Kaip sakė „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ vadovas Mindaugas Jucevičius, kol kas finansinė situacija yra gana sudėtinga ir nežinia, ar įstaiga išsilaikys iki metų galo ir kaip reikės išmokėti atlyginimus darbuotojams.
„Įstaiga turi daug skolų ir verčiasi gana sunkiai, šiuo metu net sudėtinga išmokėti atlyginimus žmonėms. Kokių nors kitų investicijų net neplanuojame, atliekame tik būtiniausius remontus ir investicijas. Kad įstaiga gyvuotų, vien atlyginimams reikia 260 tūkst., gal net 300 tūkst. eurų. Tai mes turime užsidirbti tuos pinigus“, – teigė M. Jucevičius.
Jeigu siaurukas dirbtų visu pajėgumu, galėtų generuoti 150 tūkst. eurų pajamų, kurių pakaktų tik minimaliai išlaikyti visą infrastruktūrą, bet neužtektų tolesnėms investicijoms. Kad jis tampa vasarotojų ir turistų pamėgta traukos vieta, rodo ir populiarėjantys reguliarieji ir užsakomieji reisai. Kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį siauruoju geležinkeliu galima nuvykti nuo Anykščių iki Rubikių – šiltomis dienomis kartais važiuoja net šešių vagonų traukinys. O iš Panevėžio organizuojamos išvykos prie Raguvėlės vandens telkinio. Taip pat stoties teritorijoje vyksta spektakliai.
Siauruką aplanko ir turistai iš kaimyninių valstybių – Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir Estijos. Kai kurie jų siauruoju geležinkeliu nevažiuoja, bet domisi kitomis siūlomomis paslaugomis: pasivažinėjimu elektrine drezina (atviru vagonėliu) ar ekspozicija.
„Iš užsienio yra siauruko gerbėjų – tokių siaurojo geležinkelio mylėtojų, kurie kiekvienais metais važiuoja ir važiuoja traukiniu“, – sakė M. Jucevičius.
Įmonei išgyventi sudėtinga ir dėl besivelkančių skolų šleifo. M. Jucevičius yra teigęs, jog įstaigą perėmęs su net 80 tūkst. eurų minusu. Didžioji dalis skolų – 2016–2017 metų, kita dalis – 2018 metų.
Panevėžio apygardos prokurorai teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje buvęs įstaigos vadovas Vismantas Užalinskas turės aiškintis dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo, dokumentų suklastojimo ir poros dešimčių tūkstančių eurų pasisavinimo.
Per ikiteisminį tyrimą surinktais duomenimis, V. Užalinskas nuo 2016-ųjų balandžio iki 2018 metų rugsėjo buvo atsakingas už „Aukštaitijos siaurojo geležinkelio“ apskaitos organizavimą bei apskaitos dokumentų ir apskaitos registrų išsaugojimą. Įtariama, kad jis, pateikdamas į apskaitą įtraukti neturinčius juridinės galios bei žinomai suklastotus apskaitos dokumentus dėl neįvykusių ūkinių-finansinių operacijų, tyčia apgaulingai tvarkė šios įstaigos buhalterinę apskaitą.
Manoma, kad kaltinamasis surašydavo netikras pirkimo–pardavimo sutartis, pagal kurias jo vadovaujama įstaiga pirko įvairių veiklai reikalingų medžiagų ir prekių, nors iš tiesų šie sandoriai neįvyko. Tokiu būdu, prokurorų duomenimis, V. Užalinskas galėjo tyčia iš įstaigos pasisavinti 20 tūkst. eurų Anykščių savivaldybės ir Susisiekimo ministerijos valdomam „Aukštaitijos siaurajam geležinkeliui“.
V. Užalinskas laikinai vadovauti buvo paskirtas 2016-ųjų pavasarį. O pernai prie įstaigos vairo stojus konkursą laimėjusiam nuolatiniam direktoriui, spalį jis buvo atleistas ir iš Infrastruktūros skyriaus vedėjo pareigų. Nors darbo netekęs buvęs vadovas tokį sprendimą apskundė, visgi pirmosios instancijos teismas pripažino atleidimą teisėtu.
„Man pareikšti kaltinimai yra visiška nesąmonė. Kaltinamajame akte rašoma, kad suklastoti pirkimai, bet liudininkai, iš kurių buvo pirkta, patvirtino, kad jie įstaigai prekę pardavė. Viskas padaryta tik dėl šou. Mane rodys kaip didžiausią nusikaltėlį, o kai byla po kelerių metų baigsis mano išteisinimu, niekam nebebus įdomu“, – anksčiau yra sakęs V. Užalinskas.
Prieš teismą stosiantis buvęs įstaigos vadovas teigia buhalterinių reikalų netvarkęs – dalininkų pavestas samdė tokias paslaugas teikiančią įmonę. Jo nuomone, jam iškelta baudžiamoji byla esą yra buvusio Anykščių mero K. Tubio kerštas už rodytą iniciatyvą, kad siauruko dalininkėmis taptų ir Panevėžio miesto bei rajono savivaldybės. Esą kas kartą, kai tik pradėdavęs judinti dalininkų klausimą, sulaukdavo kvietimo į prokuratūrą – apklausai, įtarimams patikslinti ir pan.
V. Užalinsko nuomone, įstaigą siekiama tvarkyti taip, kad iš jos dalininkų pasitraukus Susisiekimo ministerijai, vieninteliais valdytojais liktų Anykščiai. Laikinasis vadovas visada laikėsi pozicijos, kad įstaigos šeimininkės turėtų būti visos trys savivaldybės, per kurių teritorijas driekiasi istorinio siaurojo geležinkelio bėgiai, tačiau esą daroma viskas, kad Panevėžyje siaurukas liktų nepatrauklus. Panevėžio taryba dar 2017 m. sutiko perimti valstybės, kaip dalininkės, turtines ir neturtines teises bei pareigas ir kartu su Anykščių bei Panevėžio rajono savivaldybėmis tapti VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ dalininke. Tačiau iki šiol šio klausimo sprendimas nepajudėjo iš vietos – Anykščių politikai vis delsia priimti sprendimą.
Komentarai
Siaurukas tyliai numirs jeigu negaus valstybes finansavimo su 62 metu šilumveziu kuriam nera daliu ar pinigu dalims nupirkti ir darbuotojais kurie negauna algu po tris menesius zodziu Brisiaus galas
Amen
liūdna,kad marinami geležinkeliai ,o krovinius gabena fūros šimtus kartų labiau teršdamos aplinką.