Nors Panevėžio apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gyventojai neapgulė, tačiau jų čia daugiau nei įprastai. Panevėžio apskrities VMI Mokestinių prievolių departamento direktorius Darius Kučinskas sako, kad iki balandžio 25 dienos mieste ir rajone jau pateikta daugiau nei 47 tūkst. pajamų deklaracijų, gauta apie 9 000 prašymų skirti paramą. Daugiau nei 30 tūkst. Panevėžio miesto ir rajono gyventojų deklaravo norintys susigrąžinti 2,2 mln. eurų pajamų mokesčio permokos, o iki antradienio beveik 9 000 jų VMI grąžino kone milijoną eurų.
Deklaravimas artėja į pabaigą. Iki gegužės 2 dienos galima pateikti prašymą, jei norima skirti paramą įvairiems jos gavėjams. Ypač turėtų suskubti tie, kuriems turto ir pajamų deklaracijas pateikti privaloma, juolab kad tik jas gavus mokesčių administratorius nagrinės paramos skyrimo prašymą.
„Pažymėtina, kad deklaracijas iki gegužės antrosios turi suskubti pateikti pirmiausia tie, kuriems privalu, tai yra vykdžiusieji individualiąją veiklą, gyventojai, kuriems būtina pateikti turto deklaraciją dėl užimamų pareigų, tie, kurie gavo kitų pajamų, todėl turi sumokėti mokesčius, ūkininkai ir jų partneriai, kiti žemės ūkio veiklą vykdantys gyventojai bei asmenys, pasinaudoję didesniu, nei priklauso neapmokestinamuoju pajamų dydžiu“, – „Sekundei“ aiškino D. Kučinskas.
VMI atkreipia dėmesį, kad gyventojai, pernai vykdę individualiąją veiklą pagal pažymą ar turėję verslo liudijimą, metinę pajamų mokesčio deklaraciją privalo pateikti ir tada, jeigu nebuvo gauta pajamų.
D. Kučinsko teigimu, trys iš keturių Panevėžio apskrities gyventojų jau deklaravo pajamas iš individualiosios veiklos. Jis ragino smulkiuosius verslininkus neatidėlioti ir pasekti jų pavyzdžiu. Praėjusiais metais apskrityje beveik 15 tūkst. gyventojų buvo išsiėmę verslo liudijimus ar vykdė individualiąją veiklą pagal pažymą. Populiariausios veiklos jau keleri metai iš eilės Panevėžio krašte lieka tos pačios: prekyba, statybos darbai, draudėjo veikla, kirpyklų ir grožio salonų paslaugos.
VMI perspėja, kad suklusti turėtų gyventojai, kurie pernai pasinaudojo didesniu, nei priklauso, neapmokestinamuoju pajamų dydžiu (NPD). VMI duomenimis, per dideliu nei priklauso NPD pernai pasinaudojo apie 14 tūkst. Panevėžio miesto ir rajono gyventojų, iš jų deklaracijas jau pateikė daugiau nei 9 tūkst. asmenų.
„NPD dydis tiesiogiai priklauso nuo gaunamo darbo užmokesčio, tačiau jei per metus gyventojas gavo ir kitų pajamų, nuo kurių skaičiuojami mokesčiai, tada metams pasibaigus NPD yra perskaičiuojamas. Paaiškėjus, kad pasinaudota didesniu nei priklauso NPD, gyventojas mokesčio skirtumą turi sumokėti į biudžetą. Tokių nesutapimų atsiranda, kai, pavyzdžiui, gyventojas dirba vienoje darbovietėje, kur jam pritaikomas priklausantis mėnesinis NPD, tačiau tais pačiais metais gauna papildomų pajamų, jis įsidarbina dar kitoje darbovietėje arba apskaičiuojamas didesnis NPD, kai darbo užmokestis sumažėja dėl ligos. Todėl per metus darbovietėje jam apskaičiuojamas didesnis NPD, nei priklausantis metinis“, – aiškino D. Kučinskas.
Jis primena, kad metinis NPD apskaičiuojamas pagal metines pajamas – didėjant pajamoms, NPD mažėja, todėl gyventojas, pasinaudojęs per dideliu NPD, privalo pateikti pajamų deklaraciją ir sumokėti mokestį.
Net ir gavus vien tik su darbo santykiais susijusių pajamų, prašoma kasmet pasitikrinti, ar jiems neatsirado pareiga deklaruoti metines pajamas, perskaičiuoti metinį NPD ir papildomai sumokėti pajamų mokestį vien dėl įmonėse (įstaigose) kalendoriniais metais taikyto NPD.
Deklaruoti savo pajamas turėtų ir gyventojai, norintys pasinaudoti mokesčių lengvatomis arba susigrąžinti mokestį, nes buvo taikytas per mažas neapmokestinamasis pajamų dydis. Lengvatomis gali pasinaudoti žmonės, praėjusiais metais mokėję įmokas už profesinį mokymą ar studijas, kurias baigus įgyjamas pirmasis aukštasis išsilavinimas ar suteikiama pirma atitinkama kvalifikacija, gyvybės draudimo įmokas, III pakopos pensijų fondų įmokas.