Site icon sekunde.lt

Įspūdingos kelionės ligoninės automobiliu

Panevėžį perskrosti taksi gali būti keliskart pigiau nei sunkų ligonį pervežti iš Respublikinės Panevėžio ligoninės į kitapus gatvės esančią Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Prieš mėnesį naujai perskaičiavęs mokamų kelionių ligoninės transportu tarifą, naujasis Panevėžio ligoninės vadovas taip bando išspręsti socialines pacientų problemas.

"Sekundės" nuotr.

 

Panevėžį perskrosti taksi gali būti keliskart pigiau nei sunkų ligonį pervežti iš Respublikinės Panevėžio ligoninės į kitapus gatvės esančią Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninę. Prieš mėnesį naujai perskaičiavęs mokamų kelionių ligoninės transportu tarifą, naujasis Panevėžio ligoninės vadovas taip bando išspręsti socialines pacientų problemas.

Privalomasis sveikatos draudimas kiekvienam juo apsidraudusiam žmogui garantuoja nemokamą sveikatos priežiūrą. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai reikia papildomai praverti ir savo piniginę.

Ne vienas ligonis pastarosiomis savaitėmis nustebo, kai teko susimokėti net dvylika eurų už kelionę iš Respublikinės Panevėžio į slaugos ligoninę. Abi šias įstaigas skiria vos pora šimtų metrų.

Negana to, žmonėms dar teko pasirūpinti, kas sulakstys iki respublikinės ligoninės kasos apmokėti reikalingos transportavimo paslaugos, nes per gatvę pervežti reikalingas čekis. Ši procedūra kartais užtrunka ir visą dieną, o dėl to ne tik sugenda žmonių nuotaika, bet ir sutrinka kitų įstaigų darbas.

Sutriko priėmimas

Ką tik iš atostogų grįžusiai Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorei Violetai Grigienei galvą suka naujas klausimas, kokiu teisės aktu remdamasi Respublikinė Panevėžio ligoninė neseniai įvedė naują vežimo tarifą savo išrašytiems ligoniams, guldomiems į kitapus gatvės esančią gydymo įstaigą, priklausančią Panevėžio savivaldybei. Įkainis V. Grigienei atrodo gana didokas, tačiau jai dar labiau neramu dėl pačios gana sudėtingos procedūros.

„Mane stebina ne tik pats įkainis, bet ir procedūra. Juk į mūsų ligoninę vežami sunkios būklės, dažniausiai nebevaikštantys ligoniai. Kai kurie jų net artimųjų neturi ir yra vieniši. Kas tuomet už juos apmokės tokias paslaugas, juk kad ligoninės transportu pervežtų pas mus, dabar reikia nueiti iki kasos, susimokėti ir pristatyti čekį“, – stebisi V. Grigienė.

Ką tik iš atostogų grįžusiai V. Grigienei galvą suka klausimas, kokiu teisės aktu remdamasi Respublikinė Panevėžio ligoninė neseniai įvedė naują vežimo tarifą savo išrašytiems ligoniams, guldomiems į kitapus gatvės esančią slaugos ligoninę, priklausančią Panevėžio savivaldybei.

Tokie biurokratiniai rūpesčiai, anot jos, ligoninėje netrumpai užtrunka. O slaugos ligoninė pacientus priima nuo ryto iki pietų, kanceliarinius reikalus tvarko tik iki 17 val.

Kol žmonės susimoka, kol viską susitvarko, pas mus jau ir priėmimo laikas būna pasibaigęs. Dirbame pagal planinę hospitalizaciją ir pastebėjome, kad mūsų darbas jau kelinta savaitė sutrikęs. Esu tikra, kad dėl tokių kliūčių jaukiasi ir pačios respublikinės ligoninės veikla – kol vienų neišrašo ir neišveža, kitų į jų vietas negali paguldyti“, – nuogąstauja V. Grigienė.

Veža greitosiomis

Dėl ko atsirado tokie pokyčiai, kalbinta direktorė su kaimyninės įstaigos vadovu išsamiau žada pasiaiškinti ketvirtadienį planuojamame susitikime Panevėžio miesto savivaldybėje.

„Noriu pati išgirsti, ar iš taupumo, ar dėl kitų priežasčių naujasis ligoninės direktorius priėmė tokį sprendimą. Įdomu, kaip tokiais atvejais dirba kitos Lietuvos ligoninės“, – sako V. Grigienė.

Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė jau kelinti metai pati nebeteikia ligonių vežimo paslaugų. Anksčiau turėjo savo automobilį ir, kur reikėdavo, ligonius nugabendavo patys.

Dabar įstaigos pacientus veža Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stotis. Toks bendradarbiavimas ligoninei gana brangus, palyginti su jos finansavimu.

Jei mūsų ligoniui reikia gydytojo konsultacijos, Greitosios medicinos pagalbos stočiai patys sumokame daugiau nei 24 eurus už žmogaus nuvežimą iki reikalingos vietos. Praeitą mėnesį už tai sumokėjome apie 900 eurų, kainuoja ir gydytojų konsultacijos, o lovadienis mūsų įstaigoje, priklausomai nuo ligonio priežiūros, kainuoja 30–40 eurų“, – kalbėjo V. Grigienė.

Socialiniai pagalbininkai

Ligonių vežimo bėdas savo vadovaujamoje įstaigoje per pirmąsias darbo savaites pastebėjo ir naujasis Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas. Vadovas suprato, kad dažnu atveju ligonių vežimas – daugiau socialinė nei medicininė pagalba. Dėl to esą šią savaitę ir organizuojamas susitikimas miesto Savivaldybėje.

„Pažymime, kad senstant visuomenei, vis labiau susiduriame ne su medicininėmis pagalbos pacientams problemomis, o su socialinėmis, kai baigus antrinį ar tretinį paciento gydymą, sunku jį išrašyti į namus, nes yra vienišas, senyvo amžiaus, neturi deklaruotos gyvenamosios vietos. Būtent šiai aktualiai nūdienos problemai spręsti ketvirtadienį ir kviečiamas posėdis Panevėžio miesto Savivaldybėje“, – „Sekundę“ informavo Respublikinės Panevėžio ligoninės ryšių su visuomene specialistas Vytautas Riaubiškis.
Ligoninės pacientai į jos pačios padalinius – Infekcinių ligų korpusą, Likėnų reabilitacijos ligoninę yra vežami ligoninės specialiuoju transportu nemokamai. Taip pat, remiantis teisės aktais ir esant itin sunkiai pacientų būklei, jiems nereikia susimokėti už gabenimą gydyti į Vilniaus, Kauno klinikas ar kitus medicinos centrus. Tai atliekama C klasės specialiuoju automobiliu, kuris Panevėžio krašte yra tik vienas, lydint gydytojui anesteziologui reanimatologui ir bendrosios praktikos slaugytojai, ligonis vežamas nemokamai.

Tarifas keitėsi

Tačiau gegužės 31 dieną Respublikinė Panevėžio ligoninė naujai perskaičiavo ir padidino vežimo paslaugų įkainius, kai nereikia suteikti antrinio ar tretinio lygio medicininių pagalbos.

„Tai darome vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriame patvirtinta mokamų paslaugų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas, kainų nustatymo ir jų indeksavimo tvarka bei šių paslaugų teikimo ir apmokėjimo tvarka. Į mūsų nustatytos kainos dydį įtrauktos automobilio eksploatacijos išlaidos (amortizacija, automobilio nusidėvėjimas, civilinės atsakomybės draudimas), automobilio vairuotojo bei lydinčio asmens (sanitaro) valandinis darbo užmokestis“, – aiškino viešųjų ryšių specialistas.

Anksčiau, anot jo, tokia paslauga taip pat buvo mokama, tik kiek kainavo pervežimas į kitapus gatvės esančią Slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę, pašnekovas neatsakė.

„Kaina yra nustatyta, kas nori, tas paslaugą perka, kas nori, gali kitais būdais pasiekti reikalingą vietą: taksi ar savo automobiliais“, – pareiškė V. Riaubiškis.

Panevėžio greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė teigė, kad jų vežimo paslaugos nemokamos tik po skubaus, neatidėliotino iškvietimo. Kitais atvejais, kai reikia tiesiog suplanuoto ligonio pavėžėjimo namo ar į kitą medicinos įstaigą, automobilio paslauga mokama. Ji siekia 24,15 euro už iškvietimą mieste. Už Panevėžio ribos kaina auga.

„Mūsų tarifai yra vieni mažiausių Lietuvoje ir nesikeičia jau kiek metų“, – teigė Greitosios medicinos pagalbos stoties vadovė.

Apie gyventojų painiavą dėl trumpos ir brangios kelionės iš Panevėžio ligoninės į kitapus gatvės esančią slaugos įstaiga pašnekovė girdėjo. Viena moteris, anot jos, su paslaugos čekiu buvo atlėkusi į stotį ieškoti apmokėto automobilio. Šio teirautis greitosios darbuotojai nukreipė į respublikinės ligoninės garažus.

 

Exit mobile version