Kol streikuojantys Lietuvos mokytojai laiko okupavę Švietimo ir mokslo ministeriją, daugiau nei šimto mokyklų mokiniai jau ketvirta savaitė muša bimbalą. Tėvai ir švietimo srities vertintojai stveriasi už galvų – kokios atsivers vaikų žinių spragos, jei jau dabar mokinių pasiekimų rezultatai kelia nerimą?
Žurnalas „Reitingai“ paskelbė savivaldybių reitingus, kuriuose palyginti kiekvienoje savivaldybėje 2018 metais abiturientų laikytų valstybinių brandos egzaminų rezultatai.
„Analizė parodė, kad Lietuvoje labai didelis skirtumas tarp mokyklų skirtingose savivaldybėse. Pagėgiuose, Rietave, Trakuose, Kelmėje situacija labai prasta – čia mokytojai neįskiepija net pagrindinių žinių. Perspektyva visoje Lietuvoje jau nebedžiugina. Kas bus su tais vaikais, kurie jau ketvirta savaitė nesimoko dėl mokytojų streiko? Paskui išeis žiemos atostogų – aštuonios ar devynios savaitės atotrūkio per mokslo metus, manyčiau, turės rimtų padarinių“, – išvadas po atliktos analizės daro „Reitingų“ žurnalo redaktorius Gintaras Sarafinas.
Aukštaitijos sostinės mokyklos šiame tyrime metai iš metų užima banguojančias pozicijas. Vienos jų netikėtai iššauna į reitingo viršų, kitos – krenta į galą.
Panevėžio miestas iš 60 kitų savivaldybių pagal šių metų valstybinių brandos egzaminų rezultatus užėmė 11 vietą. Lyginant 2015-uosius, kai buvo rengtas toks reitingas, ir šiuos metus – nukrista per septynias pozicijas. Visų šiais metais Panevėžio miesto abiturientų laikytų valstybinių brandos egzaminų balų vidurkis siekia 49,26 iš 100. Pirmąją vietą užėmęs Vilniaus miestas surinko 64,05 balo.
Panevėžio rajone egzaminus laikiusiųjų vidurkis tesiekia 35,51 balo. Šioji savivaldybė užėmė tik 52 vietą iš šešiasdešimties. Panevėžio rajonas nuolat linksniuojamas dėl prastų švietimo rezultatų. Prieš trejus metus jo mokiniai buvo 57-i.
Panevėžio rajono mokyklų šių metų valstybinių brandos egzaminų rezultatai parodė, kad šlubuoja biologijos mokytojų darbas. Šio dalyko abiturientų žinios gerokai atsilikusios, palyginti su kitų šalies mokinių.
„Iš tyrimo matyti, kad Lietuvos abiturientams geriau sekasi biologija, chemija. Nuostabiai mūsų mokiniai laiko anglų kalbos egzaminą, daug geriau nei gimtosios“, – teigė G. Sarafinas ir pridūrė, kad tai paneigia įprastas mokytojų kalbas, esą šalies mokiniai tapo nemokytini ir neturi motyvacijos mokytis.
Jei nors vieną dalyką jie išmoksta taip puikiai, pašnekovo nuomone, rodo, kad Lietuvos mokytojams ir mokykloms labai trūksta pastangų ir noro mokyti, nekeliami tikslai jaunosios kartos pažangai.
Reitingų sudarytojai parengė ir pridėtinę vertę 2016–2018 m. sukūrusių mokyklų sąrašą. Į jį sugrupuotos švietimo įstaigos, kuriose mokiniui visapusiškai gera, – čia ir atmosfera, ir bendruomenės santykiai, ir ugdymas, kiti svarbūs rodikliai palankūs mokytis.
Iš 1200 Lietuvoje veikiančių mokyklų į šiuos reitingus įtraukta tik 21 įstaiga, o tarp jų net trys iš Panevėžio: V. Mikalausko menų gimnazija, K. Paltaroko gimnazija ir Rožyno progimnazija.
„Į tokias mokyklas savo dėmesį labiausiai ir turėtų atkreipti tėvai, ieškantys vaikui visapusiško, teisingo lavinimo“, – mano G. Sarafinas.
Neaišku, kodėl į pridėtinę vertę kuriančių mokyklų reitingą nepakliuvo Panevėžio J. Balčikonio gimnazija, garsėjanti aukštais mokinių pasiekimais ir visuomet patenkanti tarp geriausiųjų. Jos abiturientai per šių metų egzaminus nosis nušluostė ne tik kraštiečiams, bet ir didžiajai daliai kitų Lietuvos gimnazijų.
J. Balčikonio gimnazija pateko į geriausių Lietuvos gimnazijų penkiasdešimtuką pagal istorijos, matematikos, informacinių technologijų, fizikos, biologijos, geografijos ir lietuvių kalbos egzaminų rezultatus. Šių mokomųjų dalykų reitinguose mokykla užėmė nuo 12 iki 32 vietas. Geriausiai J. Balčikonio gimnazijos auklėtiniams sekėsi matematika.
Gimnazija 2018 m. pasižymėjo ir olimpiadose. Jai už tai atiteko 24 vieta iš 139 šalies mokyklų. Sidabro medalis tarptautinėje olimpiadoje vienam mokiniui įteiktas gamtos mokslų srityje.
Su reitingų sudarinėtojų įvertinimu J. Balčikonio gimnazija dar nespėjo susipažinti, o direktorius išvykęs į komandiruotę.
Gana neblogai pasisekė pridėtinę vertę kuriančiai Panevėžio V. Mikalausko menų gimnazijai, kuri matematikos egzaminų reitinge užėmė 33 vietą. Šio dalyko egzaminą laikė dešimt abiturientų.
21–23 pozicijas mokykla pasiekė rusų kalbos mokyme. Tiesa, šio dalyko egzaminą šiemet laikė vienintelis dvyliktokas, surinkęs 98 proc.
V. Mikalausko menų gimnazija paminėta ir tarp geriausių Lietuvoje bei užsienyje rengiamų olimpiadų dalyvių (pradinių mokyklų ir gimnazijų kategorijose).
„Iš viso esame įvertinti keturiose pozicijose – esame stipri mokykla“, – džiaugėsi direktorė Emilija Kriščiūnaitė.
Paklausta, ar šios mokyklos abiturientų egzaminų rezultatai šiemet labai skyrėsi nuo jų trimestrų įvertinimo, direktorė sakė, kad neatitiko 2–5 proc. Tai, anot jos, rodo, jog mokytojai dirba sąžiningai.
Todėl E. Krikščiūnaitė nėra kategoriškai nusistačiusi prieš valdžios siūlymą ateityje iš viso atsisakyti brandos egzaminų ir pasilikti tik pamokose gaunamų įvertinimų vidurkius.
„Anksčiau juk nebuvo tokių egzaminų, užtekdavo vidurkio ir niekas nenukentėjo. Dalis mūsų mokyklą baigusių mokinių stojo į užsienio aukštąsias mokyklas, o joms reikia net trejų paskutinių metų trimestrų pažymių vidurkių. Tai reiškia, kad toks vertinimo būdas nėra visiškai neteisingas“, – kalbėjo E. Kriščiūnaitė.
Tačiau direktorė teisingumo vardan visgi siūlo palikti bent lietuvių, užsienio kalbų ir matematikos egzaminus.
Fizikos egzaminai šiemet buvo sėkmingi K. Paltaroko gimnazijos abiturientams. Šio dalyko reitinge mokykla – šešta iš penkiasdešimties. Be to, šią mokyklą ekspertai įtraukė į pridėtinę vertę kuriančių įstaigų sąrašą. K. Paltaroko gimnazijos auklėtiniai sudaro gerą konkurenciją respublikinėse olimpiadose. Jose taip pat stiprūs Panevėžio „Vilties“ progimnazijos pradinukai bei „Šaltinio“ progimnazijos mokiniai.
Valdžios siūlomos sistemos, kaip geriausia mokiniui užbaigti gimnaziją, Panevėžio rajono Velžio gimnazijos vadovas Rimtas Baltušis nesiėmė vertinti. Ši mokykla tarp geriausių šalies gimnazijų pakliuvo dėl gerų lietuvių kalbos, matematikos, fizikos ir chemijos valstybinių brandos egzaminų rezultatų. Tarp penkiasdešimt kitų gimnazijų pagal skirtingus dalykus velžiečiai užėmė 16–42 vietas.
„Mūsų rezultatai kasmet šiuose reitinguose yra geri. Turėjome šimtukininkų, darbštūs mokytojai. Atotrūkių tarp egzaminų rezultatų ir tų pačių dalykų pažymių pamokose beveik nėra, kai kuriais atvejais egzaminuose abiturientai gavo net geresnius balus“, – teigė R. Baltušis.
Tačiau direktorius pabrėžė, kad nepaisant lyginimų ar švietimo reformų, visos mokyklos turėtų suteikti vienodą išsilavinimą.
Puikūs matematikai ugdomi ir Naujamiestyje. Šio miestelio gimnazija matematikos reitinge užėmė net 21 vietą.
Komentarai
Mano nuomone,rajono mokyklų balai krenta dėl specialiųjų poreikių mokinių Linkaučių mokykloje.Manau,kad tokių mokyklų rezultatai turėtų būti lyginami su tokius pat vaikus turinčiomis mokyklomis o ne su bendromis.
Šiais laikais daugelyje tiek miesto, tiek rajono mokosi vaikai su didesniais ar mažesniais specialiaisiais poreikiais, jie mokyklų nesmukdo, o kaip tik ir patys geriau integruojasi į visuomenę.
ir dar mokytojai streikuoja, retas mokytojas, kuris realiai dirba….kiti tik atidirba valandas….todėl ir toks rezultatas….
Atleisčiau iš darbo visus streikuojančius mokytojus
Persišviesk galvą gudruti.
Iš Jūsų tono ir bendravimo kultūros matyti, kad ir Jūsų mokytojai streikavo.
Čia praėjusių mokslo metų rezultatai. Ne viską lemia akademiniai rodykliai. Pavyzdys dvi viena kitos esančios gimnazijos.
o kokią vietą užima ,,Saulėtekio “ mokykla? Tikriausia paskutinę.