Antrajame tarptautiniame Kuršių marių maratone su dvidešimt septyniais plaukikais iš Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Rusijos pernai liepą dalyvavo ir Panevėžio rajono, Vaivadų gyventoja Rugilė Girštautaitė. Jai tuo metu buvo 15 metų, 8 mėnesiai ir 6 dienos. Nors tądien pūtė nenuspėjami ir gūsingi vėjai, o mariose vandens temperatūra siekė vos 16 laipsnių, Rugilė maratono organizatorius ir dalyvius nustebino nežabota drąsa ir ištverme.
Iš Kintų, Šilutės rajone, į kitame marių krante, Kuršių nerijoje esantį Lydumo ragą 10 kilometrų plaukusi R. Girštautaitė nė akimirkos nenusileido kur kas labiau patyrusiems, gerokai vyresniems varžovams. Nepaisant to, jog plaukiant tapo sunku net įkvėpti, mergina ne tik finišavo pirmoji moterų grupėje, bet ir tapo Lietuvos istorijoje jauniausia dalyve, perplaukusia marias. R. Girštautaitės vardas įrašytas į Lietuvos rekordų knygą. 3 val. 13 min. 32,3 sek. – šie skaičiai žymi šios jauniausios maratono dalyvės plaukimo rekordą.
Šiuo metu Rugilė mokosi J. Miltinio gimnazijos antroje klasėje. Kiekviena jos diena gana įprasta ir ji jau turi nusistovėjusį ritmą. Vos baigiasi pamokos, R. Girštautaitė skuba į treniruotes baseine, dažnas savaitgalis sportiškai merginai prabėga varžybose. Tik sekmadieniais ji sau leidžia kiek atsipūsti.
„Stengiuosi derinti mokslą ir sportą. Ne visada pavyksta, bet mokykla sudaro visas sąlygas atsiskaityti ar pasitaisyti. Man svarbu ir mokykla, ir plaukimas, nes plaukimas tai šiandiena, o mokslo reiks ateityje“, – samprotauja plaukikė.
Dabar R. Girštautaitė atstovauja ne vieną plaukimo asą išugdžiusiai „Žemynos“ komandai. Merginą treniruoja Mintara Labanauskienė.
Anot Rugilės, plaukimas – sudėtinga sporto šaka ir joje verda milžiniška konkurencija.
„Čia neužtenka tik didžiulio darbo, reikia ir išskirtinio talento. Nutinka taip, kad rezultatai sustoja ir viskas. Todėl ar plauksiu ir vėliau, parodys ateitis“, – sako rekordininkė.
Kuršių marių maratone Rugilė nesureikšmino, jog buvo jauniausia dalyvė, ir aplenkė nemažai sportiškų vyrų.
„Kai išsiaiškinome, kad esu jauniausia perplaukusi Kuršių marias ir kad tai bus įrašyta į Lietuvos rekordų knygą, apsidžiaugiau padariusi kažką, ko kiti tokio amžiaus nepadaro“, – kuklinasi pašnekovė.
R. Girštautaitė pamena, jog pasiekusi finišą tik lengviau atsipūtė, kad viskas pagaliau baigėsi. Žinoma, nevaržė ir džiaugsmo įveikus tokią sunkią užduotį. Pasak plaukikės, visi tąkart perplaukę marias džiaugėsi tiek dėl savęs, tiek dėl kitų – jautėsi vienybė.
„Tai toks neapsakomas jausmas. Mes visi buvome verti pagarbos“, – mano Rugilė.
Pasak R. Girštautaitės, maratone jos tikslas buvo tiesiog plaukti ir įveikti marias. Jokių kitų uždavinių ji sau nekėlusi. Vanduo buvo šaltas, todėl Rugilei teko plaukti su kiek didoku vandens kostiumu. Nors jis saugojo nuo šalčio, bet trukdė plaukti. Maratono dieną oras iš ryto buvo puikus, švietė saulė, marios buvo ramios, tačiau labai apgaulingos. Plaukiant vėjai tapo nenuspėjami ir gūsingi, net stabiliausiu marių laivu laikytas plaukikus lydėjęs kurėnas apvirto.
„Pirmus penkis kilometrus tiesiog mėgavausi plaukimu, o vėliau pakilo vėjas ir prasidėjo tikras košmaras. Bangos plakė tai iš šono, tai iš priekio, nebuvo matyti nei kur krantas, nei kur plaukiu. Savo darė ir fizinis nuovargis. Buvo, kad plaukiu, plaukiu, o buja, žyminti trasą, atrodo, ne artėja, o tolsta“, – daug jėgų pareikalavusį, rekordu pažymėtą plaukimą prisimena Rugilė.
Taip maldamasi bangose, srovės nešama R. Girštautaitė vis yrėsi į šoną link finišo. Tik po daugiau nei trijų valandų galėjo atsikvėpti pasiekusi krantą.
„Tada truputį gailėjausi, kad iš pradžių neplaukiau greičiau, būčiau gavusi mažiau bangų“, – šypteli plaukikė.
Plaukimas Kuršių mariomis, anot Rugilės, pareikalavo netgi daugiau psichologinių jėgų nei fizinių. Fiziškai ji sako buvusi pasiruošusi tikrai gerai ir jautėsi tvirtai.
„Baseine per tris valandas buvau nuplaukusi beveik dvylika kilometrų. Bet plaukimas atvirame vandenyje ir baseine – visiškai skirtingi dalykai. Skiriasi plaukimo technika, mariose sudėtinga orientuotis, o dar reikia nugalėti tamsaus vandens baimę“, – aiškina R. Girštautaitė.
Nors plaukimo atvirame vandenyje dešimties kilometrų distancija, kaip atskira sporto šaka, įtraukta į olimpines žaidynes, Lietuvoje ja užsiima tik mėgėjai entuziastai. Rugilei rekordą pasiekti padėjo tai, jog labai daug laiko nesustodama nuplaukia baseine, todėl vasarą jai nereikia papildomai treniruotis. Beje, vasarą mergina dalyvauja atviro vandens plaukimo ir triatlono varžybose, kur taip pat plaukiama atvirame vandenyje.
„Iki Kuršių marių maratono ilgiausias nuplauktas nuotolis buvo tik penki kilometrai ežere. Todėl didžiausias pasiruošimas buvo psichologinis. Turėjau susitarti su savimi, kad aš tai galiu“, – teigia sportininkė.
Galutinį sprendimą plaukti ji priėmė likus vos porai valandų iki starto.
„Iš vakaro marios taip šėlo, kad net organizatoriai patys nežinojo, ar bus įmanoma plaukti. Tai tik dar labiau gąsdino“, – prisimena R. Girštautaitė.
Per visas varžybas nuo Rugilės nė per sprindį nesitraukė jos mama Virginija Buivydienė. Nors nuo plaukikų akių nenuleido saugos gelbėtojai, tapusi savanore gelbėtoja Virginija baidare per marias pati lydėjo dukrą.
Rugilė sako, kad dėl to, jog mama bus šalia, nekilo jokių diskusijų. Mama tikrai nebūtų leidusi jos vienos plaukti.
„Atsitikus nelaimei, mama mane iš vandens būtų ištraukusi per penkias sekundes. Kateriai taip greitai tikrai nespėtų priplaukti. Man buvo ramu, organizatoriams irgi. O kai aplink nieko nematai, tik bangas, gali kilti panikos priepuolis“, – mamos buvimu šalia ir palaikymu džiaugiasi Rugilė.
Virginiją drąsiai būtų galima vadinti didžiausia dukros gerbėja. Savo atžala ji be galo didžiuojasi.
„Man smagu dėl Rugilės, visada jai padedu. Ir plaukiant per marias nebuvo tikslo būtinai jas perplaukti. Ji tiesiog bandė ir pavyko. Labiausiai džiaugiausi, kad pasiryžo pabandyti“, – šypteli Virginija.
Baimės stebint plaukiančią Rugilę mama nejuto, tik didžiulę atsakomybę. Nerimą pradėjo kelti tik prasidėjęs bangavimas, pakilęs gūsingas vėjas.
„Galvojau, kad taip plaukti yra beprotybė, bet, pasirodo, įmanoma. Valdyti baidarę darėsi sudėtinga, tad neįsivaizduoju, kaip jautėsi esantys vandenyje. Man iš baidarės tai atrodė kraupokai“, – neslepia Virginija.
Mama ir dukra yra geros draugės. Kartais pasipyksta, kartais jų nuomonės skiriasi kardinaliai, tačiau tai netrukdo gerai sutarti.
„Rugilė visada turi savo nuomonę ir jos nepakeisi. Ji labai darbšti ir užsispyrusi, mėgsta iššūkius“, – apie atžalą kalba Virginija.
Beje, kartu su mama jaunoji žuvelė ne tik dalyvauja plaukimo varžybose, siekia rekordų, bet yra laimėjusi ir „Geros nuotaikos „Sekundės“ plaustų varžybų“ pagrindinį prizą – kruizą laivu. Šiose savadarbių plaustų varžytuvėse Sengvagėje Rugilė ir Virginija dalyvavo net penkerius metus ir smagų renginį dabar prisimena su šypsena veide.
„Iš tiesų aš labai gerai jaučiuosi ir vandeny, ir ant vandens. Mama sakė, kad nuo mažens matėsi, kad vanduo man labai patinka“, – šypteli R. Girštautaitė.
Kad Rugilę lyg magnetas traukia vanduo, nevertėtų stebėtis. Jos mama Virginija taip pat ištverminga plaukikė, sportininkė, ne kartą lipusi ant prizininkų pakylos. Rugilė sako visada norėjusi sekti mamos pėdomis.
Į baseiną vos šešerių R. Girštautaitę taip pat atvedė mama. Norėjo, kad dukra tiesiog išmoktų plaukti taisyklingai ir saugiai.
Iš pradžių, anot Rugilės, plaukimas atrodė lyg žaidimas, bet po truputi peraugo į rimtą darbą.
„Vanduo mano gyvenime atsirado nuo ankstyvos vaikystės. Vasaromis namų kieme visada būdavo baseinas. Man visada patiko vanduo, dūkti jame, nardyti“, – prisimena R. Girštautaitė.
Be akivaizdaus talento plaukti, sportiška mergina puikius rezultatus bei ištvermę demonstruoja ir triatlono varžybose. Su juo Rugilę irgi supažindino mama Virginija, pati buvusi viena iš dviejų merginų, 1987 metais dalyvavusių Panevėžyje vykusiose triatlono varžybose. Tai buvo pirmosios moterys, įveikusios Lietuvos triatloną.
Dabar R. Girštautaitė atstovauja „Darnos“ triatlono klubui ir džiaugiasi, jog jai puikiai sekasi, ypač plaukimo ir bėgimo rungtys. Daug kartų savo amžiaus grupėse Rugilė tapo Lietuvos triatlono čempionatų čempione ir prizininke.
„Visada atstovauju ir J. Miltinio gimnazijai bėgimo varžybose, laimiu prizines vietas. Man patinka bėgioti, dalyvauju visose varžybose, vykstančiose Panevėžyje ir aplinkiniuose miestuose“, – džiaugiasi Rugilė.
Komentarai
Šaunuolė 🙂 Sveikinimai tapus rekordininke. Taip ir toliau Rugile 🙂
Šaunuolytė mergina! Didžiuojamės!