Seimo Etikos ir procedūrų komisija pradėjo tyrimą sulaukusi Teisėjų tarybos kreipimosi dėl B. Matelio pasisakymų. Teisėjų taryba reagavo į politiko teiginius apie Teisėjų etikos ir drausmės komisijos sprendimą ir Lietuvos teismų sistemą.
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos prašoma įvertinti, ar parlamentaro viešos kalbos atitinka Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatas.
Kovo 23-iąją B. Matelis radijo laidoje, be kitų dalykų, kalbėjo apie teisėjų klanus.
„Kai svarstome teisėjų kandidatūras į tam tikrus postus, kalbame apie tai, kuriam klanui tas teisėjas priklauso. Teismų sistema lieka uždara, klaninė sistema, vienas kitą nusimazgoja ir kaltų kaip ir nebelieka. Gaila, kad su teismų reforma niekur toli nenuėjome“, – teigė parlamentaras.
Kreipimesi Teisėjų taryba nurodė, kad B. Matelis viešojoje erdvėje išsakytais teiginiais peržengia dalykiškos ir etiškos kritikos ribas, viešai skatina nepasitikėjimą teismų sistema bei ją sudarančiais teismais, kaip vieninteliu teisingumą Lietuvoje vykdančiu subjektu, diskredituoja teismų sistemos ir ją sudarančių teismų, kaip valstybės valdžios, autoritetą, pasitikėjimą teismais, kuris yra kertinis teisinės demokratinės valstybės pamatas ir privalo būti gerbiamas bei stiprinamas.
„Teisėjų tarybos nuomone, netoleruotinos situacijos, kai aukšto rango valstybės politikas, tiesiogiai nagrinėjantis korupcijos prevencijos viešajame sektoriuje klausimus, taigi ir formuojantis visuomenės nuomonę šiais klausimais, darantis tiesioginę įtaką formuojant įstatymų leidžiamosios valdžios poziciją svarbiais korupcijos prevencijos ir su tuo susijusiais klausimais, rodo nepagarbą teismų sistemai“, – teigiama Teisėjų tarybos pranešime.
Taryba pažymėjo, kad B. Matelio pareiškimai nėra suderinami su atsakingo politiko, ypač užimančio Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojo pareigas, elgesiu.
Vis dėlto B. Matelis pasakytų žodžių nesigaili, o Teisėjų tarybos kreipimąsi į etikos sargus teigia vertinantis kaip gimusį iš emocijų ir sako, jog toks žingsnis jį net pradžiugino.
„Vertinu kaip emocinį kreipimąsi. Jei būtų dalykiškas, Teisėjų taryba išanalizuotų, kodėl teisėjui leidžiama eiti į komercines įmones skaityti paskaitas, gauti už tai atlyginimą papildomą ir jį nuslėpti nuo visuomenės“, – pareiškė seimūnas.
B. Matelis įrodinėja, jog ir pats žodis „klanas“ lietuvių kalbos žodyne nėra neigiamas.
„Tai yra žmonių grupė, kuriuos vienija bendras interesas. Aš ir pasakiau, kad yra žmonių grupė, kuriuos vienija bendras interesas, ir jie gina vienas kitą“, – „Sekundei“ komentavo Seimo narys.
Anot politiko, jo pasisakymas „nesukels didesnio neigiamo poveikio nei tai, kad teisėjams dedami antrankiai ir jie išvedami“.
Parlamentaras motyvuoja esantis vienas bene iš dešimties tūkstančių, nuolat vartojančių terminą „teisėjų klanas“.
„Prieš gerą pusmetį Teisėjų taryba su pasipiktinimu vertino ir, sakyčiau, nelabai mandagiai užsipuolė Konstitucinio Teismo pirmininką D. Žalimą, kuris įvertino kai kuriuos Teisėjų tarybos sprendimus ir paminėjo, kad jei veikia tokia uždara sistema, tai ji sudaro įvaizdį, kad gali veikti kaip klanas. Tokių pasisakymų pastaruoju metu buvo nemažai. Vienas iš tokių, kurį irgi reikėtų apsvarstyti Etikos komisijoje, yra prezidento G. Nausėdos. Jis buvo pasipiktinęs, kai Teisėjų taryba nepatarė prezidentui atleisti iš darbo teisėjo, pagauto neblaivaus prie vairo. Taryba nusprendė, kad jis nėra sisteminis alkoholikas, turi darbą, gailisi“, – komentavo B. Matelis.
Komentarai
Aha, dabar teisiama už nuomonę. Iki ko daėjome.
Gerai , gerai .biški įdomiau skaityti. Kovido problemos įgriso.
nepykit zmones ant sio mandro sutverymo,jam atrodokad gudru rasyti cia uzsienietiskai
Turės vėl progą pasakoti, kad Svainijos byla blogai ištirta