Norint būti sveikiems ir išlaikyti stiprią imuninę sistemą, labai svarbu skirti pakankamai laiko miegui. Miego metu imuninė sistema išskiria citokinus – baltymus, atsakingus už imuninės sistemos ląstelių augimą. Kai kurie iš jų apsaugo organizmą nuo infekcijų. Sergant, šių citokinų reikia daugiau, o esant miego trūkumui, gali būti, kad jų gaminama nepakankamai. Taigi, stenkitės išmiegoti bent 7–8 valandas per naktį ir laikytis geros miego higienos.
Kai už lango spaudžia šaltukas, o tamsus paros metas trunka ilgiau už šviesų, gali būti sunku išlikti aktyviems ir tinkamai mankštintis. Tačiau fizinio aktyvumo trūkumas gali prisidėti prie imuninės sistemos silpnėjimo. Tyrimai rodo, kad saikingas fizinis krūvis gali padidinti imuninių ląstelių gamybą ir taip padėti apsisaugoti nuo infekcijų. Be to, mankšta gali padėti geriau išsimiegoti, o kaip jau žinome, miegas yra pagrindinis imuninės sistemos veiklą stiprinantis elementas.
Norint sustiprinti savo imuninę sistemą, reikėtų vartoti daugiau produktų, kuriuose gausu vitaminų C ir D bei cinko. Vitaminas C ir kiti antioksidantai pasižymi imunitetą stiprinančiomis savybėmis ir geba kovoti su ligas sukeliančiais laisvaisiais radikalais bei uždegimais organizme. Vitaminas D gali moduliuoti įgimtą ir adaptyvų imuninį atsaką, o jo trūkumas siejamas su padidėjusiu jautrumu infekcijoms.
Cinkas padeda imuninėms ląstelėms augti ir normaliai funkcionuoti. Net ir nedidelis ar vidutinis jo trūkumas gali sulėtinti limfocitų, neutrofilų ir makrofagų, saugančių organizmą nuo virusų ir bakterijų, veiklą. Subalansuota mityba apskritai yra puikus būdas tinkamai aprūpinti organizmą maistinėmis medžiagomis ir palaikyti jį sveiką.
Vanduo padeda pernešti maistines medžiagas po visą organizmą, įskaitant ir tas, kurios būtinos kovojant su infekcijomis. Pakankamas vandens kiekis taip pat palaiko tinkamą organų veiklą. O kai organizmas, įskaitant imuninę sistemą, veikia efektyviai, tikimybė susirgti yra mažesnė. Specialistai rekomenduoja per dieną išgerti apie 3,7 l vandens vyrams ir 2,7 l moterims. Taip pat reikėtų riboti alkoholio vartojimą ir nerūkyti, kadangi tiek viena, tiek kita skatina organizmo dehidrataciją.
Nors būdų, kaip natūraliai sustiprinti savo imunitetą žiemos metu, ir yra daug, jų ne visada pakanka. Jei šaltuoju sezonu jaučiatės nusilpę ir vis nepavyksta išvengti peršalimo ligų ar gripo, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju. Jis gali padėti išsiaiškinti, kokių tiksliai medžiagų jums trūksta, ir rasti atitinkamą sprendimą. Ieškote profesionalios šeimos gydytojų pagalbos? Išsirinkti norimą specialistą ir užsiregistruoti vizitui pas jį galite čia: https://anteja.lt/gydytojai-specialistai/seimos-gydytojai.