Vizito Lietuvoje metu JAV pareigūnas išreiškė palaikymą ir Lietuvos ambicijoms plėsti prekybos santykius su Taivanu.
„Kiekviena valstybė yra laisva ir ji gali bendrauti su kita šalimi taip, kaip pati apsisprendžia. Būtent dėl to mes remiame Lietuvos siekius plėsti prekybinius ryšius su Taivanu, pritariame priešinimuisi ekonominiam spaudimui“, – pirmadienį žurnalistams teigė A. Blinkenas, taip pat išsakęs palaikymą Europos Sąjungos (ES) sprendimui iškelti bylą Kinijai Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) dėl jos esą neteisėtų prekybos su Lietuva apribojimų.
„Remiame ES sprendimą imtis veiksmų prieš Kiniją, kad išlaikytume nešališką ir sąžiningą prekybą. JAV siekia išlaikyti stabilumą, suverenumą ir apsisprendimo laisvę visoms valstybėms“, – tęsė JAV valstybės sekretorius.
„JAV ir toliau palaiko Lietuvą ir kitas šalis, kurios renkasi savo kelią (…) Kol Lietuva ir toliau laikosi šių principų, ji gali kliautis JAV parama“, – pabrėžė jis.
Kalbėdamas žurnalistams, A. Blinkenas dar pažymėjo, kad Lietuva sulauks JAV paramos ekonominiam atsparumui stiprinti, ypač skatinant nuo Kinijos apribojimų nukentėjusius sektorius, tokius kaip biotechnologijos ar puslaidininkių gamyba.
„Lapkričio mėnesį 6 mln. eurų priemonė buvo sukurta siekiant paskatinti Lietuvos įmonių eksportą tuose sektoriuose, kurie labiausiai nukentėjo nuo Kinijos priemonių“, – sakė A. Blinkenas.
ELTA primena, kad įtampa tarp Vilniaus ir Pekino kilo dar gegužės mėnesį, Lietuvai pasitraukus iš Kiniją ir Vidurio bei Rytų Europos valstybes vienijančio „17+1“ formato.
Vilniaus ir Pekino santykiai dar labiau paaštrėjo, kai Lietuva lapkričio mėnesį leido Vilniuje atidaryti Taivaniečių atstovybę. Kinija teigia, kad sprendimas pavadinti atstovybę „taivaniečių“ vardu rodo Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei, o tai, komunistinės valstybės atstovų įsitikinimu, prieštarauja „Vienos Kinijos“ politikai.
Dėl jai neįtinkančio atstovybės pavadinimo Kinija ėmė Lietuvai taikyti politinio ir ekonominio spaudimo priemones, dėl kurių Lietuvos verslas skaičiuoja apie 300 mln. eurų vertės nuostolius.
ES, reaguojant į Pekino spaudimą, vasario pradžioje kreipėsi į PPO dėl, Bendrijos teigimu, diskriminacinės Kinijos prekybos praktikos Lietuvos atžvilgiu.