Respublikinė Panevėžio ligoninė – ne tik vienas didžiausių miesto darbdavių, bet ir vieta, kurioje jaunieji medikai mato galimybių tobulėti, realizuoti savo profesines ambicijas, dėl ko pirmiausia laimi pacientai.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Bendrosios ir abdominalinės chirurgijos skyriuje keletą metų dirbantys jaunieji chirurgai Irmantas Grubinskas ir Andrius Račkauskas jau spėjo pelnyti vyresnių kolegų pagarbą ir pacientų pasitikėjimą. Vienas pastarųjų – estrados karalius Kastytis Kerbedis – prieš metus ne tik asmeniškai už išgelbėtą gyvybę padėkojo jį operavusiam A. Račkauskui, bet ir visai medikų bendruomenei dovanojo savo koncertą. Nors tokios padėkos džiugina, jaunieji medikai tvirtina, kad jų darbo variklis – galimybė padėti.
I. Grubinskas Respublikinėje Panevėžio ligoninėje skaičiuoja aštuntus metus. Medikas atviras: nors pats yra panevėžietis, tačiau šią darbo vietą rinkosi ne dėl to. Išbandyti chirurgo batus Respublikinėje Panevėžio ligoninėje jis galėjęs rezidentūros metais, tad ilgai nedvejojęs po studijų čia ir grįžo.
„Grįžau ne tik dėl gimtojo miesto, bet ir karjeros perspektyvų Panevėžio ligoninėje. Dar vienas svarbus kriterijus buvo kolektyvas. Jau rezidentūros metais pamačiau, kad čia jaunas žmogus skatinamas tobulėti, mokytis, nėra ribojamas. Nesijaučia ir konkurencijos, atvirkščiai, visada sulaukiu kolegų palaikymo, pasidalijimo žiniomis ir patirtimi“, – pasakojo jaunasis chirurgas.
Anot I. Grubinsko, Respublikinė Panevėžio ligoninė yra tikrai didelė, visos veikiančios tarnybos labai stiprios, tad ir galimybės dirbti chirurgams labai plačios – atliekama nemažai ir gana sudėtingų operacijų. Vietoje nestovi ir chirurgija, daugeliu atvejų operacijos, kurioms reikėdavo atviro pjūvio, dabar atliekamos laparoskopu, kai per mažas skylutes specialia įranga galima operuoti ir sudėtingesniais atvejais.
I. Grubinskas rinktis mediko kelią apsisprendė vyresnėse klasėse. Galbūt šiek tiek pastūmėjo ir vyresnis brolis, kuris taip pat dirba Respublikinėje Panevėžio ligoninėje radiologu.
Medikas pasakoja rinkęsis iš terapijos ir chirurgijos. Svarstyklės nusvėrė pastarosios pusėn.
„Chirurgija konkretesnė specialybė nei terapija, kur daugiausia gydoma vaistais, o rezultatą pamatyti gana sunku. Tuo metu chirurgijoje ar traumatologijoje rezultatas matomas iš karto. Būna, atvežami ir labai sunkios būklės pacientai, o po dešimties dienų išvažiuoja beveik sveiki. Greitas rezultatas ir tai, kad gali prie jo prisidėti, labiausiai ir džiugina. Be to, terapeutams dabar tenka daug popierinio darbo, kurio labai nemėgstu“, – šypsosi chirurgas.
I. Grubinsko darbe dviejų vienodų dienų nebūna. Jis daugiausia dirba skubiosios chirurgijos srityje. Pasitaiko, kad per parą tenka ir penkios ar net šešios operacijos. Ypač sudėtinga, kai atvežami per avarijas sunkiai sužaloti žmonės.
„Chirurgo darbas sunkus tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Kartais tenka sugerti ir pacientų emocijas, ekstremalioje chirurgijoje to streso būna dar daugiau. Bet nepaisant tokių iššūkių, savęs kitur neįsivaizduoju“, – pasakojo I. Grubinskas.
Po darbo chirurgui geriausiai padeda atsipalaiduoti šeima, sportas ir knygos. I. Grubinskas – penkių ir dvejų metukų vaikučių tėtis. Jis taip pat aktyviai sportuoja ir dalyvauja mėgėjų triatlono varžybose. Be to, panevėžietis yra ir J. Basanavičiaus Karo medicinos tarnybos aktyvaus rezervo karys, kuriam teko būti didžiausiose NATO karo medikų pratybose Vokietijoje bei Rumunijoje, dalyvauti kursuose Švedijoje, Vengrijoje, netgi dirbti karo zonoje. Prieš pat paskelbiant karantiną Lietuvoje, panevėžietis grįžo iš du mėnesius trukusios misijos Afganistane. Anot chirurgo, karo medikų įdiegtos naujovės puikiai pritaikomos ir gydant sunkias traumas patyrusius pacientus.
„Laisvo laiko daug neturiu, o kai maži vaikai, norisi ir daugiau žmonai padėti namuose“, – sako I. Grubinskas.
„Galiu pasidžiaugti, kad Panevėžio ligoninėje dominuoja jaunoji karta. Jaunimas geresnis už mus. Jie gerokai stipriau paruošti teoriškai, studijų metais įgiję pakankamai praktikos.“
R. Samuolis
Jau penktuosius metus Respublikinėje Panevėžio ligoninėje skaičiuoja ir chirurgas Andrius Račkauskas. Jaunas vyras pripažįsta, kad niekada nebūtų pagalvojęs, jog iš Žemaitijos jo gyvenimo vingiai pasuks į Panevėžį.
„Pats esu žemaitis, bet mano žmona panevėžietė. Sprendimas atvykti čia dirbti buvo ir šeiminis, ir profesinis. Tuo labai džiaugiuosi, nes profesine prasme augti čia galima didžiuliais žingsniais“, – tvirtina A. Račkauskas.
Kaip ir daugelis jaunųjų chirurgų, jis pradėjęs nuo bendrosios chirurgijos, bet kai pridėjo ranką prie storosios ir tiesiosios žarnos onkologinių ligų, nusprendė žinias gilinti būtent šioje srityje. A. Račkauskas neslėpė, kad tam labiausiai pastūmėjo jo mokytojas Chirurgijos klinikos vedėjas Remigijus Samuolis. Vėliau sekė profesinė stažuotė Estijoje.
„Turiu išties gerą mokytoją. Iš jo mokydamasis galiu tobulėti. Galime didžiuotis, kad Panevėžio ligoninėje atliekama daugiausia operacijų minimaliai invaziniu laparoskopijos būdu. Operuojame ne tik storosios žarnos onkologines ligas, bet ir jų metastazes kepenyse. Net ir esant ketvirtos stadijos vėžiui galime palengvinti pacientų gyvenimą“, – pasakojo A. Račkauskas.
A. Račkauskas pripažįsta, kad kartais stresas išvargina. Iš prigimties jis – jautrus žmogus ir kiekvieną nesėkmę sunkiai išgyvena. Kaip sakė Andrius, būna, kad pusę nakties negali sumerkti akių, nes vis galvoja apie savo pacientus, ypač po sudėtingų operacijų ar jų komplikacijų.
„Jeigu koks nesėkmingas atvejis, jį dar ilgai nešiojiesi savyje ir vis mąstai, ar viską gerai padarei. Medicinoje klaidų tikimybių išvengti neįmanoma. Blogiausia, kai tas kaltes bandoma slėpti. Reikia atvirai apie tai kalbėti ir diskutuoti, kad ateityje to nebūtų“, – pabrėžia gydytojas.
A. Račkausko teigimu, medicina nuolat keičiasi, tad ir medikai privalo tobulėti ir gilinti žinias. Jis džiaugiasi, kad Respublikinėje Panevėžio ligoninėje sudarytos puikios sąlygos gydytojams kelti kvalifikaciją, o pacientams gauti aukščiausio lygio paslaugas. Vien per pastarąjį dešimtmetį ligoninėje įvyko didžiulių pokyčių: gerokai patobulėjo operacinės technika, laparoskopijos bei endoskopijos, kompiuterinės diagnostikos bei radiologijos galimybės, diagnostika. Chirurgijos skyriuje veikia net savotiškas spaudos klubas. Anot mediko, užsienio literatūros straipsnių chirurgijos temomis yra labai įvairių, fiziškai vienam tiek perskaityti ne visada įmanoma, tad kolegos medikai savotiškai pasidalija literatūrą ir vienas kitam perteikia naują patirtį.
„Irmantas daugiau gilinasi į skubiąją ir karo chirurgiją, o aš – į kolorektinę chirurgiją, dar kiti – savo srityse. Panevėžio ligoninė gali suteikti aukščiausio lygio diagnostikos bei gydymo paslaugas, kaip ir bet kurioje kitoje didžiausioje šalies ligoninėje. Žinoma, išskyrus kai kuriuos specifinius ir brangius tyrimus, kurių kiekviena ligoninė negali turėti“, – kalbėjo A. Račkauskas.
Užvėręs ligoninės duris jaunasis gydytojas tampa tiesiog tėčiu. Andrius šypsosi, kad kai šeimoje auga trys atžalos, tik spėk suktis. Mat vyriausiajai – dvylika, o jauniausiajai – vos vieneri.
„Mano šeima didelė ir visas laisvas laikas skirtas tik jai. Nemažai laiko praleidžiame sodyboje, esu pseudoūkininkas – auginu daržoves“, – juokauja chirurgas.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas R. Samuolis džiaugiasi, kad ateinanti jaunoji medikų karta atsineša visai kitokį požiūrį į darbą: jie yra labai motyvuoti, smalsūs ir žinantys, ko nori. Taip pat pilni profesinių ambicijų. Pasak R. Samuolio, jaunoji karta nori dirbti ir užsidirbti tik sąžiningai. Taip jis galėtų pasakyti ne tik apie savo chirurgus I. Grubinską bei A. Račkauską, bet ir kitus skyriuje dirbančius jaunuosius medikus. Vedėjas pagyrų negailėjo ir jaunosioms slaugytojoms.
„Galiu pasidžiaugti, kad Panevėžio ligoninėje dominuoja jaunoji karta. Jaunimas geresnis už mus. Jie gerokai stipriau paruošti teoriškai, studijų metais įgiję pakankamai praktikos. Penkerius metus specializuojasi, kol tampa savo srities specialistais“, – Chirurgijos skyriuje dirbančiais jaunaisiais specialistais džiaugėsi R. Samuolis.
Anot jo, tiek I. Grubinskas, tiek ir A. Račkauskas turi labai geras rankas ir aiškiai žino, ko nori, ir niekada neatsisako padėti, net jeigu labai pavargę. I. Grubinskas dargi domisi karo medicina ir yra bene vienintelis karo chirurgas Lietuvoje, o šias žinias sėkmingai pritaiko Panevėžio ligoninėje.
„Šiemet turėjome ypatingą atvejį. Po avarijos buvo atvežta sunkiai sužalota jauna mergina, jai itin stipriai buvo traumuotas visas žarnynas. Irmantas išgelbėjo jai gyvybę, atlikęs skubius sprendimus. Sustabdė kraujavimą, surišo žarnas, ir kai mergina buvo atsigavo po šoko, atlikta operacija. Nors tą dieną buvo net ne Irmanto darbo diena, vos tik sužinojo apie avariją, jis atvyko padėti“, – pasakojo Chirurgijos klinikai vadovaujantis R. Samuolis.
O A. Račkauskas, anot vedėjo, lyderis, kurį pripažįsta visi. R. Samuolis šypsosi: kai išeina atostogų, žino, kad A. Račkauskas puikiai galės jį pakeisti operuojant ir sudėtingiausius onkologinius ligonius. Panevėžys – senstantis miestas, tad sudėtingesnių atvejų medikams tik daugėja. R. Samuolis pamena, kad dar prieš kelis dešimtmečius pagrindinė chirurgų veikla buvo apendicito operacijos. Jo asmeninis rekordas Naujųjų naktį – per parą dešimt išoperuotų apendicitų. O dabar dominuoja onkologinės ligos.
„Jaunasis kolega A. Račkauskas beveik pasiekė mano lygį. Džiaugiuosi, kad tokius vyrus turiu, ir jie savo ateitį sieja su Panevėžio ligonine. Ne visiems duotas toks talentas“, – sako R. Samuolis.