Jaunimui – teatro senbuvio krikštas

Jaunimui – teatro senbuvio krikštas

Tokio posūkio varžytuvėse dėl J. Miltinio dramos teatro vadovo kėdės nesitikėjo niekas. Vieną kadenciją Panevėžio teatralams vadovavęs Romualdas Vikšraitis, nepaisydamas, kad kolektyvas buvo pareiškęs nepasitikėjimą juo, ne tik ryžosi vėl siekti to paties posto, bet per plauką jo nelaimėjęs trenkė skundą, nuo kurio turėjo žagtelėti ne tik Kultūros ministerija.

Apkaltino profesūrą

Su konkurso laimėtoju, garsaus aktoriaus Vaclovo Blėdžio sūnumi Leonu Blėdžiu po vienodą balų skaičių surinkęs, bet po slapto komisijos balsavimo antruoju likęs R. Vikšraitis šališkumu apkaltino du jos narius profesorius.

R. Vikšraitis komisiją apkaltino lemtingą sprendimą priėmus vadovaujantis neskaidriais ir archajiškais metodais. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Skundą Kultūros ministerijai, Seimo kultūros komitetui bei Seimo kontrolierių įstaigai pateikęs R. Vikšraitis atkreipė dėmesį, kad kandidatus į J. Miltinio teatro direktoriaus vietą vertinę Vytauto Didžiojo universiteto Teatrologijos katedros dekanė  prof. dr.  Jurgita Staniškytė bei tos pačios katedros doc. dr. Helmutas Šabasevičius turi sąsajų su L. Blėdžiui ruoštis konkursui padėjusiu teatrologu Andriumi Jevsejevu. Jis yra tos pačios katedros doktorantas.

„A. Jevsejevas pristatomas kaip L. Blėdžio vaikystės draugas ir viešojoje erdvėje dar iki konkurso buvo vadintas kaip pretendento L. Blėdžio penkerių metų perspektyvinės teatro veiklos sudarytojas, kaip būsimas pretendento komandos narys ir būsimas teatro meno vadovas“, – skunde institucijoms rašo R. Vikšraitis.

Įtaria palaikius kolegą

VDU Teatrologijos katedra, pasak R. Vikšraičio, save pristato kaip labai aktyvią ir plačią veiklą vykdančią instituciją, deleguojančią darbuotojus darbui vertinimo ir ekspertinėse komisijose, siekia bendradarbiauti su geriausiomis tarptautinėmis ir Lietuvos akademinėmis bei kūrybinėmis institucijomis, galimai ir su J. Miltinio dramos teatru kaip viena tokių.

„Katedra gali būti suinteresuota, kad vienas iš jos darbuotojų, konkrečiai A. Jevsejevas, taptų vienu iš šio teatro vadovų. O juo jis gali tapti tik konkursą laimėjus pretendentui L. Blėdžiui“, – sąsajas įžvelgė R. Vikšraitis.

Anot jo, H. Šabasevičius bei J. Staniškytė komisijos pirmininką privalėjo informuoti apie savo sąsajas su pretendentu ir būti pakeisti kitais nariais.

„Kyla klausimas dėl konkurso vykdymo laikantis skaidrumo ir nešališkumo. L. Blėdis slapto balsavimo metu laimėjo, nors buvome surinkę vienodai balų, ir tai kelia įtarimų dėl išankstinės komisijos nuomonės“, – mano R. Vikšraitis.

Jis sako netikintis, kad komisijos nariai nebūtų žinoję apie L. Blėdžio ir A. Jevsejevo sąsajas. Apie jųdviejų, J. Miltinio teatro aktorių vaikų, ryšį, užsimezgusį dar vaikystėje tame pačiame teatre, bei bendrus tikslus į jį sugrįžti jau kaip vadovams ne kartą rašyta žiniasklaidoje. O A. Jevsejevo, kaip doktoranto, pavardė ir dabar tebėra įrašyta VDU Teatrologijos katedros personalo sąraše.

„Fiziškai to negalima nežinoti dirbant vienoje katedroje. Jei jie to nežinojo, į kokio teatro vadovo konkursą tada atėjo?“ – piktinosi antruoju konkurse likęs R. Vikšraitis.

Norėtų viešų diskusijų

Tik per plauką į J. Miltinio teatrą vadovauti Kultūros ministerijos nesugrąžintas teatralas įsitikinęs, kad svarbų sprendimą komisija priėmė vadovaudamasi archajiškais metodais. Esą konkursas organizuotas keistai – jam ir L. Blėdžiui surinkus po vienodą balų skaičių, komisijos verdiktą nulėmė slaptas balsavimas.

„Toks metodas man atrodo labai atgyvenęs. Jei du žmonės surenka vienodai balų, galbūt galima surengti viešą, atvirą diskusiją teatrui, miestui, regionui rūpimais klausimais, kad iš tiesų paaiškėtų, kuris stipresnis“, – viešai įrodyti pranašumą pasiryžęs R. Vikšraitis.

Konkursą ne tik jį organizavusiai Kultūros ministerijai, bet ir Seimui apskundęs dalyvis tikina neturintis nieko asmeniško nei prieš laimėtoją, nei kitus kandidatus, bet esą tokia situacija yra ydinga.

„Teatrologijos katedra deklaruoja deleguojanti į komisijas daug ekspertų ir vertintojų, tai kaip jie vertina kitus konkursus, ypač susijusius su stipendijomis, pinigais? Ar irgi slapta pasitaria ir nubalsuoja?“ – įtarimus žėrė R. Vikšraitis.

Kolektyvo nuostata nė motais

Sugrįžti į J. Miltinio teatro vadovo kėdę pasišovęs R. Vikšraitis neslepia manąs, jog per penkerius savo kadencijos metus padėjo, anot jo, pagrindus normaliam teatro darbui.

„Buvo suvaldyta teatro meninė dalis, žiūrovai ėjo, žiūrėjo. Pakankamai išplėstas režisierių ratas, sutarta su režisieriumi Jonu Vaitkumi, kad atvažiuos statyti labai įdomią pjesę, pritraukta ir įdarbinta jaunų aktorių“, – savo nuopelnus J. Miltinio teatrui vardijo buvęs jo direktorius.

Vis dėlto R. Vikšraičio kadencija pažymėta jau nuo pirmų jo vadovavimo dienų prasidėjusiais ir visus penketą metų trukusiais skandalais. Teatro kolektyvas netgi buvo išplatinęs atvirą laišką, kuriame išreiškė nepasitenkinimą Kultūros ministerijos paskirtu vadovu R. Vikšraičiu ir paprašė jį kuo skubiau atstatydinti.

Nors pasibaigus kadencijai, paskutinę R. Vikšraičio darbo dieną dalis kolektyvo pažymėjo miesto centre iššovę fejerverkus, teatralas teigia nematantis, dėl ko jam turėtų būti sudėtinga čia sugrįžti.

„Tai tebuvo keleto suinteresuotų žmonių maištas dėl to, kad aš, dirbdamas teatrui, užmyniau gyslelę, kuri maitino jų privačius interesus. Kai kurių tokių žmonių teatre jau nebėra, kai kuriais nebepasitiki kolektyvas, nes jie kažkodėl tylėjo, kai dabar vyko negražūs dalykai, ir nesiėmė priemonių padėti jaunutei aktorei“, – „Sekundei“ teigė R. Vikšraitis, priminęs jau po jo J. Miltinio teatrą supurčiusį seksualinio priekabiavimo skandalą.

Sąsajų nemato

Dar nė nepradėjęs vadovauti, bet jau krikšto sulaukęs L. Blėdis pasistengė išlikti santūrus ir konkurento skundo nekomentuoti.

Dar nespėję J. Miltinio teatro vairo į savo rankas paimti L. Blėdis (dešinėje) ir A. Jevsejevas jau sulaukė pirmojo krikšto.

„Konkursą laimėjau aš. Noriu išlikt etiškas ir profesionalus situacijose ir situacijoje“, – nedaugžodžiavo L. Blėdis.

Jo bičiulis ir kolega Andrius Jevsejevas kur kas atviresnis. Teatrologas tvirtino, jog paskleista abejonė dėl konkurso skaidrumo jam kelia juoką.

„Kai sužinojau, labai juokiausi. Tikrai smagu. Nematau, kuo susiję, kad aš studijuoju VDU ir kad L. Blėdis išrinktas teatro vadovu? Aš nesuprantu ryšio“, – teigė A. Jevsejevas.

Anot jo, situaciją kaip dviprasmišką būtų galima vertinti, jei komisijos nariai profesoriai būtų buvę jo pavaldiniai. Dabar gi, pasak A. Jevsejevo, jie netgi nėra bendradarbiai.

„Nesu VDU darbuotojas, nedirbu universiteto katedroje, negaunu ir niekada iš universiteto nesu gavęs jokio atlygio pagal darbo sutartį, tik doktoranto stipendiją, kuri šiuo metu irgi suspenduota, nes jau dvejus metus esu akademinėse atostogose“, – „Sekundei“ aiškino teatrologas.

A. Jevsejevas sako tikintis, kad toks R. Vikšraičio skundas vis dėlto nepakiš kojos L. Blėdžiui sugrįžti į gimtąjį Panevėžį vadovauti jį užauginusiam teatrui.

„Manau, institucijos, kurioms R. Vikšraitis skundą nusiuntė, iš inercijos nepasiduos skandalų vajui, kurį jis penketą metų kėlė J. Miltinio teatre ir dabar vėl tą daro“, – įvertino menininkas.

A. Jevsejevas tiesmukas: per savo kadenciją R. Vikšraitis, užuot kilstelėjęs valstybinį J. Miltinio teatrą į aukštesnį lygmenį, nuvairavo į komerciją.

„Į Panevėžį nustojo važinėti teatro kritikai, nes nebebuvo ką žiūrėti. Šitas žmogus sugriovė repertuarą, sunaikino trupę, pavertė repertuarą komerciniu ir, kas baisiausia, kad su tokia produkcija teatrą dar ir į skolas nuvarė“, – įvertino teatrologas.

Ministeriją kaltina neatsakingumu

Skundą gavusi Kultūros ministerija teigia jį atidžiai nagrinėsianti, nors kol kas nemato jokių pažeidimų rengiant konkursą.

„Šiuo metu neturime jokios informacijos ar įtarimų, kad komisija veikė neskaidriai ar buvo suinteresuota“, – teigė ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėjas Arūnas Malinovskis.

Anot jo, konkursą laimėjęs L. Blėdis jau gali burti savo komandą.

Naujojo vadovo laukiančiame J. Miltinio dramos teatre – neramios nuotaikos. Aktorius Vytautas Kupšys neslepia, jog kolektyvą labiau nei R. Vikšraičio viražai stebina pačios Kultūros ministerijos pozicija.

„Kolektyvas šitiek raštų ministerijai prirašęs dėl R. Vikšraičio, iš ankstesnių jos vadovų buvome sulaukę patikinimų, kad jis netinkamas vadovauti, tik teisės aktai neleidžia atleisti, kad niekada neliks antrai kadencijai. O dabar ne tik dalyvauja konkurse, bet dargi vos nelaimi“, – apstulbęs V. Kupšys.

Anot jo, R. Vikšraitis teatrą „paliko ant akmens“.

„Mes dar ilgai iš tos duobės neišbrisime, jei iš teatro iš viso dar kas beliks po tokių vadovų. Mes kaip kokie bandomieji triušiai ministerijai, atsiunčiančiai vieną už kitą geresnius vadovus“, – nusivylęs aktorius.

Šių metų liepą iš pareigų atleidus netrukus prieš teismą dėl gėdingų kaltinimų stosiantį Liną Marijų Zaikauską, pasak V. Kupšio, kolektyvas netgi prašęs Kultūros ministerijos neskubėti rinkti naujo vadovo, kad nebesikartotų pastaruosius septynetą metų persekiotos nesėkmės.

Ar savotiško prakeiksmo grandinę pavyks nutraukti J. Miltinio teatro vairą į rankas perimančiam L. Blėdžio ir A. Jevsejevo tandemui, V. Kupšys neslepia didelių iliuzijų neturintis.

„Mes jų abiejų nežinome, negirdėjome, ką ir kaip darys. Kol kas tik girdime pasisakymus, kaip pas mus blogai“, – „Sekundei“ tvirtino aktorius.

Komentarai

  • Absurdas – Vikšraitis vėl vadovautų Miltinio teatrui? Kaip buvo galima leisti net kandidatuoti žmogui, kurio išėjimo iš teatro proga kolektyvo nariai atšventė fejerverkais?! Jei jis mano, kad turėjo čia bendraminčių, tai tie 2-3 asmenys greitai jį pamiršo ir patapo Zaikausko bendraminčiais, kaip stengsis patapti bet kurio naujai atėjusio. Nesirinktinai. Nesuprantu, kaip galima norėti grįžti ten, iš kur buvai vejamas. Čia jau su galva reikia nedraugauti…

    • Atsakyti
  • Labai tikiuosi, kad tai nesumažins šitų puikių jaunų žmonių entuziazmo.

  • Leiskite jaunimui kūrybiškai dirbti…juk kažkada ir pats maestro J. Miltinis į Panevėžį po studijų Paryžiuje atvyko jaunas ir sukūrė genialų teatrą, talentingiausių Lietuvoje aktorių trupę, kuri išgarsino ne tik teatrą, bet ir Panevėžio miestą ir Lietuvą…Leiskite jaunimui dirbti, o tai visi gi emigruoja ir palieka Lietuvą, o šie jauni teatralai nori grįžti ir kurti…Užtenka dviejų buvusiųjų vadovų, kurie išgarsėjo tik negatyvu ir skandalais…tad palaikau jaunimą ir šį teatrą turi sugrįžti Miltinio dvasia …

  • O tai nerimstam? Teatrui tai geriau? Baikim išsidirbinėti.

  • Labai džiaugiamės, kad laimėjo konkursą L.Blėdis. Jis nuo pat mažens teatre, manau bus geras vadovas. Sėkmės !

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų