Statybininkams gaištant, jau ne kartą nukėlusi įkurtuves bibliotekos vadovybė viliasi jos duris atverti bent jau kitų metų gegužę.
Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos padalinyje – Aukštaičių gatvėje įsikūrusiame Vaikų ir jaunimo skyriuje jau metus turėjo duris varstyti skaitytojai.
Tačiau po 2020-ųjų vidury laimėto konkurso pakeisti inžinerines sistemas, įrengti keleivinį liftą bei atlikti vidaus apdailos darbus į uždarytą biblioteką įžengusi Arūno Urbono vadovaujama Panevėžyje įkurta bendrovė „Hausera“ iš jos neišsikrauto iki šiol.
2021-ųjų gegužę A. Urbonas teisinosi, kad laiku užbaigti bibliotekos remontą sutrukdė prasidėjusi pandemija, mat susirgo didžioji dalis darbuotojų.
Šiųmetį kovą direktorius teigė, jog darbai baigti, beliko, anot jo, „išsilaižyti“.
„Labai tikiuosi, kad gegužę šį bibliotekos padalinį jau atversime lankytojams. Žmonės skambina, klausia, kada Aukštaičių gatvėje biblioteka pradės veikti, deja, tenka aiškintis, kad nors judame į priekį, bet lėtai.“
A. Palionienė
Vakar pakalbintas „Hauseros“ direktorius kalbėjo: „Darbai praktiškai baigti, beliko sureguliuoti kelis dalykus. Dabar ėmėmės derinimų.“
Į klausimą, ką reguliuoja ir ką derina, A. Urbonas bandė aiškinti, kad jų nepaleidžia užsakovas – t. y. biblioteka.
Anot jo, statybos darbai beveik baigti, dabar tenka tvarkyti popierius.
Visai kitaip organizuoti darbus sekėsi kitai iš dviejų Aukštaičių gatvėje esančią biblioteką tvarkiusių statybos bendrovių.
Šioji, taip pat Panevėžyje įsikūrusi „Aukštaitijos ranga“, laimėjo viešųjų pirkimų konkursą naujais pakeisti supuvusius bibliotekos langus, sulopyti bei apšiltinti buvusį kiaurą pastato stogą, renovuoti šilumos punktą bei įrengti žaibolaidžius. Jai darbus pavyko baigti laiku.
G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Audronė Palionienė, „Sekundės“ laikraščio kalbinta 2021-ųjų gegužę, dėjo viltis, kad moderniai sutvarkytą bibliotekos vaikų ir jaunimo padalinį Aukštaičių gatvėje bus galima atidaryti praėjusių metų Kalėdoms. Tačiau per pernykštes Kalėdas biblioteka tebebuvo statybviete.
Pirmiesiems įkurtuvių planams neišdegus, tikėtasi duris skaitytojams atverti šių metų pavasarį, vėliau įkurtuvės nukeltos į šiųmetę rugsėjo 1-ąją.
Bet bibliotekininkų svajonės nesipildė.
Ir tie, kas bandė klebenti Aukštaičių gatvės bibliotekos duris šių metų pavasarį, ir kas klebeno jas rudenį, vis rasdavo užrakintas ir neatrodė, kad statybos darbai vyktų.
Bibliotekos kaimynystėje įsikūrusios įmonės taip pat neslėpė nei statybininkų matančios, nei girdinčios, kad už sienos vyktų statybos darbai.
„Hauseros“ direktorius A. Urbonas komentavo, kad statybininkai dirbo profesionaliai tyliai, tad nenuostabu, jog kaimynai statybų bildesio negirdi.
Vakar atsidūrus prie Aukštaičių gatvės bibliotekos irgi jokio judesio nebuvo matyti.
Prie bibliotekos durų gulėjo nei nukastas, nei išmindžiotas sniegas. Durys užrakintos. Tad akivaizdu, kad nei dirbti, nei kitais reikalais į biblioteką nevaikštoma.
A. Palionienė pripažino: remontas Aukštaičių gatvėje užsitęsė tiek, kiek niekas neplanavo.
Anot pavaduotojos, statybininkams neišsikraustant, biblioteka negali skelbti viešųjų pirkimų konkurso šiuolaikiškiems baldams ir moderniai įrangai.
„Labai tikiuosi, kad gegužę šį bibliotekos padalinį jau atversime lankytojams. Žmonės skambina, klausia, kada Aukštaičių gatvėje biblioteka pradės veikti, deja, tenka aiškintis, kad nors judame į priekį, bet lėtai“, – apmaudo neslėpė A. Palionienė.
Šiuo metu neveikianti ir, kaip tvirtinama, vis dar remontuojama biblioteka Aukštaičių gatvėje gyvuoti pradėjo 1971 metais.
Gelžbetoninis sovietmečio statinys tuomet atrodė naujoviškas, įspūdį darė didžiulės bibliotekos salės. Savo dydžiu jos gerokai lenkė tuomet Respublikos gatvėje, kur dabar veikia dėvėtų drabužių parduotuvė, gyvavusius centrinius bibliotekos rūmus.
Tačiau Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo biblioteka Aukštaičių gatvėje sulaukė jau būdama vargana ir prasidėjo šio neremontuojamo pastato vegetacija.
Prakiurus pastato stogui, į vidų ėmė lašėti lietaus bei tirpstančio sniego vanduo. Pelijo pastato sienos, drėko knygos. Ir atėję lankytojai stebėjosi tokia bibliotekos būkle, o ir bibliotekos darbuotojai ironizuodavo dirbantys kultūros įstaigoje, labiau primenančioje sovietinę fermą.
Bibliotekos palyginimas su ferma buvo kilęs neatsitiktinai. Sutrūnijus jos vamzdynui, ėmė smelktis toks dvokas, kurio išvėdinti nepadėdavo net nuolat atidaryti langai. O dar didesne bėda bibliotekai tapo pasenusi ir pavojinga tapusi jos elektros instaliacija. Tebuvo galima įjungti tik kelis šviestuvus bei vieną kitą kompiuterį, kitaip neatlaikydavo elektros saugikliai ir elektra apskritai dingdavo.
Tad prieš aštuonerius metus imta rūpintis kapitaliniu Aukštaičių gatvėje esančio G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos padalinio remontu.
Galop prieš penketą metų kone 900 kvadratinių metrų pastato remontui buvo gauta 1,3 milijono eurų. Pinigai skirti vien vidaus darbams, langams pakeisti bei stogui apšiltinti. Iš išorės bibliotekos pastatas lieka koks buvęs.
2020-ųjų vasarą prasidėjo minimo bibliotekos pastato iškraustymo darbai. Knygos, o ir visas kitas sukauptas turtas pergabentas į G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekai priklausančias patalpas Vasario 16-osios ir Respublikos gatvių kampe. Ten dabar ir glaudžiasi Vaikų ir jaunimo skyrius.
O štai prieš savaitę sveikindama G. Petkevičaitės-Bitės biblioteką su šimtuoju jubiliejumi, prezidento Gitano Nausėdos patarėja Vilma Bačkiūtė kalbėjo, jog inovatyvi, patraukli jaunimui ir prisidedanti prie vaikų ugdymo ši įstaiga prisideda ir prie paties prezidento iškelto tikslo kurti gerovės valstybę.
Nežinojo prezidento patarėja, kad gerovės valstybę turintis liudyti bibliotekos padalinys Aukštaičių gatvėje tai paliudys nebent kitą pavasarį. O kol kas jo durys – nevarstomos ir apsnigtos.