Penkerių metų pypliui parėjus iš darželio ir pareiškus, kad įsimylėjo ir ruošiasi vestuvėms, tėvai tik šypteli, o neretai ir smagiai pasijuokia. Tačiau juoktis iš tokio atžalos pasiryžimo tikrai nederėtų, juk būtent tada jis pradeda mokytis sudėtingo meilės meno.
Meilė kiekviename amžiuje turi savo ypatybių. Pirmoji ir amžina meilė, be abejonės, yra vaiko ir mamos. Ryšys tarp mamos ir vaiko yra stipriausias gamtoje, ir to niekas negali nuginčyti. Romanai prasideda ir baigiasi, tačiau su vaiku mama susieta visam gyvenimui. Be abejo, vaikai moka pasiekti širdies gelmes.
Neseniai mokslininkai pradėjo tyrinėti šią paslaptingą, bet esminę žmogaus prigimties dalį. Jų atradimai padeda paaiškinti, kodėl kūdikiai yra tokie priklausomi nuo mamos ir kodėl mes taip mylime savo paaugusius vaikus, nors jie kelia nemažai problemų, būna ir barnių, ir pykčių. Šis kūdikystėje užsimezgęs ryšys bėgant metams keičiasi, tačiau jo svarba išlieka tokia pati.
Vaikui reikia meilės taip pat, kaip ir maisto. Ir net jeigu jūs šiek tiek nervinatės dėl būsimos motinystės, esate pasirengusi duoti jam reikalingos meilės. Be to, jūsų pusėje – dar ir biologija.
Nėra nieko keisto, kad pirmoji meilė užklumpa penkerių, ketverių ar net trejų. Darželinukų buvimas kartu kasdien veda labai didelio artumo ir prisirišimo link. Mažieji bendrauja, dalijasi žaislais, kažką veikia, žaidžia. Visa tai deda rimtus pagrindus jų gebėjimui megzti tolesnius santykius.
Kad ir koks keistas jausmas kyla motinai jos mažajam sūneliui ar dukrytei pareiškus, jog įsimylėjo, į naujuosius mažylio jausmus reikėtų žvelgti pagarbiai. Nesijuokite, neerzinkite savo mažojo Romeo ar Džuljetos. Priešingai, jūs turėtumėte padrąsinti mažylį, išklausyti jį ir giliai širdyje pasidžiaugti, kad šie jausmai tik dar kartą įrodo, kokį jautrų ir jausmingą vaiką auginate. Juk nuostabu, kad toks mažas žmogutis jau geba ne tik puoselėti tokius jausmus, bet ir juos įvardyti!
Atverkite jam savo širdį, papasakokite apie savo pirmąją meilę, pasakykite, kad labai didžiuojatės savo vaiku, tiesiog atvirai pasikalbėkite apie šį didį jausmą. Nereikia mėginti įtikinti vaiko, kad jo jausmai nerimti. Taip pat nedera aptarti vaiko jausmų su kitais žmonėmis.
Jei mažylis pasidalijo savo jausmais su jumis, vadinasi, jis pasitiki būtent jumis, o ne aplinkiniais. Įstūmę jį į keblią padėtį galite prarasti šį pasitikėjimą.
Bene didžiausią baimę tėvams kelia meilė, kurią puoselėja jų paauglys. Jaudinatės, kad atžala gali būti labai įskaudinta, kad nusivylimas gali nuslopinti vaiko pasitikėjimą savimi, galu gale vien toks reiškinys kaip paauglystė kelia labai pagrįstų nuogąstavimų. Nusiraminkite!
Paauglystė – tai toks etapas, kai gyvenama tik svajonėse, apsvaigus nuo aštrių meilės ir romantikos pojūčių. Paauglys pamažu pajunta savo individualumą, suvokia savo vietą pasaulyje, numato ateities planus. Jis siekia būti savarankiškas, išsilaisvinti iš tėvų globos, nustato naujus santykius su aplinkiniais. Tada kinta ir santykiai su savo bei priešingos lyties atstovais.
Sustiprėja paauglio domėjimasis kitos lyties asmeniu, prasideda vaikinų ir merginų draugystė. Paauglių draugystė nėra susijusi vien su lytinio potraukio tenkinimu, tai daugiau savo tapatumo paieškos. Todėl tėvai tikrai neturėtų pašiepti ar drausti bendrauti su priešingos lyties atstovu, o atvirkščiai – skatinti paauglio atsakomybę už savo jausmus ir veiksmus.
Drausdami tėvai verčia tai juos daryti slapta, be to, draudimas uždraustus dalykus daro geidžiamus. Pagarba vaiko jausmams, poreikiams, rūpesčiams yra būtina sąlyga geriems tėvų ir paauglių tarpusavio santykiams, pasitikėjimui augti.
Tėvams nėra lengva kalbėtis su paaugliu lytiškumo klausimais, nes tokie pokalbiai su artimais žmonėmis sukuria įtemptą emocinę atmosferą. Tėvai ir paaugliai tada jaučiasi nesaugūs.
Psichologai teigia, kad nemažai tėvų, kai su paaugliais jiems reikia kalbėtis lytiškumo klausimais, patiria stresą, jaučia baimę ar gėdą. Žinoma, jeigu tėvų ir paauglių tarpusavio santykiai nėra artimi, jeigu suaugusieji neskiria dėmesio lytiniam brendimui ir nesidomi paauglio santykiais su priešingos lyties asmeniu, jo mintimis, tai ir vaikas nebus linkęs pasidalyti savo išgyvenimais.
Normaliai psichinei paauglio raidai labai svarbūs ir tėvų tarpusavio santykiai, jų rodomas pavyzdys, emocinė atmosfera šeimoje. Tėvai, pamatę pirmąsias savo vaiko taurių jausmų užuomazgas, turėtų labai atidžiai į tai pažiūrėti ir nieko nepraleisti pro pirštus. Tačiau svarbu viską kontroliuoti taip, kad paauglys to nė nesuprastų.
Neužmirškite, kad šis laikotarpis yra būtent tas laikas, kai jūsų atžalai reikės atsakyti į klausimus, kurių jam gali kilti ne vienas ir ne du. Tai metas, kai vaikai padeda pirmuosius žingsnius suaugusiųjų gyvenimo link. Paauglių širdys dar labai pažeidžiamos, jie tiki, kad pirmoji meilė bus amžina. Elgiantis neatsargiai šiuos jausmus lengva sužeisti, o tokia nuoskauda kartais neužgyja labai ilgai.
Kai jūsų vaikui prasideda paauglystės metai, stenkitės su juo būti geriausiais draugais. Tada atžala jumis pasitikės ir galės laisvai pasidalyti savo išgyvenimais. Labai atidžiai stebėkite, kaip jūsų vaikas elgiasi ir kokia užsiima veikla. Kai tik paauglys įsimyli, jo elgesys pasikeičia. Jūs tą tikrai pastebėsite. Tokiomis akimirkomis jaunuolis netyčia pats save išduoda – būna nervingas, impulsyvus.
Siekdami uždrausti ankstyvuosius jausmus, tėvai kartais būna pernelyg griežti ir imasi neįtikėtinų priemonių. Jeigu nenorite prarasti ryšio su vaiku, venkite tokių priemonių. Šiuo atveju gelbės tik nuoširdūs pokalbiai.
Būtina su savo vaiku aptarti esamą situaciją. Geriausia būtų pasidalyti savo patirtimi, ypač naudinga pateikti pavyzdžių iš savo gyvenimo, kai buvote panašaus amžiaus. Patarkite jiems, kad tokiomis akimirkomis reikia būti kantriems, ir dažnai kartokite, kad jie dar spės užaugti, todėl nereikia skubinti įvykių.
Savo vaikus drąsinkite palaikymu, kad ir kaip jie elgtųsi. Leiskite jaustis kuo laisviau, kad paauglys galėtų netrukdomas viską apmąstyti ir priimti tinkamą sprendimą. Tai labai svarbu renkantis gyvenimo partnerį. Būtina priminti, kad viskam savas laikas, dar laukia daug neatrastų dalykų.
Visada stenkitės parodyti jiems kas yra gerai, o kas – blogai. Tėvams svarbu paaiškinti visą reikalo praktinę esmę, atsižvelgti į vaiko gyvenimo būdą ir asmenybę. Papasakokite, kaip būna sunku tomis akimirkomis, kai išsiskiria poros nuomonės ir požiūris į ateitį.
Būtinai supažindinkite juos su finansine kasdienine atsakomybe ir „nuleiskite“ juos ant žemės, jeigu jie įsivaizduoja gyvensiantys oro pilyje. Atsiminkite, kad meilė akla, todėl jūsų vaikas elgsis taip, kaip diktuoja jausmas, kuriuo pulsuoja jaunatviška širdis.