Nors galutinis gimnazijų „derlius“ bus matomas tik vasarą, švietimo strategai jau dabar regi ženklų, kad dalis mokyklų nesutalpins visų norinčiųjų.
Karantinas pakoregavo įprastą prašymų priėmimo tvarką. Dabar niekas eilėje už durų nebelaukia – prašymai į gimnazijas teikiami elektroniniu būdu.
Švietimo skyriaus centralizuoto vaikų priėmimo į mokyklas specialistės Violetos Seredžiuvienės teigimu, didžioji dalis būsimų gimnazistų prašymų paduota per labai trumpą laiką.
„Mokslas ir mokymasis nėra prestižo reikalas Panevėžio mieste, nors į Vilniaus licėjų ar KTU gimnaziją yra konkursai.“
R. Dambrauskas
„Turbūt visi žino, kad svarbiausi kriterijai yra mokinio pažangumas, mokymosi rezultatai, bet vis tiek kažkodėl visi skuba paduoti prašymus“, – pastebi specialistė.
Anot jos, prašymo padavimo laikas aktualiausias tiems moksleiviams, kurių balai žemesni ir yra ties riba pateks ar nepateks į gimnaziją, nurodytą pirmu pasirinkimu.
„Nereikia tokios skubos, jei vaikai mokosi dešimtukais, devintukais. Jiems laikas visiškai nesvarbus, nes priėmimą į gimnaziją lemia balai“, – sako V. Seredžiuvienė.
Anot jos, kovo 1-ąją aštuntą valandą ryte startavus centralizuotam priėmimui, per keletą sekundžių pateikta didžioji dalis – apie pusė tūkstančio prašymų. Iki kovo 10-osios ryto Švietimo skyrius jau buvo sulaukęs 643 prašymų. Pasak V. Seredžiuvienės, prašymai į gimnazijas ir toliau tebesiunčiami.
Anot jos, nemažai atsirado ir nepasitikėjusių elektronine priėmimo sistema ir tuos pačius prašymus siuntusių net po kelis kartus.
„Patys tėveliai skambino ir sakė: aš tris kartus siunčiau prašymą, ar gavote?“ – pasakoja V. Seredžiuvienė.
Šiuo metu Panevėžio bendrojo ugdymo mokyklose mokosi apie 750 aštuntokų. Spėjama, kad dalis jų pasirinks profesines mokyklas. Miesto gimnazijose tikimasi sulaukti apie 700 naujokų.
Preliminariais trečiadienio duomenimis, J. Balčikonio gimnaziją prašyme pačią pirmą nurodė 210 būsimų gimnazistų, J. Miltinio gimnaziją – 190, 5-ąją – 178, „Minties“ – 65, V. Žemkalnio gimnazija būsimuosius auklėtinius priima savarankiškai.
V. Seredžiuvienės teigimu, kol kas dar sunku pasakyti, kaip moksleiviai pasiskirstys į mokyklas, nes dar tik pradėtas balų skaičiavimas. Be to, dar nesibaigęs antrasis semestras.
Miesto Savivaldybė yra nustačiusi, kad miesto gimnazijose gali būti iki šešių pirmokų klasių, kuriose daugiausia mokytųsi 180 mokinių. Pasak V. Seredžiuvienės, kiek, kurioje gimnazijoje mokysis mokinių, balandį tvirtins miesto Taryba, o iki rugsėjo šie duomenys bus dar kartą tikslinami.
Populiarumu miesto mokyklas lenkiančios J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas pastebi, jog kol kas šią švietimo įstaigą kaip pačią pirmą renkasi daugiau moksleivių nei ankstesniais metais.
„Birželio mėnesį, kai mokiniai suneš iš progimnazijų dokumentus, norai gali ir pasikeisti“, – būsimųjų gimnazistų skaičiaus direktorius dar nesiryžta prognozuoti.
Pasak R. Dambrausko, neaišku, ar klasėse bus po 26, ar po 28 mokinius. Tuomet atitinkamai būtų priimta 156 ir 168. Formuoti maksimaliai pilnų klasių mokykla nenori dėl mokymo kokybės, mokytojų darbo ir pan.
„Mes planuojame priimti 6 klases po 26 vaikus, jei nelieps daugiau, o kiek turėsime, sužinosime tik birželį, kai visi baigs mokslus. Iki to laiko moksleiviai turi teisę persigalvoti ir eiti į kitą gimnaziją“, – sako R. Dambrauskas.
Pernai priimtų į J. Balčikonio gimnaziją žemiausias balas buvo 35 – penkis pagrindinius dalykus mokiniai mokėsi stipriu septynetu. Mokęsi prasčiau į šią gimnaziją nepateko.
R. Dambrauskas sako visą laiką priėmimo rezultatų laukiantis su nerimu, tačiau šiemet – kaip niekada. Anksčiau gimnazija galėdavo organizuoti atvirų durų dienas, per kurias lankydavosi būsimi gimnazistai, vykdavo įvairūs renginiai. Šįmet dėl karantino tokių pažintinių turų po mokyklą teko atsisakyti. Visgi, pasak direktoriaus, kol kas priėmimo rezultatai geresni nei rudens prognozės. Pagal rudens apklausas šią gimnaziją rinkosi mažiau moksleivių, nei dabar paduota prašymų.
Direktorius svarsto, jog mokyklos pasirinkimą lemia daug komponentų, vienas – apie ją sklindančios kalbos. R. Dambrauskas spėja, kad panevėžiečiai prisiklauso gandų, jog šioje gimnazijoje labai sunku mokytis.
„Mokslas ir mokymasis nėra prestižo reikalas Panevėžio mieste, nors į Vilniaus licėjų ar KTU gimnaziją yra konkursai“, – svarsto direktorius.
Kol kas rečiausiai kaip pirmoji prašymuose minima „Minties“ gimnazija pernai surinko šešias pirmokų klases. Tąkart kiek daugiau nei pusė jų šią mokyklą rinkosi pirmu pasirinkimu. Panašaus skaičiaus mokyklos darbuotojai tikisi ir šiemet.
Gimnazijos direktorės Ramutės Stasevičienės teigimu, dėl karantino suvaržymų šįmet su būsimais aštuntokais ir jų tėveliais teko bendrauti nuotoliniu būdu.
„Kai aštuntokai turėdavo galimybę ateiti į gimnaziją, dalyvauti mūsų veiklose, susitikimuose su mokytojais, jie tikrai galėjo geriau pajusti gimnazijos gyvenimą nei dabar“, – sako R. Stasevičienė.