiturientais. Šie metai – pirmieji, kai egzaminus jos laikys drauge su visais.
Nuteistosios pasirinko laikyti lietuvių bei rusų kalbų, istorijos, biologijos, matematikos egzaminus. Vedėja mena, kad būta tik vienos nuteistosios, už valstybinį egzaminą gavusios patį aukščiausią balą.
„Jei neklystu, vėliau toji moteris įstojo į universitetą studijuoti žurnalistikos“, – teigė mokyklos vadovė.
Šiemet itin gerų egzaminų įvertinimų nesitikima. Nuteistosioms nuotolinis mokymas buvo nelengvai įveikiamas. Kadangi bausmę atliekančioms moterims negalima naudotis internetu, mokytojai rengdavo užduotis ir atspausdindavo popieriuje.
„Skirtingai nei įprastų mokyklų moksleiviai, nuteistosios ne tik gyvai, bet net ekrane negalėjo matyti mūsų veidų, neturėjome galimybės bendrauti, mokyti, konsultuoti jų“, – pasakojo G. Žitkevičienė.
O gauti gerą pažymį nuteistosioms, pasak vedėjos, labai svarbu – jos nori būti įvertintos, pažymys pakelia jų statusą tarp kitų nuteistųjų.
Kol Lietuva nebuvo į kampą užspeista pandemijos ir gyveno įprastą gyvenimą, kalėjimo mokykloje, pasak G. Žitkevičienės, buvo itin smagiai švenčiamos įvairios šventės. Paskutinis skambutis būdavo viena smagiausių. Šįmet kalėjime jis neskambėjo. O ir išlaikiusios egzaminus, abiturientės iškart negaus mokyklos baigimo atestatų. Jei karantino reikalavimai bus sušvelninti, atestatų nuteistosios sulauks švenčiant jau kitų mokslo metų rugsėjo 1-ąją.