Site icon sekunde.lt

Kaip apsisaugoti nuo tuberkuliozės

Ar žinote, kad tuberkuliozė yra viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, lemiančių didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV.

Ar žinote, kad tuberkuliozė yra viena grėsmingiausių, plačiai pasaulyje paplitusių lėtinių ligų, lemiančių didelį mirtingumą. Kiekvienais metais nuo šios ligos miršta beveik tiek pat žmonių, kaip ir nuo ŽIV.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis.

2015 m. Lietuvoje nuo tuberkuliozės mirė 150 žmonių. Susirgimų skaičius yra toks didelis, nes egzistuoja ne tik aktyvi, bet ir latentinė (slaptoji) tuberkuliozės forma.

Latentinės tuberkuliozės atveju žmonės dažniausiai nejaučia jokių aktyviai šios formai būdingų požymių, ligą sukeliančių bakterijų paprastai neaptinkama ir seilių pasėlyje. Įtarimų nesukelia ir kiti tyrimai.

„Profilaktiškai atlikus krūtinės ląstos rentgenogramą galima diagnozuoti tik pažengusią, plaučiuose išplitusią ligą. Rentgeno nuotrauka arba mikobakterijų radimas skrepliuose parodo, kad asmuo serga aktyvia forma ir galėjo užkrėsti kitus. Siekiant suvaldyti šios infekcinės ligos plitimą, labai svarbu yra ankstyva diagnostika, kas leistų ankstyvą gydymą ir užkirstų kelią tuberkuliozės užkrato – mikobakterijų sklaidai ir naujiems užsikrėtimo atvejams“, – pažymi Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.

Tuberkuliozė plinta oro lašeliniu būdu. Ore tuberkuliozė gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų, todėl žmogus, įkvėpęs tuberkulioze užteršto oro, gali tapti infekuotu. Ligos požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas.

Dažniausiai tuberkuliozė pažeidžia plaučius ir pasireiškia šiais požymiais: sunkiu kosuliu, trunkančių tris ar daugiau savaičių, skausmu krūtinėje, skreplių ar kraujo atkosėjimu. Taip pat būdingi ir kiti simptomai: silpnumas ar nuovargis, apetito stoka, drebulys, naktinis prakaitavimas, karščiavimas.

Skaičiuojama, kad vienas sergantis asmuo per metus gali užkrėsti penkiolika žmonių. Todėl laiku diagnozavus dar nespėjusią progresuoti tuberkuliozę, būtų apsaugota ne tik paties paciento, bet ir aplinkinių sveikata.

„Tuomet laiku galima būtų pradėti profilaktinį gydymą, paskirti vaistus, imtis prevencijos, atidžiau stebėti žmogų – dažniau peršviesti rentgenu, atlikti skreplių tyrimą. Pats žmogus būtų suinteresuotas atsakingai sekti savo būklę, pastebėjęs ligos simptomus skubiai kreiptųsi į gydytoją,“ – sakė A. Griškevičius.

Exit mobile version