Peržiūrėdama notariato veiklos kainodarą, Teisingumo ministerija pirmuosius pokyčius pradeda nuo mokesčių lengvatų jaunoms šeimoms, socialiai remiamiems asmenims.
Siūloma notaro atlyginimą mažinti per pusę, kai jauna šeima perka ar įkeičia pirmą gyvenamąjį būstą. Nuo notaro atlyginimo mokėjimo būtų atleidžiami valstybės įstaigų, šeimynų ir šeimų globojami nepilnamečiai, paveldintys tėvų ar senelių turtą.
„Šios mokestinės lengvatos skirtos paremti dirbančius ir Lietuvoje savo gyvenimą kuriančius jaunus žmones. Manau, ir iš užsienio grįžtančiam jaunimui tai bus svarbus ženklas, kad jie čia laukiami, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. – Žengiame pirmuosius permainų žingsnius notariato veikloje ir siūlome pokyčius, kurie papildo Vyriausybės socialinę politiką jaunimo atžvilgiu, ypač regionuose. Vertiname notarų bendruomenės konstruktyvų požiūrį į pertvarką, jų teikiamus pasiūlymus. Pavyzdžiui, Notarų rūmų iniciatyva, nutarta nuo mokesčių notarui atleisti valstybės globojamus nepilnamečius“.
Notarų atlyginimo už teikiamas paslaugas pakeitimų projekte taip pat numatyta nežymiai mažinti mokestį už populiariausių nekilnojamojo turto perleidimo sandorių patvirtinimą (nuo 0,45 iki 0,42 proc. nuo nekilnojamojo daikto vertės). Planuojama, kad šie pakeitimai įsigalios vėliau.
Ministro teigimu, sisteminė notarų atlyginimo kainodaros peržiūra yra sudėtingas ir jautrus procesas, nes jų gaunamos pajamos užtikrina notariatui valstybės deleguotų funkcijų atlikimą. Įkainiuose neturi likti veiksmų, kurie pagal darbo sąnaudas ir tenkančią atsakomybę kainuoja nepagrįstai daug arba nepagrįstai mažai, pavyzdžiui, kai atlyginimas už notaro veiksmą – keliasdešimt euro centų.
Notarų veiklos teisinis reguliavimas buvo nustatytas daugiau kaip prieš du dešimtmečius ir jį reikia pritaikyti naujai verslo, teisinei aplinkai, pasinaudoti šiuolaikinėmis technologinėmis galimybėmis.
„Toliau diskutuosime su notarų bendruomene, kad parengtume optimalų paslaugų kainodaros mechanizmą, tenkinantį ir paslaugų teikėjus, ir gavėjus, – pažymi ministras E. Jankevičius. – Notaras, kaip nešališkas patarėjas, užtikrinantis civilinėje apyvartoje esančių dokumentų patikimumą, reikalingas žmonėms ne tik didmiestyje, bet ir regione, todėl įvertinsime visas jų veiklos reikšmingas aplinkybes, galinčias turėti įtakos jo pasiekiamumui“.
Baigiama rengti ir notarų teisinių paslaugų poreikio vertinimo metodika, pagal kurią bus racionaliau pertvarkytos jų veiklos teritorijos paveldėjimo atvejams. Didžiuosiuose miestuose nebeliks notarų priskyrimo pagal atskiras gatves. Gyventojai dėl paveldėjimo galės kreiptis į bet kurį toje savivaldybėje dirbantį notarą.
Teisingumo ministerija atkreipė dėmesį į klientų teisės varžymą savo nuožiūra pasirinkti notarą, tvirtinantį hipotekos (turto įkeitimo) sandorį su banku. Įstatymas ne tik bankams, bet ir jų klientams garantuoja galimybę rinktis notarą.
Notarų, kaip valstybės įgaliotų asmenų, vaidmenį planuojama stiprinti užtikrinant patogesnį paveldėjimo procesą, kad klientams būtų palengvintas bylai reikalingų duomenų gavimas – įpėdiniams nereikėtų patiems vaikščioti į bankus.