Šiuo metu K. Petronis Vilniaus Gedimino technikos universitete studijuoja automatiką, o laisvu nuo studijų laiku savo automatizavimo įgūdžius sėkmingai pritaiko tėvų ūkyje Anykščių rajone. K. Petronis yra sukūręs pramoninio laistymo automatizuotą sistemą, apšvietimo valdymą balsu, remontuoja elektrinius įrenginius, juos restauruoja.
Vienas naujausių Kornelijaus projektų yra automatinė aviečių laistymo sistema, kurią galima užprogramuoti įvairiais tvarkaraščiais, valdyti pulteliu ar išmaniuoju telefonu.
„Man vienas įdomesnių sprendimų yra kambario ir kiemo šviesų valdymo balsu sistema, kurią sukūriau prieš kelerius metus. Kai sužinojau, kad galiu sukurti tokį dalyką investavęs ne daugiau nei 10 eurų, likau galutinai priblokštas automatikos. Balsu valdomos technologijos tada atrodė kaip iš fantastikos srities ir labai brangios!“ – pasakoja Kornelijus.
Savo kelią technologijų pasaulyje K. Petronis pradėjo nuo robotukų kūrimo. Dar mokykloje nepraleisdavo įvairiausių robotikos varžybų, pateko netgi į stipriausiųjų robotininkų penketuką Europoje.
Su Panevėžio technologijų mokymo centro (TMC) komanda, kurią kuravo vienas gabiausių Panevėžio robotikos specialistų, KTU magistrantas panevėžietis Giedrius Liaučys, Kornelijus mokėsi programuoti valdiklius, kurti robotus.
Pirmasis K. Petronio sukonstruotas robotas buvo „Skittles“ saldainių rūšiavimo mašina. Šioji išrūšiuodavo saldainius pagal spalvą. Su šiuo robotu K. Petronis laimėjo pirmąsias robotikos varžybas Lietuvoje.
,,Rūšiuoklis 3310“ pavadintas robotas, pasak K. Petronio, originalus, protingas ir patikimas pagalbininkas. Jis gali rūšiuoti ,,Skittles“ saldainius pagal tris spalvas: geltoną, violetinę ir žalią, taip lavindamas vaiko kūrybinius gebėjimus, skatindamas motoriką. Kornelijaus manymu, „Rūšiuoklis 3310“ netgi galėtų būti lengvai pritaikomas žmonėms, turintiems tam tikrą negalią.
K. Petronio teigimu, ši įrenginį drąsiai galima panaudoti kaip mokymo priemonę, kad žmonės galėtų susipažinti su RGB spalvų jutikliu ir pamatytų, kaip jis veikia. Ateityje Kornelijus planavo patobulinti šį rūšiuoklį, kad jis vykdytų dar vieną įdomią funkciją – apskaičiuotų, kiek ir kokių saldainių yra indeliuose.
„Mano manymu, šis aparatas galėtų padėti mažiems vaikams išmokti skirti spalvas, suteiktų jiems džiaugsmo. Ateityje patobulintas įrenginys su įvairiais matavimo jutikliais galėtų būti pritaikytas rūšiuojant ar grupuojant įvairius daiktus, dalis“, – pasakoja technologijų kūrėjas.
Kiek vėliau K. Petronio dėmesį patraukė koviniai sumo robotai. Sukonstravęs „iRobot Sumo“, su juo dalyvavo Estijoje vykusiose „Robotex“ varžybose. Jose vienais metais užėmę antrąją, o kitais – trečiąją vietą.
„Labai dėkoju visai TMC komandai, suteikusiai galimybę vykti į tokio lygio varžybas“, – sako Kornelijus.
Pradėjęs nuo robotų kūrimo, K. Petronis suprato: jo pašaukimas yra automatika. Anot kūrėjo, automatizavimas ne tik gali palengvinti žmonių darbą, bet ir yra visos žmonijos ateitis.
„Mane technologijų pasaulis žavi tuo, kad jame nėra ribų ir viskas įmanoma. Kurti labiausiai motyvuoja jausmas, kad galiu kažkam palengvinti darbą, o kai kurie išradimai gali netgi padėti išsaugoti žmogaus sveikatą. Pavyzdžiui, galima automatizuoti darbus, kurie yra dirbami pavojingomis sąlygomis“, – aiškina išradėjas.
Pasak K. Petronio, svarbiausia – nepritrūkti fantazijos ir turėti gerą bendraminčių komandą.
„Vienintelis iššūkis yra resursai. Jei jų netrūksta, galima sukurti bet ką, ką tik vaizduotė leidžia“, – įsitikinęs konstruotojas.
K. Petronis svarsto jau pradinėse klasėse žinojęs, jog studijuos elektronikos mokslus.
Vaikystėje visi jo sąsiuviniai buvo išmarginti įmantrių laidų piešiniais. Tačiau vienas rimtesnių prisilietimų prie elektronikos įvyko paauglystėje, iš santaupų nusipirkus išskirtinį Arduino valdiklį.
„Jis atvėrė man akis, parodė, kad kūrybai nėra ribų. Jį naudodamas galėjau sukurti ką tik norėjau, o jei pritrūkdavau žinių, visada informacijos rasdavau internate“, – prisimena Kornelijus.
Kai dvyliktoje klasėje reikėjo rinktis, ką studijuoti, daug nedvejojęs pasuko į automatikos studijas. Pasak Kornelijaus, automatikos sritis yra labai plati, reikia ne tik programuoti, bet ir sujungti ar suprojektuoti įvairiausias valdymo sistemas, tad tokiam krapštukui kaip jis ši sritis idealiai tiko.
„Kol kas mano studijos yra bendrinės, bet nuo pavasario sesijos prasidės labiau specifinis mokslas, kurio labai laukiu. Kadangi daug papildomai domiuosi ir kuriu įvairius projektus, praktikos man netrūksta“, – sako Kornelijus.
K. Petronio manymu, niekas nepasikeitė nuo senų laikų – visada buvo technologijų kūrėjai ir visuomet – vartotojai. Tačiau jei turi gyslelę kurti, anot jo, neabejotinai turėsi ir ką parodyti pasauliui.
K. Petronis sako, jog mokyklos laikais, kai priklausė TMC konstruotojams, buvo suburta išties puiki komanda. Kartu su Tomu Armaliu, Povilu Urbonavičiumi, Skaiste Kairyte ir Vasare Pilkaite dalyvaudavo įvairiuose projektuose, kartais dirbdavo naktiniuose „hakatonuose“, kad sukurtų kažką naujo ir įdomaus. Pasak jo, tai buvo labai gerai praleistas laikas su gera išradingų draugų kompanija.
„Nors pats neplanuoju mokyti naujos robotininkų kartos, tačiau jei kas nors pradedantis robotikoje turi klausimų, esu pasiruošęs atsakyti, padėti ir nukreipti tinkama linkme. Mokyti kitus pasirinko kitas mūsų komandos narys Povilas. Jis dabar ruošia naująją Panevėžio robotininkų kartą, nors pats dar yra dvyliktokas. Manau, kad tai labai šaunu!“ – Kornelijus džiaugiasi, kad robotika užima svarbią vietą Aukštaitijos sostinėje.
Pasak K. Petronio, per pastarąjį dešimtmetį pasaulis labai pasikeitė ir jis nepaliaujamai keisis toliau. Kornelijaus manymu, tai natūralu, nes žmonės iš prigimties linkę tobulėti ir siekti daugiau.
„Nereikia bijoti ateities. Ji bus tokia, kokia bus, ir mes prie jos neabejotinai prisitaikysime. Kažkada žmonės buvo žudomi už pasakymą, kad Žemė yra apvali! Gerai, kad visais laikais buvo, yra ir bus išdrįstančių galvoti apie kažką naujo, nematyto ir negirdėto. Mes turime susitaikyti su ta mintimi, kad pasaulis keičiasi“, – kalba pašnekovas.
Kornelijus sako esantis maloniai nustebintas, kiek Lietuvoje yra įmonių, kurios turi didelę įtaką pasaulio technologijų srityje. Anot jo, tai rodo, jog tokioje mažoje šalyje kaip Lietuva yra didžiulė koncentracija „didelių protų“.
„Tobulėti visada reikia, bet nemanau, kad Lietuva smarkiai atsilieka technologijų srityje. Gyvename technologijų ir technologinių sprendimų šalyje“, – įsitikinęs Kornelijus.
Komentarai
Kuo čia džiaugtis? Robotai į darbus, žmonės į gatvę. Tik didina socialinę nelygybę…
INTELEKTAS MATOSI IS TOLO. IS ARCIAU DAR LABIAU.