Dažni svečiai Panevėžyje būdavę tamsaus gymio atvykėliai, gatvėse ir prie prekybos centrų siūlydavę praeiviams pigius peilius, įrankius ar drabužius, keičia veiklos pobūdį.
Nuo vasaros statybininkais iš Ukrainos ar Vengrijos prisistatantys svetimšaliai ėmė sukti ratus po Panevėžio rajone esančius sodus, o dabar „šukuoja“ ir gyvenamuosius kvartalus.
Stebi, fotografuoja privačius kiemus, ypač domėdamiesi tais, kuriuose stovi automobiliai. Pajutę didesnį dėmesį, nesutrinka – ima siūlyti savo paslaugas: pakeisti stogą, įrengti tvorą, atlikti kitokius statybos darbus.
Pastaraisiais mėnesiais labai išaugus vagysčių iš automobilių ir gyvenamųjų namų kiemų bei sodybų skaičiui, miestiečiai neslepia: jau darosi nebejauku.
Vyšivanka neįtikino
Kaip „Sekundei“ pasakojo Kaubariškio soduose gyvenantis Ričardas, tamsaus gymio vyriškiai šią vasarą soduose sukiojosi ne kartą. Automobilį – dažniausiai lengvąjį, latviškais numeriais, – palikdavo atokiau, o patys pėstute pasileisdavo per sodus.
„Įtarimą kėlė ne tik jų laužyta rusų kalba, bet ir elgesys“, – teigė Ričardas.
Anot jo, pamatę, jog kuri nors teritorija filmuojama vaizdo kameromis, svečiai iškart aplenkdavo ratu.
„Pasidomėjus, ko ieškantys, pradėdavo siūlyti atlikti įvairius statybos darbus. Bet jeigu jie iš tiesų teikia tokias paslaugas, kodėl tuomet nuo žmonių slepia automobilį, kuriuo atvyko?“ – samdyti tokius meistrus nesusiviliojo kaubariškietis.
Tuo labiau išgirdęs sunkiai įtikimą istoriją apie tai, kaip jie neturintys pinigų grįžti „namo į Ukrainą“.
Realistiškumo pasakojimui nepridėjo net vieno iš vyriškių vilkėta vyšivanka – tradicinis Ukrainos tautinis drabužis. Mat pradėjus nuodugniau klausinėti, atsirasdavo dar pikantiškesnių istorijos detalių, kad jie yra Vengrijos ukrainiečiai.
„Akivaizdu, kad bandoma žaisti emocijomis – kaip lietuviai gali nepadėti vargstantiems ukrainiečiams? Bet dar labiau akivaizdu, kad jie jokie ukrainiečiai. Net rusiškai kalba su akcentu“,– greitai atvykėlius perpratęs Ričardas.
Siūlo brigados paslaugas
Prieš porą mėnesių tokių nekviestų svečių sulaukęs ir panevėžietis Kęstutis.
Pakuodžiupių soduose gyvenantis vyras pasakojo, kad tamsaus gymio svetimšaliai siūlėsi pakeisti jo sodo namelio stogą, pastatyti tvorą – ko tik prireiks.
Atvykėlis gyrėsi, kad turi didelę patyrusių specialistų komandą, kuri bet kokius statybų darbus gali atlikti greitai, kokybiškai ir svarbiausia – pigiai.
„Kad būtų įtikinamiau, išsitraukė tikriausiai vairuotojo pažymėjimą – parodyti, jog tikrai yra ukrainietis, – bet vėl taip pat greitai įsidėjo į kišenę, kad net nespėjau susigaudyti“, – sako Kęstutis.
Geriau pranešti, nei nutylėti
Kad įtartini atvykėliai vaikštinėja po įvairius miesto miegamuosius rajonus ir fotografuoja kiemus, mašinas, pranešimų jau vis dažniau sulaukia ir policija.
Pastarosiomis savaitėmis „ekskursijas“ jie rengiantys po Rožyno, Stetiškių bei kitas gyvenvietes.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos specialistas Tadas Martinaitis patvirtino, kad pastaruoju metu gyventojų skambučių dėl įtartinų asmenų išties padaugėjo.
„Nors tikrai nėra, kad jų kasdien sulauktume dešimtimis“, – tikina jis, vis tiek pabrėžia: policija visuomet ragina pastebėjus įtarimą keliančius asmenis pranešti bendruoju pagalbos telefonu.
Jeigu tai iš tiesų vagys, tuomet daug didesnė tikimybė, kad nusikaltimas bus išaiškintas, o tikrieji savininkai atgaus pavogtus daiktus.
Bet kokiu atveju į iškvietimo vietą atvykęs ekipažas, jeigu dar randa, apklausia įtartinus asmenis, patikrina jų dokumentus, užsirašo duomenis.
„Ar bus išaiškinta vagystė, didele dalimi priklauso ir nuo gyventojų neabejingumo. Sekant karštais pėdsakais, visuomet didesnė tikimybė išsiaiškinti nusikaltimą. Paprastai jei ne nusikaltimo vietoje, tai kažkur netoliese yra sulaikomi įtariamieji“, – teigia T. Martinaitis.
Nuo kepsninių iki paltų
Pasak policijos atstovo, vagysčių skaičius Panevėžio krašte išties išaugęs. Ypač suaktyvėjo į automobiliuose esantį turtą besitaikantys vagys. O ir kai kurie savininkai patys palengvina ilgapirščiams darbus, palikdami savo transporto priemones nerakintas.
Pavyzdžiui, šį pirmadienį vagys įsibrovė į neužrakintą automobilį „Škoda“, iš kurio pavogė ne tik pinigus, bet ir BMW raktelius. Netrukus pats BMW irgi dingo.
Kaip rodo statistika, vagišiai nespjauna į jokį grobį, jei tas lengvai prieinamas: per pastarąją savaitę du automobilių savininkai neteko salone paliktų paltų, vienas – elektroninės cigaretės. Bet vis dėlto būdingiausias tokių nusikaltėlių braižas – išdaužus automobilio langą surinkti visus jame paliktus vertingiausius daiktus nuo kompiuterių, telefonų, statybinių įrankių iki grynųjų pinigų.
„Tad ilgapirščių grobis kartais būna nemenkas – žmonės savo automobiliuose vis dar palieka vertingų daiktų, o kai kada ir visai matomoje vietoje“, – pastebi T. Martinaitis.
Itin atsargūs turėtų būti ir nuosavų namų gyventojai. Pastaruoju metu itin padaugėjo vagysčių iš kiemų: ilgapirščiai neša viską, ką gali pačiupti. Juos itin masina dviračiai, prabangios kepsninės ar jų priedai, vejos robotai, lauko baldai ar automobilių priekabos. Nesibodima net skalbinių nuo virvės nusikabinti.
„Vagių neatbaido aukštos tvoros“, – užtikrina policijos atstovas – įsibrovėliai jas paprasčiausiai sugadina.
Bet kodėl pastaruoju metu jie taip suaktyvėjo, specialistas sako, galima tik spėti. Paprastai tai lemia ir sezoniškumas, žmonių migracija, negalima nuneigti ir ekonominių aplinkybių.
„Kad ir kas būtų, patys žmonės irgi turėtų labiau rūpintis savo turtu, bent jau vertingų daiktų nepalikti be priežiūros ir matomoje vietoje“, – primena T. Martinaitis.