Site icon sekunde.lt

Hipokrato grimasos privačioje klinikoje

Į šį pasaulį atėjusią gyvybę turėtų tuoj pat apsupti ne tik artimųjų, bet ir išskirtinis medikų dėmesys. Dvynukų susilaukusi jauna panevėžietė patyrė, kad būna ir kitaip, netgi – labai baisiai. Jos susirgę mažyliai jau nuo pirmų dienų buvo medikų palikti likimo valiai – užuot pasirūpinusi sergančiais dvynukais, Rožyno šeimos klinikos pediatrė klastojo dokumentus ir už fiktyvią pagalbą naujagimiams eikvojo valstybės lėšas.

Dvynukų mamos skundai pasitvirtino: tikrintojai nustatė, kad Rožyno šeimos klinikos pediatrė klastojo dokumentus ir už fiktyvią pagalbą naujagimiams eikvojo valstybės lėšas. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Į šį pasaulį atėjusią gyvybę turėtų tuoj pat apsupti ne tik artimųjų, bet ir išskirtinis medikų dėmesys. Dvynukų susilaukusi jauna panevėžietė patyrė, kad būna ir kitaip, netgi – labai baisiai. Jos susirgę mažyliai jau nuo pirmų dienų buvo medikų palikti likimo valiai – užuot pasirūpinusi sergančiais dvynukais, Rožyno šeimos klinikos pediatrė klastojo dokumentus ir už fiktyvią pagalbą naujagimiams eikvojo valstybės lėšas.

Paliko likimo valiai

„Kreipiuosi į jus ne kaip medikė, bet kaip mama, kuri susidūrė su Hipokrato priesaiką davusių specialistų aplaidumu“, – sako Jūratė,

Ji ir pati yra medikė, todėl savo tapatybės viešinti nepanoro. Profesinės žinios Jūratei leido išsiaiškinti, kokią pagalbą privalėjo suteikti ir ką realiai padarė jos mažylius nuo gimimo gydyti įpareigotos Rožyno šeimos klinikos gydytoja pediatrė Iraida Čyvienė bei slaugytoja Vaida Launikonienė.

„Šių metų pradžioje mūsų šeimoje gimė dvyniai: mergaitė ir berniukas. Sūneliui nuo pirmų dienų pasirodžiusi gelta truko tris mėnesius. Kaip žinia, tai rimta patologija naujagimio organizmui, kai nėra skaidomas bilirubinas, ir ateityje vaiko sveikatai gali turėti pasekmių, ypač kai užsitęsia“, – pasakojo panevėžietė.

Gelbėjo Vilniaus medikai

Susidūrusi su pirmomis mažylių sveikatos bėdomis, savaime suprantama, mama tikėjosi ir iš vaikų gydytojos atsakingo požiūrio.

Pasak Jūratės, Rožyno šeimos klinikos pediatrė ir slaugytoja ne tik nelankė sergančio naujagimio namuose, bet ir klastojo dokumentus – į paciento medicinos kortelę įrašydavo apie fiktyvius vizitus į namus. Be to, už nesuteiktas paslaugas medicinos įstaigai sumokėjo valstybė.

„Suskaičiavau 16 įrašų apie tariamai atliktus vizitus pas mūsų vaikus. Už tai mokami skatinamieji priedai iš Valstybinės ligonių kasos“, – išsiaiškino dvynukų mama.

„Noriu visas mamas informuoti ir perspėti, kad kiekvienas naujagimis privalo būti lankomas gydytojos ir slaugytojos. Mums neteko tinkamai gauti tokios paslaugos. Patyrėme daug nerimo dienų, baimės.“

Jūratė

Nesulaukę iš vaikų gydytojos pagalbos, tėvai privačiai kreipėsi į Vilniaus medikus. Jie apžiūrėjo mažuosius pacientus, jiems atliko būtinus tyrimus. Toks tėvų žingsnis, pasak Jūratės, itin įžeidė Rožyno šeimos klinikos pediatrę.
„Grįžę pas savo gydytoją ir padavę jai įrašus iš Vilniaus, buvome užsipulti, kaip drįsome be jos žinios ir leidimo vykti pas kitus specialistus. Mandagiai paaiškinome, jog esame susirūpinę savo vaikučio sveikata, nes jo būklė negerėjo: gelta nenyko, akių obuoliai taip pat buvo ryškiai geltoni“, – prisimena Jūratė.
Jauni tėvai iš Rožyno šeimos klinikos gydytojos mandagumo taip ir nesulaukė.

Jie raštiškai kreipėsi Rožyno šeimos klinikos direktorę Astą Balčiūnienę. Ši skundo autoriams atsakė, kad privačios klinikos specialistai dirba pagal teisės aktus ir normas.

Apkaltino įgeidžių demonstravimu

„Sekundės“ prašymą paaiškinti situaciją šeimos klinika taip pat ignoravo. Dar trečiadienį išsiuntus įstaigos vadovybei klausimus raštu, penktadienį atskriejo atsakymas, kad komentarų šita tema nebus.

Jūratės teigimu, Rožyno klinika neatsiprašė ir pačių tėvų – medikai savo kaltės neįžvelgia. Dvynukų mamos tvirtinimu, neatsakinga vaiko priežiūra iki šiol dangstoma melu.

„Pasirodo, tai yra mano nuomonė, kad mūsų vaikai nebuvo tinkamai stebimi. Buvome su vyru nustebę, kaip taip galima dangstyti savo
darbuotojų aplaidų darbą“, – medikų reakcija į skundą negali patikėti Jūratė.

Jos šeima paliko šią kliniką ir persirašė į valstybinę medicinos įstaigą, kur mažyliams buvo suteiktas reikalingas gydymas. Tačiau privačios klinikos apkaltinta savo įgeidžių demonstravimu panevėžietė nenurimo ir kreipėsi į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą bei Valstybinę ligonių kasą. Abi šios institucijos nustatė ne vieną pažeidimą Rožyno šeimos klinikoje teikiant pagalbą Jūratės vaikams.
„Noriu visas mamas informuoti ir perspėti, kad kiekvienas naujagimis privalo būti lankomas gydytojos ir slaugytojos. Mums neteko tinkamai gauti tokios paslaugos. Patyrėme daug nerimo dienų, baimės – juk tai mūsų pirmagimiai. Net jei ir ne pirmi vaikai mums tai būtų, tikrai būtume jautę tą patį“, – sako dabar jau 8 mėnesių stiprių ir sveikų dvynukų mama.

Klinikoje – ne vienas pažeidimas

Jūratės skundas dėl medicininių įrašų klastojimo ir neetiško gydytojos elgesio buvo perduotas tirti Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistams. Pastarieji atliko neplaninį Rožyno šeimos klinikos patikrinimą. Peržiūrėta krūva šioje įstaigoje prirašytų naujagimių medicininių įrašų bei dokumentų, apklaustos jų motinos. Išanalizuotos išankstinės registracijos pas gydytojus kortelės, medikų darbo laiko apskaitos žiniaraščiai bei grafikai, klinikos vidaus taisyklės ir tvarka.

„Gavę skundą, Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus darbuotojai neplanine tvarka atliko patikrinimą Rožyno šeimos klinikoje. Skunde minėti pažeidimai pasitvirtino“, – apie tyrimo rezultatus informavo Panevėžio TLK Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras.

Nustatyta, kad Rožyno šeimos klinikos medikai ne visada iš tikrųjų lankė ir apžiūrėjo prirašytus naujagimius, nors dokumentuose deklaruodavo tai darantys. TLK duomenimis, klinikai ne kartą buvo nepagrįstai valstybės apmokėtos gydytojo bei slaugytojo skatinamosios paslaugos už kūdikio lankymą namuose.

„Nustačius pažeidimų, gydymo įstaiga gautas lėšas, kurios įvertintos, kaip padaryta žala – apie 200 eurų, privalo grąžinti. Ši klinika tą jau padarė – nustatyta žalos suma grįžo į PSDF biudžetą“, – kalbėjo vedėjas.

Dėl panašių skundų, pasak E. Voro, per pastaruosius dvejus metus tikrintos penkios gydymo įstaigos. Nustatyta, kad dar viena iš jų taip pat padarė žalos, todėl buvo įpareigota grąžinti mokesčių mokėtojų pinigus.
TLK atkreipia dėmesį, kad už sveikatos priežiūrą medicinos įstaigoje atsakinga jos administracija, o paslaugų kokybę kontroliuoja Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba.

Šios specialistai Jūratei atsiųstame atsakyme patvirtino, kad Rožyno šeimos klinikos pediatrė netinkamai teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas panevėžietės dvynukams. Mažyliams skirtas netinkamas gydymas – kelių mėnesių kūdikiams medikė išrašė vaistus, rekomenduojamus ne jaunesniems nei 12 m. asmenims, taip pat neskyrė reikalingų tyrimų bilirubino koncentracijai organizme stebėti.
„Valstybinė ligonių kasa ir Panevėžio TLK kviečia gyventojus būti pilietiškus – bendradarbiauti ir informuoti ligonių kasą, jei žinomi gydymo įstaigose konkretūs paslaugų prirašymo ar kiti nesąžiningi atvejai“, – pabrėžė E. Voras.

Exit mobile version