Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazija – vienintelė Aukštaitijos regione katalikiška ugdymo įstaiga, kurioje sudarytos sąlygos įgyti pradinį, pagrindinį bei vidurinį išsilavinimą. Ši gimnazija nuo 2018 metų sausio 1 dienos pakeis savo statusą – taps nevalstybine ugdymo įstaiga.
Vieninteliu jos šeimininku taps Panevėžio vyskupijos kurija ir, žinoma, visa gimnazijos bendruomenė. 1991-aisiais įkurta mokykla, versdama naują savo istorijos puslapį, lieka ištikima svarbiausiam principui: mokinių ugdymą grįsti krikščioniškomis vertybėmis, religinį auklėjimą laikyti svarbia pedagoginio proceso dalimi.
Kita vertus, gimnazijos vadovai, mokytojų bendruomenė, įsiklausę į tėvų lūkesčius, atsakingai ruošėsi būsimiems pokyčiams, todėl gimnazijos gyvenime yra nemažai esminių permainų. Jau šiemet pradėjo veikti integralios dienos grupė pirmokams. Kasdien po pamokų mūsų mažieji gimnazijoje saugiai leidžia laisvalaikį. Vaikai ne tik atlieka namų užduotis, bet ir dalyvauja pažintinėje, kūrybinėje, sportinėje veikloje. Itin mėgstama tokių užsiėmimų vieta – dar vasarą įkurta jauki lauko klasė, kur pirmokai žaidžia, piešia, net atlieka įvairius bandymus. O lietui lyjant smagu pasiausti ant minkštų kilimų ar sušokti smagų šokį sporto ar šokių salėje.
Žodžiu, veiklos pirmokams tiek daug, kad kartais pritrūkstama laiko ir dažnas, atėjus tėveliams, net neskuba namo. Mokytoja Daiva, vadovaujanti grupei, šypsosi: nuo 14 valandos prasideda „ilgiausia pamoka“, bet iš jos niekas net nesiruošia sprukti…
Gimnazija stengiasi būti patraukli ir vyresniesiems mokiniams. Jau ne pirmi metai sėkmingu traukos centru yra dvi 3D klasės, kuriose įvairių dalykų dėstymas perkeltas į skaitmeninę erdvę. Šiose klasėse gimnazistų įgyta patirtis – tai puiki investicija į ateitį, o mažesniesiems tiesiog ne vienas dalykas tapo įdomesnis, patrauklesnis. Gimnazijoje treti metai sėkmingai gyvuoja VGTU klasės, kurias pasirenka norintieji gilintis į tiksliuosius ar gamtos mokslus. Prasmingas ryšys jungia gimnaziją su Vilniaus Gedimino technikos universitetu – mokiniai nuolat vyksta į šio universiteto laboratorijas, atlieka laboratorinius darbus, klausosi dėstytojų paskaitų. Jau du kartus gimnazijoje vyko VGTU inicijuotas kūrybiškas makaronų tiltų statymo čempionatas, kuriame dalyvavo ir miesto, šalies mokinių komandos. Mūsų gimnazijos komanda šiemet tapo absoliučiais miesto čempionais. Gimnazijoje nuolat vyksta interaktyvios pamokos, pilietiškumo ugdymo renginiai, mokiniai aktyviai įsitraukia į projektinę tiriamąją veiklą.
Svarbus gimnazijos pažangos rodiklis – vis gausėjančios gabių, įvairiais talentais apdovanotų mokinių gretos, todėl daug dėmesio gimnazijoje skiriama kūrybiškumo ugdymui. Tai liudija šiuo metu rengiamas jau antrasis mokinių kūrybos almanachas, įvairios mokinių dailės darbų, fotografijų parodos miesto kultūrinėse erdvėse, įdomūs ir prasmingi teatro studijos spektakliai ir kompozicijos. Pradinių klasių liaudiškų šokių kolektyvas „Spindulėlis“ ir vyresniųjų klasių choras yra nuolatiniai miesto, šalies kultūrinių renginių dalyviai. Pavasarį jau tradicine tapusioje Šviesuolio šventėje mokslo pirmūnai, olimpiadų, konkursų nugalėtojai yra pagerbiami – apdovanojami bei paskatinami piniginėmis premijomis. Ugdymas netradicinėse erdvėse, atvirumas visuomenei plečia mokinių kompetencijas, priartina ugdymą prie gyvenimo.
O kad gimnazijoje rimtus, akademinius dalykus įmanoma suderinti su pramoginiais, liudija turininga mokinių parlamento veikla. Mokiniai pamėgo jau tradicinius „KPG Cinema“ filmų vakarus gimnazijoje, kalėdinių kepinių mugę. Itin laukiamos mokinių protų kovos, balandžio 1-ąją organizuojamos šmaikščios nominacijos, šeimų vakaronės. Du kartus per metus organizuojami mokinių aktyvo mokymai-nakvynės, kurių metu ugdomi komandinio darbo įgūdžiai, mokomasi bendradarbiauti, spręsti problemas. Dažnai mokinių parlamento nariai įvairias problemas ir iškeltas idėjas aptaria su gimnazijos vadovais.
Jau ne pirmus metus gimnazija kartu su partneriais iš 6 Europos valstybių – Vokietijos, Švedijos, Ispanijos, Portugalijos, Italijos, Vengrijos – dalyvauja tarptautiniame partnerystės ERASMUS+ projekte. Nemažai mokinių ir mokytojų turėjo galimybę pasisvečiuoti užsienio mokyklose, pasisemti kalbinės, kultūrinės, profesinės patirties. Dalyvaudami projekto renginiuose mokiniai ne tik mokosi gyventi globaliame pasaulyje, bet ir ugdosi tautiškumą, suvokia savo šalies unikalumą. Ateinančių metų pavasarį projekto dalyvių susitikimas vyks mūsų gimnazijoje.
Katalikiškos gimnazijos misija ypatinga – čia svarbu ne tik mokinių akademiniai pasiekimai, bet ir dvasinis tobulėjimas. Kiekvienas suranda savąjį saviugdos kelią, tačiau gimnazijoje yra siūloma nemažai veiklų, kurios padeda giliau suvokti tikėjimo tiesas, įtvirtinti savo, kaip katalikiškos ugdymo įstaigos mokinio, tapatybę. Pirmiausia tai krikščioniškųjų vertybių ugdymo programa, kurioje dalyvauja visi gimnazijos mokiniai. Atsižvelgiant į amžių, mokiniams organizuojamos išvykos į vienuolynus, aplankomos bažnyčios, bendraujama su vienuoliais, kunigais. Itin stipriu traukos centru tapo Tibiriados brolių vienuolynas – gyvenvietė Zarasų rajone. Kartais su broliais užsimezgusi draugystė nenutrūksta net baigus gimnaziją, ten ieškoma užuovėjos nuo užklupusių gyvenimo negandų. Dalyvavimas programoje dažnam sustiprina tikėjimą, santykius su draugais, netgi pakelia mokymosi motyvaciją. Kiekviena darbo diena gimnazijoje prasideda malda, o paskutinį mėnesio sekmadienį Kristaus Karaliaus katedroje aukojamos šv. Mišios už gimnazijos bendruomenę.
Taigi 26-erių metų mūsų istorija, įgyta patirtis liudija, kad esame gyva mokykla – kūrybinga, besimokanti, veiklaus tikėjimo bendruomenė, siekianti prasmės, atradimų ir mokymosi sėkmės. Kai ankstyvą rytmetį atsidaro gimnazijos durys, prasideda mažoji dienos istorija. Gal ši diena bus kažkuo išskirtinė? O gal kasdieniškai monotoniška? Nesvarbu. Gimnazijos mokytojai aiškiai suvokia kiekvienos dienos svarbą – juk čia kuriama Lietuvos ateitis. Kokią ją sukursime, labai daug priklauso ir nuo tų, kuriems Kazimiero Paltaroko gimnazija – lyg antrieji namai.