Naujausiais duomenimis, Lietuvos pacientai naujų vaistų vidutiniškai laukia pusantrų metų. Nesulaukę naujausio gydymo, pacientai miršta žinodami, kad yra vaistų, galinčių išgelbėti gyvybę, tačiau šie jiems – neprieinami, teigia Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos direktorė Jūra Smilgaitė.
Pasak jos, tie patys vaistai kitų Europos Sąjungos šalių pacientus pasiekia keliskart greičiau – per kelis mėnesius ar pusmetį.
Naujai sukurtus vaistus visų pirma vertina Europos vaistų agentūra (EVA). Tiriant naujų vaistų efektyvumą, jų teikiama papildoma nauda lyginama su anksčiau registruotais vaistais.
Kai vaistai EVA tampa užregistruoti, atsakingos Lietuvos institucijos atlieka nacionalinio lygmens vertinimą ir sprendžia dėl jų įtraukimo į kompensuojamųjų vaistų sąrašą. Tokia tvarka galioja visose Europos Sąjungos šalyse. Dėl pastarojo etapo tvarkos – kitaip dar vadinamo Sveikatos technologijų vertinimo (STV) modelio – šalims palikta teisė spręsti pačioms.
Naujas STV modelis Lietuvoje įsigaliojo prieš dvejus metus. Jis diegtas siekiant efektyvaus naujų vaistų vertinimo ir kompensavimo proceso. Tačiau planuotas proveržis neįvyko, teigia J. Smilgaitė. Priešingai, dėl finansavimo ir resursų trūkumo procesas buvo paralyžiuotas.
„Nors įstatymas numato, kad sprendimas dėl naujų vaistų turi būti priimtas ne vėliau kaip per 180 dienų, inovatyvių vaistų vertinimas vidutiniškai trunka 594 dienas. Tai maždaug 4,5 karto ilgiau nei Vokietijoje, ir beveik 3,5 karto ilgiau, nei numato mūsų pačių įstatymai“, – Eltai sakė J. Smilgaitė
Šiuo metu Lietuvoje vaistų vertinimo laukia daugiau nei 70 naujų vaistų. Visi jie – registruoti Europos vaistų agentūroje ir jau kurį laiką sėkmingai prieinami kitų Europos šalių pacientams.
Ekspertų teigimu, dėl nepakankamo vaistų prieinamumo nukenčia pacientų gyvenimo kokybė, jie gyvena trumpiau, nei galėtų.
„Nepakankamo vaistų prieinamumo nulemta ekonominė žala skurdina mus ir kaip valstybę: silpsta žmogiškasis kapitalas, prastėja ilgalaikis fiskalinis tvarumas, surenkame mažesnį BVP“, – sako J. Smilgaitė.
Pasak jos, į šias problemas dėmesį atkreipė Europos Sąjunga. Privalomų nacionalinio lygmens procesų tempas šalyse labai skiriasi. Siekiant supaprastinti administracinius procesus, užtikrinti sklandesnį ir greitesnį inovatyvių vaistų prieinamumą, jau svarstoma apie vieningo požiūrio ir taisyklių diegimą visose valstybėse narėse.
Per 2020 metus į kompensuojamų vaistų sąrašą Vokietijoje įtraukti 41, Austrijoje – 32, Danijoje – 29, Italijoje – 28, Šveicarijoje – 25 nauji vaistai. Lietuvoje per tą patį laikotarpį į kompensuojamų vaistų sąrašą pateko vos 2 inovatyvūs medikamentai.
Naujausiais duomenis, Vokietijoje prieinamas 91 proc. inovatyvių vaistų, kurie 2014–2020 metais registruoti Europos vaistų agentūroje. Lietuvoje prieinami tik 26 proc. šių vaistų.