Site icon sekunde.lt

Jeigu esi bedarbis, sirgti negali

Liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, nei socialinio statuso. Tačiau mokslus per Užimtumo tarnybą kremtantys bedarbiai priversti rinktis – sirgdami imti nedarbingumo pažymėjimą ir likti be pragyvenimo šaltinio ar rizikuoti sveikata ir bet kokia kaina lankyti siūlomus kursus.

Užimtumo tarnybos siūlomi mokymosi kursai – puiki alternatyva norintiesiems įgyti profesiją ar kelti kvalifikaciją, tačiau užkluptas ligos bedarbis gali likti ir be mokslų, ir be pragyvenimo šaltinio. M. Garucko nuotr.

Liga nesirenka nei amžiaus, nei lyties, nei socialinio statuso. Tačiau mokslus per Užimtumo tarnybą kremtantys bedarbiai priversti rinktis – sirgdami imti nedarbingumo pažymėjimą ir likti be pragyvenimo šaltinio ar rizikuoti sveikata ir bet kokia kaina lankyti siūlomus kursus.

Skaitytojo pasiūlyta tema

Stumia į skurdą

 Bet Užimtumo tarnyba bėdų čia nemato – bedarbiai turėtų galvoti ne apie gaunamą stipendiją, o apie tai, kokių įgūdžių ir kompetencijų įgis, kad ateityje galėtų užsidirbti daugiau nei stipendija.

Kaip pasakojo šiuo metu Užimtumo tarnyboje užsirašiusi panevėžietė Milda, jos dukrytei neseniai suėjo dveji metukai. Gavusi darželyje vaikui vietą, moteris planavo grįžti į darbą po motinystės atostogų, tačiau senojoje darbovietėje jos niekas nebelaukė. Tad neliko kito kelio, kaip kreiptis į Užimtumo tarnybą. Jauna mama taip ir nespėjo baigti mokslų, tad jai buvo pasiūlyta pasirinkti ir mokytis Užimtumo tarnybos organizuojamuose kursuose. Tačiau ji nerimauja, ką reikės daryti tuo atveju, kai sirgs vaikas, mat bedarbei buvo paaiškinta, kad turėdama nedarbingumo pažymėjimą ji negaus mokymosi stipendijos.

„Dukrytė tik pradėjo lankyti darželį, tad labai daug serga. Savaitė ar dvi darželyje – ir vėl gydomės namuose. Suprantu, kad reikia šį laiką išlaukti, kol susirinks visus virusus. Bet kartu šį laiką noriu išnaudoti prasmingai, tik stabdo tai, kad jeigu dukrytė sirgs, už tas dienas nebus mokama stipendija“, – pasakojo Milda.

Ji svarstanti mokytis pardavėjos-kasininkės specialybės. Užimtumo tarnyboje sužinojo, kad mokslai trunka pusmetį. Po jų teks dar pusmetį dirbti pagal įgytą profesiją, nes antraip tektų grąžinti pinigus už mokslus. Panevėžietė baiminasi, kad jos studijos netaptų našta šeimos biudžetui.

„Kiek kalbėjau su drauge, kuri neseniai baigė kursus, su kai kuriais dėstytojais galima susitarti praleistas pamokas išmokti vėliau, bet ne visi tokie geranoriški. Jeigu dukrytė susirgs, neteksiu ir taip menkos išmokos. Mokslai truks pusmetį, tad būtų naivu tikėtis, kad tą pusmetį nė karto nesirgs, o močiučių, kurios galėtų prižiūrėti anūkę, neturiu. Žinoma, kitos išeities nėra, eisiu mokytis, nors ir žinau, kad galiu nukentėti finansiškai“, – kalbėjo moteris.

Stipendija – tik besimokantiems

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė teigė, kad jauna mama neturėtų dvejoti ir baimintis pasirinkti jai siūlomą profesinio mokymo programą, nes nauja kvalifikacija ar kompetencija suteikia daugiau galimybių darbo rinkoje. Tačiau patvirtino, kad asmeniui, nelankančiam mokymų, pagal Užimtumo įstatymo nuostatas, stipendijos mėnesinis dydis mažinamas proporcingai pagal nelankytas valandas. Ir visai nesvarbu, kad tam yra objektyvi priežastis – jos pačios ar vaiko liga. Nedarbingumo pažymėjimas tik garantuoja, kad nebus nutraukta sudaryta kvalifikacijos arba kompetencijos įgijimo sutartis.

„Profesinio mokymo užsiėmimų nelankymas dėl bedarbio ar jo šeimos nario ligos ir turint nedarbingumo pažymėjimą yra vertinama kaip pateisinama priežastis nenutraukti mokymosi sutarties. Be to, kai asmuo per praėjusį mokymosi laikotarpį nelanko užsiėmimų daugiau kaip 5 darbo dienas iš eilės arba praleidžia daugiau kaip 20 procentų numatyto profesinio mokymo trukmės, bet pateikia profesinio mokymo teikėjui nelankymą pateisinančių dokumentų, mokymas gali būti pratęstas, sudarant sąlygas asmeniui įgyti kvalifikaciją arba kompetenciją“, – aiškino Užimtumo tarnybos specialistė.

Mokymo stipendijos dydis bedarbio pasirinkimu yra 0,47 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio, arba bedarbiui priklausanti nedarbo socialinio draudimo išmoka. Pasak M. Jankauskienės, stipendija yra skiriama darbo ieškančiam asmeniui, kuris siekia įgyti kvalifikaciją arba kompetenciją mokymuose. Tad jeigu žmogus dėl ligos ar kitų pateisinamų priežasčių nelanko paskaitų, jam proporcingai mažinama stipendija. Jos mokėjimo tvarka yra nustatyta įstatymuose.

„Yra aiškiai parašyta, kad mokymo stipendijos dydis mažinamas proporcingai numatytų, bet nelankytų valandų skaičiui. Ar būtų įsivaizduojama situacija, kai turinčiai nedarbingumo pažymėjimą klientei Užimtumo tarnyba finansuotų mokymosi stipendiją, nors šioji pusę metų nedalyvauja mokymuose?“ – sakė M. Jankauskienė.

Exit mobile version