Gydytojas psichiatras Pavelas Osipovas iš Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) Klaipėdos filialo sako, kad dauguma rūkančiųjų puikiai suvokia, jog patiria žalą sveikatai – įspėjimai aiškiai matomi ant kiekvieno cigarečių pakelio. Tačiau priklausomybė nuo nikotino tokia stipri, kad dažnai vieno bandymo mesti rūkyti neužtenka. Į P. Osipovą dažniausiai kreipiasi vyresni žmonės, kurie rūko jau daug metų ir atsisakyti cigarečių yra bandę ne kartą.
Pagalbą norintiems mesti rūkyti Respublikinis priklausomybės ligų centras teikia jau pusmetį. Ši pagalba yra prieinama ir RPLC Panevėžio filiale. Metančius rūkyti konsultuoja gydytojai, parenkami medikamentai, aptariamas jų vartojimas. Iš pradžių gydytojas įvertina priklausomybės nuo nikotino sunkumo laipsnį, tada su pacientu aptaria ir suderina tęstinį medikamentinį gydymą, konsultuoja dėl elgesio pokyčių.
Metimo rūkyti paslaugą sudaro 6 specialisto konsultacijų ciklas ir pirma rekomenduojamų medikamentų pakuotė duodama nemokamai. Gydytojas sudaro asmeninį paciento metimo rūkyti planą, vėliau domisi progresu ir padeda analizuoti gydymo sėkmę ir atkryčius. Pasirinkus gydymą, neatskleidžiant asmens tapatybės, gydytojo konsultacijos paslauga yra mokama.
Respublikinio priklausomybės ligų centro Panevėžio filialo direktorius Darius Mačiulis apgailestauja, kad mūsų mieste galimybe lengviau atsikratyti rūkymo priklausomybės pasinaudojo nedidelė dalis su šiuo žalingu įpročiu kovojančių apskrities gyventojų.
„Gavome priemonių penkioms dešimtims pacientų, bet panaudojame tik pusę jų. Pacientai gali gauti nemokamai konsultacijas ir pagal poreikį medikamentų, kurių yra trijų rūšių: tabletės, purškalas ar pleistrai“, – vardijo D. Mačiulis.
Jis pripažįsta, kad pasiūlyti atsikratyti žalingo įpročio rūkyti galėję besigydantiesiems ir priklausomybę nuo alkoholio, tačiau psichiatrai bei psichologai tvirtina, kad vienu metu bandyti atsisveikinti su dviem priklausomybėmis – per didelis iššūkis. Be to, kad rezultatas būtų geras, pats žmogus turi būti motyvuotas ir pasiryžęs pokyčiams.
„Paskelbus karantiną, galėjome teikti tik nuotolines konsultacijas, kurios nėra lygiavertės gyvoms. Visgi tie, kurie tvirtai buvo nusprendę atsikratyti šio žalingo įpročio, toliau bendravo su mūsų specialistais. Jų teikiama pagalba ypač svarbi kritiniais momentais. Labai gaila, kad ne visi norintieji atsikratyti priklausomybės nuo tabako pasinaudojo galimybe gauti profesionalų pagalbą ir medikamentus“, – teigė D. Mačiulis.
Tyrimai rodo, kad specialistų pagalba, konsultacijos rūkantiesiems net tris kartus padidina tikimybę mesti – t. y. pagal gydytojų rekomendacijas medikamentus vartojantys asmenys tris kartus dažniau meta rūkyti, negu žmonės, kurie nusprendžia mesti, bet nesikreipia į specialistus pagalbos.
Gydytojas P. Osipovas pripažįsta, kad pasitaiko, jog net ir gavę pagalbą žmonės toliau rūko arba po kurio laiko vėl pradeda rūkyti. „Taigi šiuo metu mokslo pasaulyje išsiskiria du požiūriai. Pirmas – klasikinis: pabrėžiama, jog visi rūkantieji turi mesti rūkyti, tada visuomenėje sumažėtų su rūkymu susijusių ligų. Antras požiūris – liberalesnis, jo atstovai teigia, kad situaciją reikia vertinti realistiškai ir ieškoti būdų, kaip jau dabar sumažinti tabako žalą sveikatai, nes neįmanoma tiesiog uždrausti elgesio, kuris nulemia žalą. Ir pagal pirmą, ir pagal antrą požiūrį svarbu, kad rūkantys asmenys bent jau būtų informuoti apie galimybę: kur gali kreiptis pagalbos arba kaip gali sumažinti žalą savo sveikatai“, – dėsto psichiatras.
Jis pažymi, kad Lietuvos sveikatos politika laikosi pirmojo požiūrio ir griežtesnės pozicijos – įgyvendinti ir stiprinti priemones, kad visi rūkantys gyventojai mestų rūkyti.
Jungtinė Karalystė (JK) ir kitos Vakarų šalys, P. Osipovo teigimu, propaguoja žalos mažinimo strategiją. JK Karališkasis gydytojų koledžas prieš kelerius metus savo ataskaitoje nurodė, kad rūkymo žalą galima sumažinti aprūpinant rūkančiuosius saugesniais nikotino šaltiniais, kurie yra priimtini ir veiksmingi cigarečių pakaitalai, o technologijų pažanga galėtų dar labiau sumažinti ilgalaikį bedūmių gaminių poveikį vartotojams.
JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) šiemet pripažino, kad, palyginti su tradicinėmis cigaretėmis, kaitinamojo tabako gaminiai išskiria mažiau kenksmingų cheminių medžiagų. Todėl reikšmingai sumažinamas kenksmingų ar galbūt kenksmingų cheminių medžiagų poveikis rūkančiojo organizmui.
Žalos mažinimo strategiją Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tabako pagrindų konvencija mini kaip vieną iš tabako kontrolės strategijos sudedamųjų dalių.
Užsienyje pažymima, kad tabako kontrolės politikoje taikomas žalos mažinimo principas nėra naujas – tai jau yra pritaikyta kitose srityse, pavyzdžiui, nors taršių automobilių vis dar gausu, tačiau vairuotojai skatinami juos keisti į elektromobilius, kurie aplinkai gerokai draugiškesni.
„Manau, kad išnaudoti galimybes sumažinti žalą paciento sveikatai yra gydytojo atsakomybė. Juolab kad yra pacientų, kurie primena, jog turi teisę neatsisakyti rūkymo. Kaip tada padėti jiems sumažinti riziką sveikatai? Tokiems, kurie žino, kad mesti rūkyti yra geriausia išeitis, bet tiesiog nenori ir neketina“, – kalba P. Osipovas.
Gydytojas palaiko žalos mažinimo principą ir mano, kad rūkantiesiems, kurie neketina mesti arba kuriems nepadeda specialistų pagalba, medikamentai ir visos kitos priemonės, reikia suteikti galimybę pereiti prie alternatyvų, kurių poveikis yra moksliškai ištirtas, o skirtumai nuo įprastų cigarečių – įrodyti klinikinių tyrimų duomenimis.