„Pastarųjų dienų rezonansiniai įvykiai – greitosios medicinos pagalbos darbuotojo mirtis dėl nudegimo ir patirtas fizinis smurtas – verčia mus dar kartą peržiūrėti esamą teisinį reguliavimą ir darbo organizavimo tvarkas. Pavojingos situacijos yra neišvengiama medikų darbo dalis, tačiau mes galime ir privalome padėti greitosios medicinos pagalbos įstaigoms valdyti rizikas ir saugoti darbuotojų sveikatą bei gyvybę“, – teigia sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.
Ministerija nurodo, kad pasitarime dalyvavę GMP įstaigų, Policijos departamento ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai teigė, kad jau yra sukurti efektyvūs ir praktikoje pasiteisinę veiksmų algoritmai, kaip teikti pagalbą nelaimės atveju. Tačiau užtikrinti geresnę pagalbos tarnybų sąveiką įvykio vietoje galėtų ir tarpinstituciniai bendradarbiavimo algoritmai, kuriems sukurti SAM iniciatyva bus suburta speciali darbo grupė.
Šiuos bendradarbiavimo algoritmus planuojama išbandyti per pratybas ir tobulinti bendrų mokymų metu.
Svarbu pažymėti, kad įpareigojimas darbdaviams švelninti kenksmingas ir pavojingas darbo sąlygas vertinant riziką ir rūpintis darbų sauga yra įtrauktas ir į Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemos šakos kolektyvinę sutartį, kurią SAM pasirašė su devyniomis medikus atstovaujančiomis profesinėmis organizacijomis. Pavojingomis ir kenksmingomis sąlygomis dirbantiems darbuotojams sutartis užtikrina didesnį darbo užmokestį, draudimą ir kitas socialines garantijas.
„SAM sistemingai vykdo smurto prevencijos programas, skirtas tiek visuomenei, tiek medikų bendruomenei. Jomis kviečiame aktyviau ir plačiau naudotis. Gydymo įstaigose vyksta konsultacijos ir mokymai, skirti konfliktų ir psichologinių krizių valdymui. Į medicinos studijų programas yra įtrauktas psichikos sveikatos raštingumo, psichologinio atsparumo ir bendravimo įgūdžių ugdymas“, – nurodoma ministerijos išplatiname pranešime.