Prie būdos pririštas keturkojis murkdėsi purvynėje, be švaraus vandenio ir maisto. (T. Šiaudinio nuotr.)

Gelbėti šunų – su policija

Gelbėti šunų – su policija

Prieš septynetą metų dėl galvijų nepriežiūros bausta Panevėžio rajono gyventoja vėl pateko į pareigūnų akiratį.

Šį kartą veterinarijos specialistai gavo signalą, kad senjora tinkamai neprižiūri namuose laikomų kelių dešimčių šunų. Apie tai informavo netoliese dirbanti moteris. Ji tvirtino pašerianti svetimus augintinius, tačiau išmaitinti tokį būrį keturkojų – ne jos jėgoms.

Šalia miesto esančios sodybos savininkė – aštuntą dešimtį perkopusi moteris – pirmą kartą atvykusioms Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorei Laimai Šomkienei ir Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovei Rūtai Liberienei duris atvėrė tik trumpam. Į namus neįsileido, nenorėjo parodyti, kiek augina šunų, ir galiausiai užsirakino.

Specialistėms tik pavyko sužinoti, kad šunys reikalingi saugoti nuo vagių, kurie esą ne kartą brovėsi. Tačiau tokia apsauga pasirodė abejotina – viešnių pasitikti išlindę keturkojai amsėjo, bet nieko nedarė ir net privengė žmonių.

„Galima būtų paimti šunis į prieglaudą, senam žmogui gal per sunku tiek daug gyvūnų laikyti, tačiau ji nenori su mumis bendrauti. Imsimės kitų priemonių“, – po pirmojo vizito „Sekundei“ teigė L. Šomkienė.

Anot inspektorės, įvairiais rakandais apkrautame, netvarkingame kieme buvo pririštas didelis šuo, lakstė du suaugę nedideli keturkojai, iš už kampo vis pasirodydavo kiek ūgtelėję jaunikliai, o pro namo durų apačioje esančią skylę pasižvalgyti išlįsdavo keli mažyliai. Kambaryje prie lango nosį prikišdavo tai vienas, tai kitas šuo. Kiek jų iš viso, suskaičiuoti sunku.

Akivaizdžios bėdos

Jei sodybos šeimininkė sutiktų, keturkojai dar tą pačią dieną būtų išvežti į prieglaudą. R. Liberienė neabejojo, kad jauniklius netrukus paimtų žmonės.

„Baisu. Šunims čia ne gyvenimas. Ypač pririštajam – jis tupi baloje, alkanas. Tie mažyliai, kurie su mama, neblogai atrodo, o tie du paaugę visiškai išsekę“, – konstatavo R. Liberienė.

Kol ieškota priemonių, kaip patikrinti keturkojų būklę ir suskaičiuoti, kiek jų yra, Gyvūnų globos draugija nelaimėliams atvežė ėdalo. R. Liberienės teigimu, prie ėdesio supuolę išbadėję šunys ėmė pjautis. Iš visų pakampių tąkart išlindo 12–14 šunų. Daugelis jų nebuvo liesi, tačiau ir prižiūrėtais jų pavadinti, R. Liberienės nuomone, nebuvo galima.

„Sunku buvo bendrauti ir prieš keletą metų. Kiek prisimenu, problemiška moteris, bet manau, kad rasime priemonių ir šį kartą“, – tikėjosi L. Šomkienė.

Prieš septynetą metų su ta pačia senjora veterinarijos specialistai vargo dėl neprižiūrimų galvijų. Tuomet buvo net kreiptasi į teismą dėl galvijų paėmimo. Palaikiuose, vėjo kiaurai košiamuose ūkiniuose pastatuose moteris laikė septynis galvijus ir ožį. Gyvuliai buvo išsekę, negirdyti, įklimpę į mėšlą. Teismas vis dėlto neleido paimti galvijų, nes buvo pavasaris ir spėta juos išvesti į ganyklą. Atsigavę galvijai rudenį buvo išvežti į skerdyklą.

„Tokių liesų gyvulių tuomet ir skerdykla nebūtų ėmusi. Matosi, kad ir šunys nėra gerai prižiūrimi“, – sakė L. Šomkienė.

Įspėjo ir pareikalavo susitvarkyti

Norėdami tiksliai išsiaiškinti kiek šunų ir kokiomis sąlygomis pensininkė laiko, veterinarijos specialistai į pagalbą pasitelkė policijos pareigūnus. L. Šomkienės teigimu, apsilankius sodyboje antrą kartą dalis šunų buvo ne lauke, o viduje. Kiek jų išviso, teko skaičiuoti ne kartą, tačiau daugiau penkiolikos nesuskaičiavo.

Pareigūnus pasitiko ne tik būsto šeimininkė, bet ir jos dukra. Pasak inspektorės, bendrauti buvo labai sunku – moterys šaukė, plūdosi. Nepasirašė ir patikrinimo akto. Vis dėlto jos parodė 10 keturkojų skiepų knygeles.

Dar penki šuniukai maži, neturintys trijų mėnesių, tad jų skiepyti negalima. Buvo matyti didžiulis puodas dar karštos, šunims skirtos, miežinės košės. Nors šunys atrodo neblogai, tačiau, L. Šomkienės vertinimu, jie nėra tinkamai prižiūrimi.

Nuspręsta moteriai kol kas skirti įspėjimą ir nurodyta pašalinti trūkumus. Jeigu nesusitvarkys, teks mokėti piniginę baudą.

Pasak L. Šomkienės, nekontroliuojamo veisimo negali būti. Patelės ir patinėliai, laikomi kartu, dauginasi. Juos reikėtų sterilizuoti. Nuo nepalankaus oro laisvai lakstantys gyvūnai apsisaugo pro skylę sulįsdami į namo vidų.

Pririštas didelis šuo turi būdą, tačiau ją būtina tvarkyti. Šeimininkė privalės pasirūpinti, kad ji būtų patogi, nestovėtų kreivai.

Inspektorės teigimu, savininkė dejavo labai neturinti pinigų, tačiau susitvarkyti teks, nes gresia baudos ar net šunų konfiskavimas. Įstatymai numato, kad bauda gali būti nuo 30 iki 120 eurų, o jeigu gyvūnas kankinamas, žiauriai su juo elgiamasi – nuo 50 iki 1 200 eurų.

Kraštutinė priemonė – konfiskavimas, tačiau tam pagrindo kol kas neįžvelgiama. Pirmiausia leidžiama susitvarkyti, o jei reikalavimų nevykdys, inspektoriai imsis griežtesnių priemonių.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų