Site icon sekunde.lt

Gyvenimas su priešu

Vieni nekantraudami laukia pavasario, kiti svajoja, kad jis kuo ilgiau neateitų. Antrieji kenčia nuo poliozės – alergijos augalų žiedadulkėms.

Vieni žmonės nekantraudami laukia pavasario, kiti svajoja, kad jis kuo ilgiau neateitų. Kol pirmieji džiaugiasi saule, antrieji kenčia nuo poliozės – alergijos augalų žiedadulkėms.

Ašarojančios akys, amžinai užgulta nosis ir dermatitas – negražūs odos bėrimai – tampa nuolatiniais nelaimėlių palydovais.  Jei žmogus alergiškas šokoladui, žemės riešutams ar braškėms, jis gali pamiršti savo ligą tiesiog vengdamas pavojingų produktų. Kai kamuoja polinozė, viskas gerokai sudėtingiau: išvengti kontaktų su beržų žirginėlių, tuopų pūkų, liepų, pelynų žiedadulkėmis pavyktų nebent tada, jeigu visai vasarai užsirakintumėte savo bute.

Tai sau leisti galėtų nebent milijonieriai ar mizantropai. Visiems kitiems reikia bendravimo ir pinigų, vadinasi, jie priversti kasdien eiti į darbą, kartkartėmis susitikti su draugais. Ir kai tik šie žmonės išeina iš savo namų, jie akis į akį susiduria su savo priešu – žiedadulkėmis.

Kai alergenai patenka ant gleivinių, organizmas audringai reaguoja: stengiasi pašalinti dirgiklius visais įmanomais būdais – kosuliu, čiauduliu, ašaromis. Beje, tuo kenčiančiųjų nuo poliozės bėdos nesibaigia: dažnai negalavimą lydi odos bėrimai, mieguistumas, galvos skausmai, pakilusi temperatūra.

Kryžminė ataka

Poliozės simptomus gali sukelti ne kuris nors vienas žydintis augalas, bet iš karto keli. Kartais slogos, kosulio, dermatito provokatoriais tampa ir produktai. Tai vadinama kryžmine alergija.

Žmonės, alergiški beržų žiedadulkėms, dažniausiai būna alergiški ir alksnių, lazdynų, obelų žiedadulkėms, taip pat obuoliams, persikams, slyvoms, lazdynų riešutams, morkoms, salierams, bulvėms. Tiems, kurie, atsidūrę šalia ambrozijų, ima čiaudėti ir būna išberiami, derėtų vengti pienių, saulėgrąžų ir nevalgyti melionų, bananų, chalvos.

Gelbėjantis nuo alergijos

Specialistai sudarė dešimt universalių patarimų, kaip alergiškiems žmonėms palengvinti savo būklę jiems sunkiausiu metų laiku.

  1. Nuo žiedadulkių gelbsti tik vanduo. Kiekvienas alergikas yra pastebėjęs, kad lauke kvėpuoti lengviau tampa po stiprios liūties, nes lietus nuplauna ir suplaka į žemę žiedadulkes. O štai lengvas lietutis situaciją tik pablogina: vandens lašeliai išskaido sulipusius žiedadulkių gumulėlius ir dar toliau paskleidžia alergenus, padidėjusi oro drėgmė palengvina žiedadulkių skverbimąsi į gleivinę. Taigi pasivaikščioti pavasarį geriau eikite tik smarkiai palijus.
  2. Sausu vėjuotu oru stenkitės kuo mažiau laiko praleisti gryname ore – tada žiedadulkių sklando visur.
  3. Važiuodami automobiliu neatidarykite langų. Kondicionierius tokiomis aplinkybėmis yra geriausias jūsų draugas, nes jame esantis filtras nepraleidžia į automobilio saloną žiedadulkių.
  4. Namuose reguliariai plaukite grindis ir valykite visus paviršius, ypač palanges, lentynas, stalus, drėgna skepeta. Kritiniais atvejais galima laikinai uždengti langus dvigubu marlės sluoksniu ir retkarčiais apipurkšti ją vandeniu.
  5. Vos įžengę į namus, nepamirškite:

– nusivilkti lauko drabužių, nusirišti šaliko ar skarelės (ant jų būna prisikaupę žiedadulkių),

– nusiprausti veidą, praplauti vandeniu akis,

– praskalauti nosį sūriu vandeniu arba specialiu jūros druskos tirpalu,

– jeigu neketinate trinkti galvos, bent drėgnu delnu perbraukite plaukus (kad pašalintumėte nors dalį žiedadulkių).

  1. Lauke vėjuotu oru visada nešiokite akinius, burną ir nosį prisidenkite skarele.
  2. Kai kuriose vaistinėse galima įsigyti oro filtrų nosiai – mažyčių ir praktiškai nematomų respiratorių, dedamų tiesiai į šnerves. Jie sulaiko žiedadulkes ir kitas mikroskopines daleles. Tačiau neapsaugo nei burnos, nei akių.
  3. Pavojų alergikų sveikatai kelia ne tik žydintys medžiai, bet ir nupjauta žolė. Todėl šviežiai nupjautus vejos plotus pasistenkite apeiti kuo didesniu lanku.
  4. Jeigu yra galimybė, gausiausio žydėjimo periodu išvykite į kita regioną, kur jis dar neprasidėjo arba jau pasibaigė.
  5. Nedvejodami keliaukite pas gydytoją, jei pajutote šiuos simptomus:

– sloga ir niežulys nosies ertmėje,

– niežtinčios, paraudusios, ašarojančios akys,

– nenumaldomas noras pasikasyti gerklę ir ausis,

– pabrinkę akių vokai,

– kosulys, garsus kvėpavimas.

Esant sunkiai intoksikacijos žiedadulkėms formai gali prasidėti galvos skausmai, nemiga, sutrikti tuštinimasis, kamuoti pilvo skausmai ir bendra prasta savijauta.

Svarbiausia prieš kreipiantis į alergologą nevartoti jokių vaistų – specialistas turi išvysti visus simptomus, kad galėtų tiksliai įvertinti jūsų sveikatos būklę.

Alergiko kalendorius

Balandis, gegužė – žydi beržai, alksniai, lazdynai, klevai, uosiai, ievos.

Gegužė – pats kiaulpienių, beržų žirginių, ievų, ąžuolų žydėjimas.

Nuo gegužės pabaigos iki rugpjūčio – žydi lauko gėlės ir žolynai, varpiniai augalai (kiečiai, ambrozijos, rūgštynės, gysločiai, dilgėlės ir kitos).

Intensyviausias žydėjimas paprastai baigiasi tik rugpjūčio mėnesio pabaigoje – rugsėjį.

Alergines reakcijas dažniausiai sukelia žiedadulkės šių augalų:

medžių – beržų, klevų, uosių, liepų;

žolių – kiečių, ambrozijų, varpinių žolynų.

Exit mobile version