Pernai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento darbuotojai Panevėžio mieste ir rajone patikrino 91 asmens sveikatos priežiūros įstaigą. Iš jų 45 ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas – poliklinikas, klinikas, medicinos punktus, gydytojų specialistų kabinetus ir pan., taip pat 24 odontologinės priežiūros įstaigas, 10 kitų bendrąsias asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų (laboratorinės diagnostikos ir kt.), 12 stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų – ligoninių.
Higienos normų pažeidimai nustatyti septyniose Panevėžio miesto ir rajono ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, šešiose odontologinės priežiūros įstaigose, penkiose ligoninėse.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Inga Navagruckienė sako, kad įstaigose nustatytus pažeidimus galima išskirti į keletą pagrindinių. Viena tokių rimtų bėdų – netinkama instrumentų priežiūra. Pavyzdžiui, jiems dezinfekuoti buvo naudojamos netinkamos priemonės, tam tikros medicinos prietaisų dalys buvo nesterilizuojamos, nors pagal gamintojo instrukciją turėtų būti sterilizuojamos.
Specialistės teigimu, vis dar randama ne tik netinkamai prižiūrimos įrangos, bet ir patalpų. Pasak jos, šie pažeidimai susiję su elementaria švara – kai kur prastai buvo valoma, patalpos nešvarios, netvarkingos, kai kur būtinas remontas.
Kai kuriose patikrintose gydymo įstaigose nebuvo atlikta sterilizatorių techninės būklės patikra. Pasak I. Navagruckienės, įstaigos, instrumentus sterilizuojančios vietoje, pagal teisės aktų reikalavimus privalo periodiškai atlikti sterilizatoriaus techninės būklės priežiūrą. Patikrinimų metu paaiškėjo, kad tokie reikalavimai kai kur realiai nevykdomi.
Kaip sakėI. Navagruckienė, tikrintojai rado ir netinkamai tvarkomų medicininių atliekų.
„Nors atrodo, kad pati higienos norma gana seniai įsigaliojusi ir įstaigos jau turėtų žinoti, bet retkarčiais ir toliau nustatome pažeidimų, susijusių su netinkamu šių atliekų rūšiavimu, pakavimu“, – teigė specialistė.
Rasta ir problemų, susijusių su netinkamu sveikatos priežiūros įstaigos patalpų įrengimu.
„Patalpose, kur turi būti kriauklė rankų higienai, jos nėra. Tai traktuojame kaip netinkamą patalpų įrengimą“, – sako I. Navagruckienė.
Ar Panevėžio krašto gydymo įstaigose padėtis keičiasi, higienistams sunku įvertinti: 2017 metais jų patikrinta gerokai mažiau nei pernai.
Nustatytų pažeidėjų paaiškinimai, kodėl nesilaikoma net elementarių higienos reikalavimų, kartais labai keisti. Tokių įstaigų atstovai tikrintojams teisinosi kai ko nežinoję, pamiršę.
Pirmą kartą nustačius pažeidimą, taikoma pusė minimalios nuobaudos – 70 eurų. Bauda skiriama įstaigos vadovui arba jo įgaliotam atsakingam asmeniui. Jei pažeidimų aptinkama ne pirmą kartą, laukia gerokai didesnė bauda. Visgi, pasak I. Navagruckienės, kol kas nepasitaikė įstaigų, kurias būtų tekę bausti pakartotinai per tuos pačius metus.
Pacientus ragina būti reiklius
Didžioji dalis miesto ir rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų tikrintos planine tvarka, tai yra iš anksto jų vadovus įspėjus apie kontrolę. Iš jų klientų higienistai skundų sulaukia itin retai. I. Navagruckienė pamena pernai buvus tik vieną. Nors dalį pažeidimų gali išvysti tik specialistas, visgi, specialistės nuomone, ir gyventojai gali įvertinti kai kuriuos dalykus: ar švarūs paviršiai, ar atliekant tam tikras intervencines procedūras mūvimos vienkartinės pirštinės, kokia medicinos personalo rankų higiena, ar pakalbėjęs telefonu odontologas prie paciento burnos grįžta nusiplovęs rankas ir pan.
„Visuomenė gali padėti bei informuoti mus“, – sako I. Navagruckienė.
Juolab kad tokių dalykų tikrintojai nelabai turi galimybės įvertinti – prie paciento nesėdi. Tačiau gavus skundą kad ir dėl, atrodytų, momentinio pažeidimo, organizuojamas operatyvus patikrinimas ir vertinama, kokia situacija įstaigoje būna jos iš anksto neįspėjus apie atvykstančius tikrintojus.
Komentarai
panašu, kad tikrintojai , neturi ką veikti. Dėl tvarkos gal pirmiausia reiktų pradėti nuo savęs ir papasakoti ar ten jau taip gerai.