Specialistai išskiria tris pavojingus laikotarpius. Vasaros viduryje šienligės priežastis būna žydintys rugiai, kviečiai, miežiai ir varpučiai. Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais alergiją gali sukelti sužydę kiečiai, balandūnės ir ambrozijos. O balandį ir gegužės pradžioje blogiau pasijuntama dėl medžių – klevų, ąžuolų, o ypač beržų ir lazdynų – žydėjimo.
Augalų žydėjimo metu smulkios žiedadulkės patenka ant nosies, akių gleivinės, įkvepiamos į bronchus, o dėl imuniteto iškreiptos reakcijos į svetimkūnius susidarę antikūnai susijungia su alergenu, ir kraujyje padidėja histamino kiekis. Tai ir sukelia alergijos požymius: ašarojama, akys parausta, peršti vokus ir gerklę, nosis išburksta, patinsta, niežti, iš jos teka gausios vandeningos išskyros, kartais atsiranda ir odos pažeidimų (dilgėlinė, dermatitas).
Nenorėdami patirti tokių nemalonumų alergikai jiems pavojingiausiu laikotarpiu turėtų vengti išvykų už miesto, kur medžių žiedadulkių ypač gausu. Vaikščiojant po miestą verta nešioti saulės akinius, kuo labiau uždengiančius akis, – tai padės apsisaugoti nuo alerginio konjunktyvito.
Dieną naudinga kelis kartus išsiplauti nosį vaistinėje parduodama specialia priemone, kurios pagrindinė sudedamoji dalis – jūros vanduo. Bet skalauti gerklę ir plauti nosį galima ir paprastu vandeniu, jis taip pat padės pašalinti nuo gleivinių alergenus. Grįžus iš darbo rekomenduojama iš karto nusiprausti po dušu.
Kambarius vėdinti patartina vėlai vakare arba naktį, kai žiedalulkių koncentracija ore mažiausia. Kitu paros laiku langai ir orlaidės turi būti uždaryti.
Viena iš priemonių išvengti šienligės – orą valantis kondicionierius. Jei jo neturima, ant langus galima uždengti sudrėkintu plonu audeklu, jis sulaikys dalį žiedadulkių. O patalpas reikia valyti tik drėgna šluoste.
Medžių žiedadulkėms alergiški asmenys tuo metų laiku, kai pasireiškia varginantys požymiai, turėtų laikinai iš savo valgiaraščio išbraukti kai kuriuos maisto produktus: riešutus, obuolius, slyvas, morkas, bulves, petražoles, salierus, pomidorus, kivius.