Glaukoma – lėtinė akių liga. Ją sukelia padidėjęs akies vidinis spaudimas, dėl kurio sutrinka skysčių tekėjimas akyje ir todėl pažeidžiamas regos nervas ir tinklainės ląstelės, silpsta regėjimas.
Deja, bet šios ligos atvejų sparčiai daugėja. Prognozuojama, kad 2020 m. pasaulyje bus net 80 mln. kenčiančių nuo šios ligos žmonių.
Ši liga būdingesnė vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gali būti įgimta ir išsivystyti jauniems dėl kitų ligų poveikio. Didelę reikšmę glaukomai vystytis turi paveldimumas. Jūsų akys gali atrodyti gerai ir regėjimas gali būti geras, bet tai nebūtinai reiškia, kad akys yra sveikos.
Glaukoma yra 3 rūšių: įgimta, pirminė ir antrinė. Įgimta sergama tada, kai akies priekinės kameros kampas ar drenažinė akies sistema yra nenormaliai išsivystę. Pirmine glaukoma susergama per gyvenimą.
Antrinė glaukoma – tai kitų akies ligų ar traumų padarinys. Bet kokios rūšies glaukomai, be pakilusio akispūdžio, būdingi regos nervo disko glaukominė įduba (ekskavacija) ir atrofija bei tipiški akipločio pakitimai.
Glaukoma gali prasidėti dėl akies hipertenzijos (padidėjęs akispūdis), amžiaus (dažniausiai serga vyresni nei 45 metų žmonės). Įtakos turi didelė trumparegystė, cukrinis diabetas, trauma arba akies operacija, migrena, aukštas kraujospūdis.
Žmonės ilgą laiką net nežino, jog serga glaukoma, nes kol liga būna pradinių stadijų, dažniausiai nesukelia jokių negalavimų. Paprastai nejaučiama skausmo, akys neparausta, nėra ir kitų požymių, kurie verstų sunerimti ir varstyti gydytojo kabineto duris.
Liga vystosi iš lėto – skauda galvą smilkinių srityje, apie akis, kai kada skausmai juntami pakaušyje. Retkarčiais ligonis junta ir nestiprius akies skausmus, lyg kokį svetimkūnį akyje, arba jam atrodo, kad akis pilna ašarų, nors jų nėra.
Šie nemalonūs pojūčiai atsiranda pervargus, išgėrus daugiau skysčių, pabuvus karštyje ar pasilenkus. Sutrinka ir regėjimas – žmogus mato tartum pro rūką ar tinklą, o apie šviesos šaltinį regi vaivorykštės spalvos ratilus.
Šie požymiai rodo, kad šiek tiek padidėjo akispūdis. Tai trunka kelias minutes arba 2–3 valandas, vėliau skausmai nurimsta ir vėl matoma normaliai.
Paprastai žmogus akinius keičia kas 3–5 metus, o sergant glaukoma kai kada juos tenka keisti kas keletą mėnesių. Ligai progresuojant, galvos skausmai ir regėjimo sutrikimai kartojasi vis dažniau ir tampa ilgesni.
Nepastebimai, lėtai pradeda siaurėti akiplotis. Žmogus nebemato kai kurių įprasto regėjimo lauko dalių, regėjimo laukas siaurėja, darosi sunku orientuotis aplinkoje, nes matoma tarsi „pro vamzdį“.
Laiku nediagnozavus glaukomos ir nepradėjus gydyti, galima net apakti. Apakimas glaukomos atveju yra neišgydomas, nes liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervines ląsteles.
Glaukomos išgydyti neįmanoma, tačiau anksti ją nustačius, kai akių pakitimai dar nedideli, galima sustabdyti arba bent sulėtinti ligos progresavimą ir neleisti regėjimui toliau blogėti.
Glaukomos gydymo tikslas yra išsaugoti regėjimo funkcijas, užtikrinant paciento gyvenimo kokybę visam likusiam gyvenimui. Paprastai glaukoma gydoma vaistais.
Jei vaistai vis dėlto nepadeda, tuomet gelbsti chirurgija. Lazerinės chirurginės procedūros taikomos greta medikamentinio gydymo arba kaip profilaktikos priemonė.
Profilaktikos priemonių, padedančių išvengti glaukomos, deja, nėra. Tačiau galima diagnozuoti ligą ankstyvų stadijų, kai didesnė tikimybė išsaugoti geras regėjimo funkcijas. Anksti diagnozavus ligą, galima užkirsti kelią regos pablogėjimui ir apakimui. Visiems vyresniems nei 40 metų asmenims reikia vieną kartą per metus pamatuoti akispūdį, o jei šeimoje yra sergančiųjų glaukoma, patikrą reikia atlikti bent kartą per metus jau nuo 30–35 metų.
Veikiami anksčiau minėtų rizikos veiksnių žmonės turėtų periodiškai tikrintis pas akių gydytoją. Patyrus bet kokią, nors ir mažiausią, akies traumą, reikėtų kuo greičiau kreiptis į gydytoją, taip pat laiku gydyti visas akių ir kitų organų sistemų ligas.
Dirbant akims pavojingus darbus (žemės ir miškų ūkio, metalurgijos), privaloma nešioti apsauginius akinius.
Svarbu laikytis asmens higienos (dažnai plauti rankas, ypač prieš liečiant akis), sveikai maitintis, apriboti skysčių kiekį iki 1,5 litro per dieną.
Sergantiems glaukoma žmonėms gali pakenkti sunkus fizinis darbas ir darbas pasilenkus, taip pat tamsoje. Nepatartina ilgai būti karštyje, netinka kai kurios fizioterapijos procedūros, kai kinta temperatūra. Sergant glaukoma negalima vartoti vyzdį plečiančių vaistų, kurių sudėtyje yra adrenalino (pavyzdžiui, dirbtinių ašarų), vaistų nuo kosulio ar slogos, kurių sudėtyje yra pseudoefedrino. Draudžiama rūkyti ir vartoti alkoholinius gėrimus, nes tai skatina regos nervo ląstelių nykimą. Labai svarbu reguliariai vartoti gydytojo paskirtus vaistus.
Glaukomos gydymo kokybė labai priklauso nuo pačių pacientų suvokimo. Jei žmogus laiku pastebi pirmuosius glaukomos požymius ir kreipiasi į gydytoją, ligą įmanoma sustabdyti, kol ji neatėmė regėjimo. Tik bendros paciento ir gydytojo pastangos gali padėti sėkmingai diagnozuoti ir gydyti glaukomą.
Glaukoma yra padidėjusio akispūdžio liga. NETIESA.
Akispūdis yra vienas iš pagrindinių glaukomų rizikos veiksnių, tačiau glaukoma gali išsivystyti ir esant normaliam akispūdžiui – tai vadinama normalaus akispūdžio glaukoma.
Akispūdis svyruoja. TIESA.
Akispūdis yra dinamiškas fiziologinis parametras, svyruojantis per parą. Gali būti, kad akispūdis padidėja, tačiau ne tuo metu, kai pacientas lankosi poliklinikoje. Todėl labai svarbu įvertinti akispūdžio svyravimų kreivę per parą.
Glaukomos pakitimai vystosi dienos metu. NETIESA.
Glaukoma nemiega. Daugeliui žmonių akispūdis padidėja naktį, apie 3–5 val. ryto. Tuo metu labiausiai pažeidžiamas regos nervas, nes akispūdis aukštas, o sisteminis kraujo spaudimas naktį būna žemesnis.
Kuo liga toliau pažengusi, tuo lengvesnė diagnostika. TIESA.
Tačiau toli pažengusios glaukomos atveju atkurti prarasto regėjimo nebeįmanoma.
Glaukomos sukelto aklumo negalima išvengti. NETIESA.
Jei kiekvienas asmuo bent kartą per metus pasitikrintų akis, glaukoma būtų diagnozuojama laiku ir laiku paskirtas gydymas. Nuo mūsų pačių priklauso, ar pasitikrinsime akių būklę, kad būtų išvengta ar bent jau sustabdyta aklumo grėsmė, ar laikysimės gydytojo nurodymų, gydydamiesi glaukomą.
Komentarai
Aš irgi turėjau problemų su akimis… Mano akių vokai nuo jaunystės buvo užkritę, o su amžiumi jie dar ir regėjimui pradėjo trukdyti. Nusprendžiau pasidaryti vokų operaciją, bet labai bijojau, kaip atrodysiu po operacijos. Kreipiausi į kliniką ir ten man atliko 3d modeliavimą, tai galėčiau sakyti dabar kai sugijo viskas vaizdas grynai toks kaip ir sumodeliuotoj nuotraukoje. https://gpklinika.lt/3d-veido-ir-kuno-modeliavimas/