Site icon sekunde.lt

Gimnazijos direktoriui suklebėjo kėdė

Dėl auditorių V. Žemkalnio gimnazijoje nustatytų neūkiškumo faktų jos direktorius Artūras Totilas sulaukė mero įspėjimo dėl galimo atleidimo iš pareigų.

V. Žemkalnio gimnazijos vadovui įsisukus į pasiaiškinimų darbo inspektoriams ir Savivaldybės kontrolieriams karuselę, mokykla išgyvena ne pačius geriausius laikus. V. Bulaičio nuotr.

Dėl auditorių V. Žemkalnio gimnazijoje nustatytų neūkiškumo faktų jos direktorius Artūras Totilas sulaukė mero įspėjimo dėl galimo atleidimo iš pareigų. Kas vyksta po kadaise buvusios vienos iš prestižinių miesto mokyklų stogu?

 

Dėl pasiskirtų priedų prie atlyginimo, nežinia kur išvažinėtų degalų už mokesčių mokėtojų pinigus ir kitų Savivaldybės auditorių V. Žemkalnio gimnazijoje nustatytų neūkiškumo faktų jos direktorius Artūras Totilas sulaukė mero įspėjimo dėl galimo atleidimo iš pareigų.

Tokį sprendimą Panevėžio meras Rytis Račkauskas priėmė sulaukęs siūlymo iš darbo grupės, įvertinusios A. Totilo padarytus pažeidimus. V. Žemkalnio gimnazija dar visus metus bus po Savivaldybės auditorių didinamuoju stiklu. Jei per dvylika mėnesių A. Totilas dar kartą padarys tuos pačius pažeidimus, jam teks atsisveikinti su direktoriaus kėde.

Tokia nuobauda mokyklos vadovui yra viena griežčiausių, ką numato naujasis Darbo kodeksas. Jame nebeliko anksčiau buvusių nuobaudų – pastabos bei papeikimų. Dabar prasižengęs darbuotojas įspėjamas apie galimą darbo sutarties nutraukimą už antrą tokį pat pažeidimą, padarytą per 12-a mėnesių.

Važinėjo brangiau nei su taksi

Įspėjimo apie gresiantį atleidimą A. Totilas sulaukė auditoriams nustačius, jog direktorius gimnazijoje tvarkosi ne kaip biudžetinėje, iš mokesčių mokėtojų išlaikomoje švietimo įstaigoje, o savo paties uabe.

Jei per dvylika mėnesių A. Totilas dar kartą padarys tuos pačius pažeidimus, jam teks atsisveikinti su direktoriaus kėde.

Iš išorės renovuotą gimnaziją tikrintojai aptiko nugyventą ir apleistą, o pažeidimų gausybė nustebino.

Nors V. Žemkalnio gimnazijos patalpas auditoriai rado nusilupusiais dažais, seniai nemačiusias remonto, visgi įstaigos dokumentai rodo, kad jos finansiniai ištekliai nėra tokie menki. Auditoriams mažų mažiausiai keistai pasirodė ir už biudžeto lėšas nuvažiuoti atstumai – vienas mokyklos automobilis per mėnesį nuvažiuodavo 393 km, arba vidutiniškai 19 km per dieną, o automobiliams išlaikyti gimnazija per 2016-uosius išleido daugiau nei 8000 Eur jai skirtų asignavimų. Įvertinę gimnazijos automobilių ridą ir lėšas jiems išlaikyti, auditoriai apskaičiavo, jog nuvažiuoto vieno kilometro kaina siekia 1,95 Eur, o tai yra maždaug keturiskart brangiau, nei Panevėžyje naudotis taksi paslaugomis.

Pasiskyrė priedą

Keistų dalykų auditoriai aptiko ir patikrinę pedagogų tarifikacijas, pagal kurias skaičiuojami atlyginimai. Paaiškėjo, kad gimnazijoje 15-ai pedagogų iš anksto visiems mokslo metams buvo nustatyta 1,5 val. per savaitę priemoka už papildomus darbus, nors nepagrįsta, ką konkrečiai mokytojai dirbo po darbo valandų. Įdomiausia, jog tokį priedą pats sau buvo pasiskyręs ir A. Totilas, nors priemoką už papildomus darbus jam galėjo nustatyti tik darbdavys, tai yra su juo darbo sutartį pasirašęs Panevėžio meras. Auditoriai apskaičiavo, kad taip praėjusiais mokslo metais direktoriui prie atlyginimo buvo papildomai priskaičiuota daugiau nei 400 Eur. Dar apie 194 Eur A. Totilas papildomai uždirbo sau pasiskyręs priedą už brandos egzaminų vykdymą.

Nei auditoriams, nei vėliau jų pateiktą ataskaitą nagrinėjusiai Savivaldybės administracijos direktoriaus Rimanto Paužos vadovaujamai darbo grupei A. Totilas nepaneigė nustatytų pažeidimų, tačiau objektyviai jų paaiškinti nesugebėjo.

Ar sau priemokas prie atlyginimo pasiskyręs V. Žemkalnio gimnazijos direktorius nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų, tyrimą dar atlieka ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

Direktorių nervina

V. Žemkalnio gimnazijai A. Totilas vadovauja nuo 2002-ųjų. Per tą laiką jis buvo įvertintas mero padėka, tačiau prieš penketą metų sulaukė nuobaudos – pastabos už tai, kad neištaisė per finansinį auditą nustatytų pažeidimų.

Dabar vėlgi įspėjimo apie gresiantį atleidimą, jei situacija mokykloje nesikeis, sulaukęs A. Totilas nenori komentuoti situacijos. Direktorius motyvuoja apie jį dar nesąs informuotas.

„Ką aš galiu pasakyti? Kai gausiu išvadą, žiūrėsim, sutinku su tuo ar nesutinku“, – „Sekundei“ teigė mokyklos vadovas.

Anot jo, dalis auditorių nustatytų pažeidimų jau ištaisyti, kiti dar taisomi.

Kodėl buvo tikrinama V. Žemkalnio gimnazija, A. Totilas leidžia suprasti turintis savo versiją, tačiau apie tai ragino teirautis Savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo.

„Jūs gi gerai žinote tą situaciją. Geriau nesigilinkite ir manęs nebenervinkite. Ar nemanote, kad tai vyksta tendencingai. Nieko su mūsų mokykla neatsitiko, geriau paklauskite D. Šipelio“, – siūlė vadovas.

Liko neįvertintas

Patikrinimą V. Žemkalnio gimnazijoje inicijavusio Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus atstovai siūlo povandeninių srovių neieškoti. Šiuo metu atostogaujantį skyriaus vedėją pavaduojančio Eugenijaus Kuchalskio teigimu, gimnazijos veiklos auditas atliktas pačiam A. Totilui pateikus prašymą įvertinti jo atitiktį turimai pirmai, tai yra aukščiausiai, vadovo kategorijai. Pasak E. Kuchalskio, direktoriaus turimos kategorijos penkerių metų terminas baigėsi rugsėjo 1-ąją.

„Vienas iš vertinimo kriterijų yra finansinė ūkinė įstaigos veikla. Norėdami visapusiškai ir objektyviai įvertinti A. Totilo kompetenciją aukščiausiai vadovo kategorijai, kad būtume tikrai ramūs, Savivaldybės Vidaus audito skyriaus paprašėme gimnazijoje atlikti ūkinės finansinės veiklos auditą. Tai yra visiškai natūralu ir logiška“, – aiškino E. Kuchalskis.

Aukščiausią vadovo kategoriją turėjęs gimnazijos direktorius dabar likęs visai be kategorijos. Tai yra itin retas atvejis tarp ilgamečių vadovų.

Mokytojai sukilo

E. Kuchalskis pripažįsta, jog dėl A. Totilo vadovavimo metodų problemų yra kilę dar ir iki audito. Pavasarį į Savivaldybę kreipėsi pusė šios mokyklos pedagogų, kurie pareiškė atsiribojantys nuo direktoriaus bendruomenės vardu pasirašytame rašte išsakytos pozicijos dėl mokyklos perspektyvų. Mokytojų pasipiktinimą sukėlusiame rašte A. Totilas tvirtino, esą bendruomenė palaiko V. Žemkalnio mokyklos perėjimą prie ilgosios gimnazijos pradedant komplektuoti 5-ąsias klases, nors miesto švietimo strategai siūlė mokyklai jau nuo kitų mokslo metų pradėti rinkti ir pirmokus.

Dar vieno maždaug 20-ies V. Žemkalnio gimnazijos pedagogų pasirašyto rašto Savivaldybė buvo sulaukusi ir dėl konkrečių darbo organizavimo mokykloje klausimų.

V. Žemkalnio gimnazijos direktoriaus ir jo pavaldinių santykius tenka narplioti ir Darbo ginčų komisijai prie Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus.

Jo vedėjo Rimanto Trotos teigimu, komisija panaikino A. Totilo padieniui surašytus du įsakymus dėl neįgalumą turinčiai pedagogei paskirtos pravaikštos šiai nedalyvavus mokytojų tarybos posėdyje bei drausminės nuobaudos – papeikimo.

Tačiau po pusantro mėnesio direktorius tą pačią pedagogę atleido iš pareigų, tvirtindamas, jog šioji nepateikė įrodymų, kurie pateisintų jos nebuvimą darbe. Mokytoja, motyvuodama, jog tądien lankėsi pas gydytojus Vilniaus Santariškių klinikose, direktoriaus įsakymą apskundė teismui. Šis pedagogei nurodė kreiptis į Darbo ginčų komisiją. Neįgalios mokytojos prašymas panaikinti A. Totilo įsakymą dėl jos atleidimo iš darbo bus nagrinėjamas kitą mėnesį.

Prisnūdo ant laurų

A. Totilui pastaruoju metu įsisukus į pasiaiškinimų darbo inspektoriams ir Savivaldybės kontrolieriams karuselę, jo vadovaujama V. Žemkalnio gimnazija išgyvena ne pačius geriausius laikus.

Senas tradicijas turinčios ir vienos seniausių Panevėžio mokyklų kritusį prestižą šįmet kaip niekad apnuogino pirmą kartą organizuotas liberalus mokinių priėmimas į gimnazijų pirmąsias klases, kai tėvai ir vaikai galėjo rinktis norimą švietimo įstaigą. Praėjusiais mokslo metais išleidusi šešias abiturientų klases, rugsėjo 1-ąją ji sulaukė per pusę mažiau mokinių. Iš panorusiųjų joje mokytis V. Žemkalnio gimnazija tesugebėjo suformuoti tris klases. Ir tai yra mažiausia iš penkių miesto gimnazijų. Nors kadaise V. Žemkalnio mokykla pagal besiveržiančiųjų į ją mokytis skaičių ne ką atsilikdavo nuo J. Balčikonio gimnazijos.

„Buvo laikai, kai į abi šias mokyklas nepakliūdavo visi norintieji. V. Žemkalnio gimnazijai reikėjo ir toliau dirbti ant suformuoto tradicijų pagrindo, bet buvo prisnūsta, laiku nepagautas gyvenimo pulsas, o praradus turėtas pozicijas atsitiesti sunku“, – mano E. Kuchalskis.

Panevėžio švietimo tinklo strategai svarsto V. Žemkalnio mokyklą nuo išnykimo gelbėti ją paverčiant ilgąja gimnazija, tai yra leidžiant komplektuoti ir pradines klases.

Exit mobile version