Tai vienas brangiausių miesto projektų 2014–2020 metų laikotarpiu – jam skirta beveik 3,5 mln. eurų Europos Sąjungos lėšų. Nors žadama, kad bus išspręsta lietaus nuotakyno problema ir gyventojams net po gausesnio lietaus nebeteks klampoti po balas, žmonių tas nenuramina.
Rožyniečiai nuogąstauja, kad į mikrorajoną atvaryta sunkioji technika suniokos ne tik žaliuosius plotus, bet ir vos prieš kelis metus paklotą asfalto dangą, brangiai kainavusią mokesčių mokėtojams.
Kaip pasakojo Saulės alėjoje gyvenantis Mindaugas, gyventojai jau prieš kurį laiką buvo informuoti apie laukiančius laikinus nepatogumus, tačiau kai pamatė, kaip yra dirbama, liko šokiruoti. Anot jo, tokios rekonstrukcijos šiais laikais atliekamos naudojant įvairias naujas technologijas, beveik niekas jau nebekasa didelių griovių – visiškai pakanka kas kelis metrus prakasti tranšėjas ir naujus vamzdžius įkišti į senuosius. Todėl žmonės apstulbo pamatę, kad jų išpuoselėtame mikrorajone darbai vykdomi tradiciniu senuoju būdu: atriedėjusi sunkioji technika jaukias gatveles pavertė savotiškais apkasais. Vietoj pačių gyventojų prižiūrimos žaliosios vejos su dekoratyviniais želdiniais ir gėlėmis liko gilūs grioviai. Negana to, jau dabar daugelyje vietų sutrupinti asfalto kraštai. Matydami tokį chaosą, gyventojai jau nebesitiki, kad po lietaus nuotakyno rekonstrukcijos bus sutvarkyta bent asfalto danga.
„Gaila žiūrėti, kaip niokojamas asfaltas, juk buvo galima jį išsaugoti. Nežinia, kada viskas bus atstatyta ir ar iš viso tai bus padaryta. Juk čia miesto Savivaldybės pinigai, bet panašu, kad niekam tai nerūpi“, – piktinosi Mindaugas.
Lietaus vandens surinkimo, valymo ir nuotekų bei drenažo sistemų renovavimo projektą vykdančių Savivaldybės įmonės „Panevėžio gatvės“ projekto vadovas Darius Gražys teigė, kad rangovai kitaip dirbti nei gyventojus piktinančiu būdu negali. Anot jo, darbai atliekami atviruoju būdu – kasant griovius todėl, kad Rožyno mikrorajone lietaus nuotakyno net nėra buvę – tik nuo seno likusi ar pačių gyventojų pasidaryta griovių sistema nubėgti lietaus vandeniui. Todėl mikrorajone po žemėmis tiesiami nauji vamzdžiai ir visa drenažo sistema.
„Įverti naujų vamzdžių į senus tinklus negalima, nes jų ten tiesiog nėra. Nauji tinklai kasami atviruoju būdu, tik kai kuriais atvejais, per gatves, uždaruoju – tai sprendžia pats rangovas. Bet kokiu atveju rangovai turės atkurti visas dangas ir želdinius“, – tikino D. Gražys.
Projektas turi būti baigtas 2019-ųjų sausį. Jeigu tinklai bus pakloti ir atiduoti techninei priežiūrai, asfalto dangą, pasak D. Gražio, bus galima sutvarkyti gerokai anksčiau, gal jau šį rudenį. Visgi, anot jo, tas įmanoma, jeigu neiškils nenumatytų aplinkybių.
„Tokių nenumatytų aplinkybių iškyla, galima sakyti, visada atliekant didesnius statybos darbus. Ir šįkart jų neišvengta. Tik pradėjus darbus Žalgirio gatvėje paaiškėjo, kad šviesolaidis paklotas toje vietoje, kur buvo numatyta rengti lietaus nuotakyną. Dėl to reikės derinti projektą iš naujo, pakeisti tinklo vietą. O tai irgi užtruks“, – kalbėjo „Panevėžio gatvių“ atstovas.
Pasipiktinusius gyventojus D. Gražys ramina, kad nepatogumai laikini, o gyvenimo kokybė pastebimai pagerės – gyventojai galės savo drenažo tinklus nuvesti į naujai įrengtą lietaus nuotakyną, tad po lietaus kiemai nebebus semiami.
Gyvenančiųjų Rožyne nuogąstavimus, kad po rangovų invazijos į mikrorajoną šis nebebus toks tvarkingas kaip iki rekonstrukcijos, „Panevėžio gatvių“ atstovas atremia, jog prieš pradedant darbus buvo užfiksuota esama padėtis ir rangovai privalės aplinką sutvarkyti taip, kaip šioji atrodžiusi. Jeigu to nebus padaryta, gyventojai galės skųstis Savivaldybei, o jau šioji privalės rangovus priversti užbaigti įsipareigojimus.
„Gyventojus galiu nuraminti, kad atidavus darbus techninei priežiūrai, iš karto bus atkuriamos dangos ir želdiniai. Dar prieš statybų pradžią buvo nufilmuota visa esama padėtis. Jei iš gyventojų sulauksime pretenzijų, bus vertinama medžiaga ir ieškoma problemų sprendimo būdų“, – tikino D. Gražys.
Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Darius Vadluga taip pat tvirtino, kad darbų nebuvo įmanoma padaryti kitaip, nejudinant žaliosios vejos, mat yra klojama visiškai nauja lietaus nuotakyno trasa.
„Miestui būtina lietaus nuotekų sistemos plėtra. Tinklai turi būti klojami giliai po žeme, o pačių vamzdžių diametras didelis, todėl neįmanoma šių darbų padaryti kitaip. Viskas paskui bus sutvarkyta“, – aiškino D. Vadluga.
Paviršinių nuotekų surinkimo tinklai bus įrengti Smėlynės, Jurginų, Žalgirio, Pušyno, Aguonų, Eglyno, Bijūnų, Žibučių, Rožių, Alyvų, Mėtų, Amerikos, Vyturio, Ramunių, Gluosnių, Saulėtekio, Rasos, J. Elisono, Mėnulio, Gamtininkų, Vakario, Paparčių gatvėse, Saulės alėjoje. Vėliau numatyta rekonstruoti J. Basanavičiaus, Ukmergės, Vilniaus, Algirdo, Aukštaičių, Beržų gatvių lietaus tinklus. Dauguma lietaus kanalizacijos tinklų Panevėžyje įrengti prieš 30–40 metų, yra nusidėvėję ir nebeatlieka savo funkcijų. Todėl po smarkesnio lietaus dalis miesto virsta upėmis ir ežerais. Rekonstravus šiuos lietaus nuotekų tinklus, tikimasi, kad nebeliks tokių problemų.
Komentarai
Specialistai kloja naujus vamzdzius kad diametras butu kuo didesnis, o zmogus baisiai piktinasi kodel diametro nepasiaurina ir i sena vamzdi nekisa naujo. ?
Ko jau ko o piktintis ir pavadovauti tai moka kiekvienas. Ir krepšinyje šalies rinktines treneris būna ne vienas, bet visi 3 000 000 kai vyksta rungtynės.
Bl……t ponu rajonas , jiems nėra lietaus kanalizacijos blogai ,verkia , dabar pradėjo tiesti vėl blogai vėl verkia . Kas dabar per myžnių tauta pasidarė .
O kada ponui būna gerai?
DYKAI veda tas nuotekas, nė cento mokėti jiems nereikia, o tai dar ašaras lieja, virkauja kaip nelaimei užėjus, verkia dėl žolytės ir ramunėlių. Jiems kiemai tai jų nebeužtvins, gatvės tai jų nebeužtvins, o pinigai žolytės atsėjimui gi iš miesto biudžeto. Būt mano valdžia, tai patys ir atsisėtų, ir duobes užsiversti turėtu.
Tai gal tu, Unte, uz lietaus nuotakyno irengima mokejai? Uz zolytes pasejima miesto parke? Uz jos nusienavima? Ne? Nemokejai? Tai ko bangas keli? Kad mokescius moki? Gi is tavo pasalpos mokesciu neatskaito…
Nu netgaunu žado nuo tokio vaizdo.
Ateini į restoraną, tau duoda kepsnį nemokamai, židinį pakuria nemokamai, muzika groja nemokamai, lėkštes suplauna nemokamai, o tu dar Mezimo pareikalauji nemokamai nes virškinti kepsnį reikia ir puoli skųstis spaudai kad va kaipo tau gyvenimą gadina durnas restoranas. Tada jo vedėja puola žurnalistams šypsotis ir prisiekinėti, kad Mezimo duos nemokamai i namus tiesiai pristatys ir dar tualetinio popieriaus užpirks, nes supranta savo baisią situaciją ar kaltę KADANGI kepsniukas gamtinių problemyčių sukels būdelėje su širdute.
VERKSNIŲ KOMPANY.
Tie verksniai viską savo rankomis padarė. Nuo namo pamatų iki žolės prie gatvės. Jiems dauguabučio niekas nepastatė, kiemo neišasfaltavo, žolės nepjovė ir sniego nevalė. Niekada. Todėl ir rūpi ar bus atstatyta. Ir turi būti atstatyta.
Gatve ir kiema prie tavo barako isasfaltavo nemokamai, o man, uz mano gatves asfaltavima grinais teko moket, todel ir skauda sirdi, kai per ta asfalta viksriniai ekskavatoriai ropineja. Bet tu nesuprasi, zampolito sunau…