Nustatę tikslią paciento problemą, galite lengviau išsirinkti iš gausybės žaizdų priežiūros produktų. Jums tenka susidurti su tūkstančiais priemonių, kasdien atsiranda naujų. Turėdami tinkamą informaciją, galite sumažinti paciento skausmą ir stabilizuoti arba užgydyti žaizdą. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius žaizdų tipus ir kokius tvarsčius vertėtų rinktis.
Žaizdos įvertinimas
Vertinant žaizdą, daugiausia dėmesio skirkite šioms savybėms: žaizdos matmenims, išvaizdai, eksudatui ir žaizdą dengiančios odos būklei. Išvados padės nustatyti žaizdos tipą ir parinkti tinkamą tvarstį.
- Žaizdos matavimas. Išmatuokite ilgį, plotį ir gylį centimetrais. Jei tą padaryti sudėtinga, nes žaizda yra didelė arba netaisyklingos formos, matavimus atlikite ilgiausioje ir plačiausioje žaizdos vietose. Kruopštus žaizdos dydžio matavimas yra neįkainojamas, vertinant žaizdos progresą.
- Išvaizda. Vertinimą pradėkite nuo centro ir eikite į išorę. Įprastas metodas – apibūdinti žaizdos dugno spalvą procentais. Pavyzdžiui, 70 % raudonos, 30 % juodos spalvos. Tai ypač naudinga, kai neaišku, kokio pobūdžio yra “raudonas” audinys. Ne visi raudoni audiniai žaizdos guolyje yra gijimo požymis. Granuliacinis audinys pasireiškia kaip raudonas, kraujagyslių ir granuliuotas paviršius. Atskleisti raumenys gali atrodyti nuo rausvos iki raudonos spalvos, lygiu paviršiumi. Geltonas, rusvas ar pilkas audinys yra devitalizuotas.
- Žaizdos kraštai. Nustatykite, ar jie fiksuoti aplink žaizdą, ar yra atsiskyrimas, ar jie gerai apibrėžti, ar išsklaidyti, ar kraštai raukšlėti, ar yra naujas odos augimas (epitelizacija). Atkreipkite dėmesį į randus, hiperkeratozę ir sausą pleiskanojimą.
Prieš pasirinkdami tvarstį
Prieš pasirenkant tvarstį, reikia nuspręsti, kokie yra gydymo tikslai. Dažniausiai siekiama palengvinti kosmetiškai priimtiną gijimą per kuo trumpesnį laiką. Kiti tikslai yra šie:
- palengvinti gijimą;
- sumažinti skausmą;
- sulaikyti žaizdos drenažą;
- užtikrinti tinkamą drėgmę žaizdai gyti;
- palaikyti normotermiją žaizdos dugne;
- sumažinti biologinę apkrovą;
- užtikrinti kosmetinį žaizdos padengimą.
Visais atvejais nustatant tikslą reikėtų atsižvelgti į pacientų prognozes ir į tai, ko jie pageidauja iš gydymo. Taip pat reikia nustatyti ir, jei įmanoma, sumažinti veiksnius, dėl kurių žaizdoms sunku gyti. Rūkymas, netinkama mityba ir šalutinis vaistų poveikis lėtina gijimą. Be to, daugybė žaizdų negyja tol, kol nepašalinamos priežastys, dėl kurių jos atsirado (pvz., opos dėl spaudimo negyja tol, kol nesumažėja spaudimas).
Audinių tipai
Žaizdoje gali būti daugiau nei vieno tipo audinių. Pasirinkite tokį tvarstį, kuris būtų skirtas vyraujančiam audinių tipui žaizdos dugne.
- Nekrotiniams audiniams reikia tvarsčių, kurie padeda šalinti žaizdos audinius ir kartu tvarko žaizdos drenažą.
- Sveikam granuliuojančiam žaizdos audiniui reikalingi tvarsčiai, palaikantys tinkamą drėgmės lygį.
Žaizdos drenažas
Pasirinkite tvarstį, kuris palaiko drėgną žaizdos gijimą ir veiksmingai valo eksudatą. Tvarsčiai, pavyzdžiui, hidrogelių, skaidrių plėvelių ir hidrokoloidų, skirti drėgmei žaizdoje perduoti arba išlaikyti.
- Hidrogelių ir skaidrių plėvelių tvarsčiai geriausiai tinka žaizdoms su minimaliu arba nedideliu žaizdos eksudatu.
- Hidrokoloidai skirti mažam ir vidutiniam eksudatui.
- Absorbuojantys tvarsčiai skirti vidutinio ar stipraus drenažo žaizdoms tvarstyti.
- Kolageno tvarsčiai būna kelių formų ir gali būti naudojami esant bet kokio lygio drenažui.
Tinkama žaizdos temperatūra
Pasirinkite tokius produktus, kurie sumažina tvarsčių keitimo poreikį ir palaiko žaizdos temperatūrą. Pasiruošimas tvarsčio keitimui gali sutrumpinti laiką, kai žaizdos dugną veikia kambario oras, taip sumažinant vėsinimo poveikį žaizdos gijimui.
Kaip išvengti bakterijų?
Mikrobinė našta žaizdoje gali lemti uždelstą žaizdos gijimą, infekciją ir bioplėvelės susidarymą. Pažangūs žaizdų tvarsčiai padeda išvengti žaizdos dugno užterštumo. Tvarsčiai su antimikrobiniais priedais, tokiais kaip sidabras, padeda sumažinti bakterinę apkrovą. Tokiuose tvarsčiuose yra kelių rūšių antimikrobinių medžiagų. Sidabras yra labiausiai paplitęs antimikrobinis žaizdų tvarsčių priedas. Jo galima rasti daugumoje tvarsčių kategorijų.
Aplink žaizdą esanti oda
Žaizdos odos sveikata yra svarbi tvarsčių parinkimo dalis. Rinkitės tvarsčius, kurie veiksmingai valdo drėgmę ir skatina odos vientisumą. Skystos odos apsaugos priemonės naudojimas keičiant tvarsčius suteikia papildomą apsaugos sluoksnį žaizdos odai. Tiek tvarsčių, tiek odos apsaugos priemonių galite rasti tarp SIDABRA slaugos prekių.