Site icon sekunde.lt

Iššūkis tėvams: kaip išleisti vaiką į mokyklą

Pirmadienį keturios miesto mokyklos vėl, tarsi Rugsėjo 1-ąją, atvers duris. Į jas sugrįš kone pusė tūkstančio pradinukų.

P. Židonio nuotr.

Į savivaldybes jau plaukia šeimų prašymai suteikti paramą išleisti vaikus į mokyklą.

Prekybininkų apklausos rodo, kad pirkėjai tokiam reikalui nusiteikę skirti nuo 50 iki net 200 eurų vienam vaikui. Kad su mažesne suma išsiversti neįmanoma, nurodo ir socialiai remtinos šeimos, nors joms surinkti tokius pinigus sudėtinga net ir su valstybės parama.

Trijų mokyklinio amžiaus vaikų mama panevėžietė Laura paramos mokykliniams reikmenims įsigyti prašymą Savivaldybei pildo kone kasmet. Vis dėlto, anot jos, suteikiamo krepšelio nepakanka išleisti į mokyklą tris 11, 12 ir 13 metų mergaites. Pasak Lauros, pernai visą gautą paramą teko išleisti pratyboms – pinigų neužteko sportinei aprangai, avalynei, kuprinėms.

Ji skaičiuoja, kad norint padoriai išruošti vieną vaiką į mokyklą, tenka pakloti 150 eurų, neskaičiuojant aprangos ir avalynės. O jeigu mergaitėms nori nupirkti naujų drabužių, prie šios sumos reiktų pridėti dar apie 100 eurų.

Rūpesčiai dėl uniformų

Šįmet Laurai didelis galvos skausmas – mokyklinės uniformos. Laura sako, kad kol mergaitės ėjo į pradines klases, buvo įmanoma prisitaikyti prie mokyklos reikalaujamos uniformos politikos: svarbiausia nešioti emblemą ir pritaikyti drabužių spalvą. Dabar, dukroms perėjus į kitą mokyklą, reikalavimai dėvėti uniformą kur kas griežtesni – reikia pirkti visą komplektą, o jis kainuoja apie 100 eurų. Panevėžietė teigia, kad išleisti tokią sumą uniformai, kurią mergaitės tikriausiai iki kitų metų išaugs, šeimai yra per brangu, todėl bandys rasti alternatyvų: ieškos dėvėtų uniformų internete arba žmogaus, kuris pasiūtų pigiau.

Šeimos finansinė padėtis šiuo metu išties nelengva. Pirmojo karantino metu Laura dėl etatų mažinimo buvo atleista iš darbo ir šiuo metu dirba sezoninius darbus. Negana to, prieš mėnesį jai su dukromis teko išsikraustyti iš savo vyro buto ir kol kas tris mergaites išlaiko viena.

Nors dukros yra labai prižiūrimos ir mama stengiasi, kad joms nieko netrūktų, pačiai dėl vaikų gerovės tenka susiveržti diržą. Tačiau visos trys Lauros mergaitės lanko šokių būrelius, eina į dienos centrą, vasarą buvo stovykloje.

Šiemet Laura jau gavo paramą mokinio reikmenims įsigyti. Pernai dėl jos panevėžietei buvo kilę keblumų – pateikusi prašymą liepos mėnesį, pinigų sulaukė tik rugsėjį.

„Pernai labai vėlavo parama. Jau net labai reikėjo prašyti, kad išmokėtų. Buvo tikrai sunku“, – pasakoja Laura.

Savivaldybėms plaukia prašymai

Valstybės parama pasiruošti mokyklai siekia 80 eurų vienam mokiniui. Įstatymas numato, kad į tokį finansinį ramstį gali pretenduoti šeimos, jei pajamos vienam jos nariui neviršija 192 eurų. Bet kiekviena savivaldybė turi patvirtinusi savo tvarką, kurioje gali būti numatyta išimtis, kad patikrinus šeimos buities ir gyvenimo sąlygas bei surašius buities tyrimo aktą, paramą galima gauti ir tuomet, jei pajamos neviršija 256 eurų.

Panevėžio savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Zitos Ragėnienės teigimu, pernai gauti 976 prašymai skirti tokią paramą, jos sulaukė beveik 1500 mokinių.

„Šiais metais jau priėmėme 250 prašymų, o paramą jau gavo 378 mokiniai“, – komentavo Z. Ragėnienė.

Rajono Savivaldybę jau pasiekė 429 tokių prašymų, o paramą pasiruošti mokyklai gavo 376 rajone gyvenantys mokiniai. Pernai rajono Savivaldybė paramą skyrė 1097 vaikams.

Sumos skiriasi keturiskart

Vieno iš didžiųjų prekybos tinklų komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigia, kad parduotuvėse yra prasidėjusi prekyba mokyklinėmis prekėmis ir su kiekviena diena ji darosi vis aktyvesnė. Prekybininkai pastebi, kad pernai mokyklinė karštinė prasidėjo vėliau – prekyba suaktyvėjo prieš pat rugsėjo 1-ąją.

„Prieš kelias savaites atlikta apklausa rodo, kad mokyklinėms prekėms šįmet dauguma šeimų planuoja skirti 51–100 eurų vienam vaikui. Tai nurodė daugiau nei 40 proc. apklaustųjų. 28,6 proc. pirkėjų nurodė, kad mokyklinėms prekėms planuoja išleisti nuo 100 iki 200 eurų. Beveik ketvirtadalis pirkėjų nurodo, kad šiemet išsivers su 11–50 eurų vienam vaikui. 6,8 proc. pirkėjų mokyklinėms prekėms planuoja skirti daugiau nei 200 eurų“, – apklausos rezultatais pasidalijo E. Dapkienė.

Exit mobile version