Site icon sekunde.lt

Inspektoriai krėtė statybvietes

VDI patikrino daugiau nei 200 šalies statybviečių. Darbdaviams surašytas 61 privalomas vykdyti reikalavimas bei 41 administracinių nusižengimų protokolas.

(BNS nuotr.)

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) kovą ir balandį patikrino daugiau nei 200 šalies statybviečių. Darbdaviams surašytas 61 privalomas vykdyti reikalavimas bei 41 administracinių nusižengimų protokolas. Nustatyta ir apie 100 galbūt nelegaliai dirbusių asmenų.

Nors apie patikrinimus buvo viešai iš anksto skelbiama, daugiau nei 100 asmenų dirbo nesaugiai – buvo pažeisti darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojantys teisės aktų reikalavimai.

VDI duomenimis, apie 80 proc. pažeidimų užfiksuota dėl netinkamai įrengtų darbo vietų. Nustatyta, kad 16 proc. atvejų darbus organizuojantys statybos vadovai iš viso neplanavo nelaimingų atsitikimų darbe prevencijos priemonių.

Daugiau nei trečdaliu atvejų darbdaviai nepasirūpino užtikrinti, jog pavojingos statybvietėje zonos, tokios kaip angos perdengimai, liftų šachtos ir pan., būtų aptvertos signaliniais aptvarais ir paženklintos ženklais arba kitaip aiškiai pažymėtos.

Beveik 40 procentų inspektorių patikrintų statybviečių buvo didžiulė grėsmė darbuotojams susižaloti ar žūti nukritus. Nustatyta, kad netinkamų sumontuoti pastolių dalys nestabilios, buvo pavojingi plyšiai , nebuvo įrengtų kolektyvinių saugos priemonių – aptvarų, apsaugos tinklų.

Tikrinant nustatyta, kad apie 20 proc. atvejų darbuotojai nesaugiai naudojo nešiojamąsias kopėčias, apie 20 proc. nenaudojo asmeninių apsaugos priemonių. Įmonės, kuriose rasta pažeidimų, privalės juos ištaisyti

Dideli darbo krūviai

Patikrinimai vyko ir Panevėžio apskrityje. Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas Rimantas Trota teigia, kad statybvietės viena rizikingiausių sričių, tad joms visada skiriama daug dėmesio.

Apskrityje šiuo metu nevyksta didelių statybų, tačiau nemažai renovuojamų objektų. Tad į juos ir buvo sutelktas dėmesys.

Vedėjo teigimu, darbdaviai skiria pakankamai dėmesio darbuotojų saugai ir sveikatai. Tiesa, kai kada darbuotojai dėvi netinkamą aprangą.

Pasak R. Trotos, darbdaviai nenori, kad dėl pažeidimų būtų stabdomi darbai, nes tai ne tik kainuoja, bet ir apribojamas dalyvavimas konkursuose, galima sulaukti „Sodros“ sankcijų.

Balandį, iš karto po Velykų, statybvietėse tikrintas darbuotojų blaivumas. Septyniuose objektuose Panevėžyje ir Rokiškyje patikrinta daugiau nei 40 asmenų. Panevėžyje vienam darbuotojui nustatytas 0,79 promilės girtumas, jam surašytas protokolas, kitam – 0,2 promilės. Pagal Vyriausybės nutarimą leidžiama iki 0,2 promilės, tad dėl galimos paklaidos šis darbuotojas nebuvo baudžiamas.

Norėta patikrinti ir daugiau statybos objektų, tačiau juose žmonės tądien nedirbo. Spėjama, kad darbdaviai suteikė darbuotojams laisvadienį.

„Mums šių metų pradžia labai skaudi dėl mirtinų traumų darbe ir sunkių nelaimingų atsitikimų“, – apgailestavo R. Trota.

Šiemet apskrityje jau buvo penki sunkūs ir keturi mirtini nelaimingi atsitikimai darbe. Dalis jų susiję su statybos darbais. Pavyzdžiui, Autobusų parko teritorijoje žemės užgriuvo du darbuotojus, vienas iš jų buvo sunkiai sužalotas. Ypač pavojinga, pasak R. Trotos, dirbti iškasose ir aukštuminiai darbai.

Be to, žmonės miršta darbe dėl ligų. Vedėjas teigia ir šią savaitę gavęs pranešimą apie Vokietijoje dėl ligos mirusį vairuotoją. Jo manymu, įtakos tam gali turėti ir per didelis darbo krūvis.

„Pramonės įmonių darbuotojų ir vairuotojų darbo krūviai didžiuliai, žmonės stengiasi uždirbti daugiau ir dirba viršvalandžius. Taigi organizmas neišlaiko“, – R Trota sako, kad neretai darbe mirštama dėl širdies problemų.

Statistika rodo, kad koją pakiša ir skubėjimas. Nebesutelkiant dėmesio, susižalojama.

Didelės baudos

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą, dėl darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimų juridinio asmens vadovui ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 80 iki 880 eurų.

VDI skelbia, kad viena šio kodekso naujovių ta, kad jeigu dėl minėtų pažeidimų galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, bauda gali būti nuo 500 iki 2 000 eurų.

Per pastaruosius tikrinimus už tiesioginę grėsmę darbuotojo gyvybei 500 eurų bauda Šiaulių apskrityje nubaustas darbų vadovas, leidęs darbuotojams dirbti gilioje iškasoje nenaudojant saugos priemonių.

Protokolas surašytas ir darbdaviui, vienoje Klaipėdos statybviečių naudojusiam stacionarų bokštinį kėlimo kraną, kuriam neatlikta techninė patikra, nėra įgaliotos įstaigos išvados apie įrenginio tinkamumą naudoti. Teismas dėl baudos dydžio sprendimo dar nėra priėmęs.

Exit mobile version