M. Garucko nuotr.

Garsus piketas dėl „Garso“

Garsus piketas dėl „Garso“

 

Dėl Panevėžio kino centro „Garsas“ likimo susirūpinę miestelėnai vakar piketavo Laisvės aikštėje. Piketa liejosi emocijos – žmonės piktinosi pačiais įvairiausiais dalykais. Miesto valdžios atstovai pas piketuotojus neatėjo, o S. Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) direktoriaus Egidijaus Žukausko perduotu mero kvietimu atstovams ateiti ir susėdus prie stalo pakalbėti – nepasinaudota.

Vienas piketo organizatorių Raimundas Pilkauskas sako, kad piketas organizuotas gana netikėtai. Pasak jo, vienas žymių fotografų „Facebooke“ išspausdino nuotrauką tarsi atsisveikinimą su „Garsu“ – pažiūrėkite paskutinį kartą, kaip jis atrodo.

„Tada kažkaip spontaniškai susirašėme keliese ir nusprendėme, kad reikia rengti kažkokį žygį ir išgelbėti“, – sako jis.

Internete yra paskelbta peticija, sulaukusi apie 1 000 žmonių pritarimo. Joje teigiama, kad nepritariama „Garso“ sunaikinimui ir SEMC statybai jo vietoje bei reikalaujama skirti lėšų kapitaliniam kino teatro remontui bei modernizavimui, išlaikant pagrindinę jo paskirtį. Taip pat reikalaujama suteikti kino centrui „Garsas“ kultūros paminklo statusą, kad niekas daugiau nekištų prie jo rankų.

„Pagal žmonių pasisakymus – jiems ne tas pats. Daug kas akcentuoja, kad tai – gražiausias Panevėžio pastatas“, – sako R. Pilkauskas.

Panevėžio nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nematė reikalo šį pastatą paskelbti paveldu. Įvertinta, kad šis 1969 metų statinys nėra vertingas nei architektūriniu, nei urbanistiniu aspektu.

„Mane kažkas kritikavo dėl paveldo statuso, bet aš pažiūrėjau, kad netgi bendruomenės saugomas objektas gali būti paveldu. Matosi, kad mūsų bendruomenė tikrai nori, jog pastatas išliktų, tik reikėtų suremontuoti“, – sako jis.

Vyro teigimu, su 90 metų atšventusiu kino centru išaugo daug žmonių.

„Aš atsimenu dar iš tėvuko pasakojimų, kad jie, neturėdami pinigų, filmus senajame pastate žiūrėdavo iš kitos ekrano pusės“, – pasakoja R. Pilkauskas.

Be to, kino centro salėje telpa nemažai žmonių, o muzikantai, jo teigimu, džiaugiasi gera akustika. Tačiau pastatas neremontuotas – iš esmės niekada nesulaukė daugiau dėmesio. Nepaisant to, čia vyksta kino festivaliai, jame lankosi žmonės.

„Tikrai būtų nusikaltimas, jeigu mes jį pradėsime griauti. Tuomet ir daugiau yra tokių pastatų – pavyzdžiui, J. Miltinio dramos teatras, – R. Pilkauskas samprotauja, kad kažkas gali pradėti svarstyti ir apie kitų sovietmetį menančių pastatų griovimą. – Panevėžys turi tokį kino teatrą. Jis tikrai gražus ir vienas išlikęs Lietuvoje kaip kino centras. Reikia išsaugoti, sutvarkyti ir gali gyvuoti dar šimtą metų.“

Yra vertesnių?

Piketuotojams kliuvo ir pati S. Eidrigevičiaus asmenybė. Pasak R. Pilkausko, meno centras vadinamas ne žymaus Panevėžio žmogaus, o tik su juo susijusio panevėžiečio vardu.

„Jei norima kurti tokį kultūros centrą, mes turime žmonių, kurie skamba per visą pasaulį – tas pats Juozas Miltinis. Aš, kaip panevėžietis, nemanau, kad reikėtų įamžinti būtent S. Eidrigevičių. Yra kitų žmonių, tuo labiau kad turime nuoskaudą dėl visiems žinomo Stasio Petrausko-Bitlo“, – primena seną istoriją jis.

Skulptorius Kęstutis Krikščiūnas sako, kad plakatai, knygų iliustracija nėra aukščiausia kategorija meno rinkoje. Menininkas važinėjęs po Europą, kur geriausiose šiuolaikinio meno galerijose patiems garsiausiems europiečiams menininkams skiriama tik salė ir niekas dėl to neturi jokių pretenzijų.

„Berlyne Salvadoro Dali muziejų radome biurų pastate – skirti du aukštai. Dėl to S. Dali nė kiek nesusilpnėja, nepamažėja jo autoritetas meno srityje ir nereikia jam atskiro pastato“, – sako jis.

Piketuotojai itin emocingai reiškė savo nuomonę dėl „Garso“ likimo. M. Garucko nuotr.

K. Krikščiūnas siūlo paprastesnį variantą meno centrui – išnaudoti anksčiau „Panevėžio“ viešbutyje buvusio restoranas patalpas ir ten surinkti žymių Panevėžio menininkų darbus – jau išėjusių anapilin Stasio Petrausko-Bitlo, Vyganto Kosmausko, Kazio Naruševičiaus ir daugelio kitų.

„Kodėl mes aukštiname vienus, žinodami, kad šalia yra daug didesnių menininkų? Jeigu jums patinka, darykite fondą, surinkite pinigus ir statykite jo vardo centrą. Nebūkime kaip Kazachstane – dar auksinę statulą pastatysime. Kažkaip juokinga“, – stebisi jis.

Norėjo ne kabinete

Žmonės piketo pradžioje buvo tiek įsiaudrinę, kad aikštėje kilo nemenkas triukšmas. Girdėjosi ir tokių pasiūlymų, jog SEMC reikėtų iškelti į Mėnulį, panaudoti buvusios „Semos“ teritoriją, kurioje jau senokai suplanuoti privatūs projektai, ar centrą steigti buvusiame „SEB“ banko pastate. Sakęs asmeniškai pažįstantis S. Eidrigevičių senjoras piktinosi klausdamas, ką gero pastarasis nuveikė Panevėžiui. Jauna panevėžietė susitikti su piketuojančiais atėjusio SEMC direktoriaus E. Žukausko emocingai teiravosi, kur pats S. Eidrigevičius, kodėl jo čia nėra. Nerimauta ir dėl pastato dydžio, kad galiausiai esą bus ne toks, koks buvo pristatytas visuomenei – gali nebelikti aikštės.

„Suklaidinti visi gyventojai“, – konstatavo viena panevėžietė.

Jos teigimu, kalbėta, kad „Garsas“ bus rekonstruotas, tad ir priimta tiesiogiai, kad taip bus.

„Žmonės negalėjo suprasti, kad ta rekonstrukcija bus tokia, jog liks tik pastato pamatai“, – sako ji.

Kelta ir daug įvairių kitų klausimų. E. Žukauskas perdavė mero prašymą susitikti atstovams su juo ir pasikalbėti ramiai prie stalo. Tačiau piketuotojai į susitikimą taip ir nenuėjo. R. Pilkauskas sako, kad žmonės susirinko piketuoti, o ne į susitikimą ir paprastai meras pats tokiu atveju ateina pas piketuotojus. Jo teigimu, ir aikštėje po peticija pasirašė nemažai žmonių. Parašai bus renkami ir toliau bei sprendžiama, ką daryti.

Už diskusijas

„Piketas yra saviraiškos forma. Gyvename, ačiū Dievui, laisvame Panevėžyje, laisvoje Lietuvoje“, – sakė E. Žukauskas.

Jo manymu, diskusija, prasidėjusi piketu, turėtų tęstis ir toliau. SEMC direktoriaus įsitikinimu, Panevėžiui menų centro reikia. Šiuo metu vyksta įvairūs darbai, o pats projektas savo apimtimi yra labai didelis.

„Kita vertus, reikia diskusijos, kodėl buvo pasirinktas „Garsas“, – mano E. Žukauskas.

Žmonių pasisakymai buvo tokie įvairūs, kad prireikė ir paaiškinimo, apie ką konkrečiai kalbama – pastatą, „Garso“ atliekamą funkciją ar abu kartu. Paaiškėjo, kad žmonių nuomonės šiuo klausimu kiek skyrėsi.

„Aš už tai, kad „Garsas“ išliktų. Kiek žinau, vyksta diskusijos, svarstymai. Dar 2007 ar 2008 metais tuometė miesto Taryba priėmė nutarimą dėl „Garso“ perkėlimo į kitas patalpas ar kitų suteikimo“, – E. Žukauskas sako esantis už tai, jog kino centras turėtų atlikti savo funkciją, tačiau kur jis būtų, reikia diskutuoti.

Jis priminė, kad menų centre taip pat planuojama filmams rodyti tinkama salė. Tačiau delsti nereikėtų. Pasak SEMC direktoriaus, dar 1990 metais buvo suplanuota Panevėžio vizija, kurioje numatyta nauja autobusų stotis. Deja, jos miestas neturi iki šiol.

„Raskime sprendimus, kad išliktų nekomercinis kinas ir atsirastų menų centras. Jei 30 metų diskutuosime – nieko neturėsime, kaip autobusų stoties. Tada tai – ne išeitis“, – konstatavo jis.

Galerija

Komentarai

  • galingas piketas,net 5 piketuotojai, zmones nejuokinkit pasaulio su savp piketavimu, skaitai straipsni ir net nebejuokinga, SKULPTORIUS krisciunas, vazineja po pasauli, dailes akademijos koridoriuse jis iki sios dienos slampineja ir studentauja, tiesa dar sugeba apsimesti profesoriumi ir jaunien akademijos studentam smegenis pudrinti ir savfaceboke spjaudytis ant visko ka miestas daro, na tikras ekspertas,be jo nuomones miestui sakes totaliai, norestusi tik paklausti ,,zymaus ,, skulptoriaus kiek kino teatro bilietuku si sezona turi nusipirkes, nes i nemokamus renginius tai gal ir nueina, bet va mokamam kino seanse ,kai saleje sedi net 4 ziurovai tai pono eksperto matyti neteko, na dar vienas zymus,, myzancio suns,, skulpturos autorius ir meno ekspertas ,kompetencija be komentaru, nesupratau tik ,ir labai keista, ka toje kompanijoje veikia fotomenininkas saulius, negi senatve daro savo ir zmogui tikrai nereikia nauju ,moderniu parodiniu erdviu aukstaitijos sostineje, keista sauliau, prie kavos puodelio kalbi vienaip, paskui darai kitaip, cia matyt eilini syki povilo urbsio komandai pavydas bamba grauzia kad miestas juda i prieki,

    • tai kasgi tu būsi meno žinove , prisistatyk , o pasislėpęs nesiputok.

      Skaitykite daugiau: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/garsus-piketas-del-garso/

      • nesiputokite savo komentaruose jus pats, o piketo organizatoriai svelniai tariant yra tikrai idomios personos, na sakykime gerb, pilkauskas ir saladunas tai zmones kurie su povilo urbsio komanda bande patekti i savivaldybes taryba, na nepavyko, miesto zmones pasirinko kitus, tai remiantis povilo taktika dabar reikia pulti ir visais imanomais budais trukdyti savivaldybes projektu eigai, na ar ne taip, o del ,,skulptoriaus ,, krisciuno, tai jis gali vadintis nors ir pasaulio karaliumi , tik labai idomu butu pamatyti pono ,,skulptoriaus,, placia kūryba, jai jau nuorodas imetinejate i komentarus butu labai didelis dekui, kad imestumet ir ,,žymaus skulptoriaus,, darbu internetine nuoroda,

        • Atsakyti
    • nebegausiai to vaikštančio paveldo

      • visai negausus sluoksniukas

        • Plakatų prisipaišė daugiau nei rankų kairių ir dešinių turi…

          • Atsakyti
  • Pikete, leidžiamas dalyvių skaičius iki 15 žmonių.

  • Atsibodot su savo Prieš! Rėksnių kompanija. Patys NIEKO tam miestui nesukūrėt. Beviltiški personos…

  • Nesuprantu kam reikia ~16mln euru pastato kuris tik eksponuos vieno kazkokio autoriaus paveikslus. Zmones nueis pasiziures viena karta ir daugiau nesirodys tame menu centre. Kino teatras kita vertus gyvas darinys. Kas savaite rodomi vis kiti filmai ir noras sugristi ziurovamas visada yra. Kiesciausia kad tas menu centras sukurs tik 6 etatus 16mln euru inevsticija ir tik 6 darbuotojai..
    Geriau atnaujina esama Kino centra ir jame irengia papildoma patalpa to eidrigeviciaus paveikslams ir nebjuokina panevezieciu su piestiniais futuristiniais projektais.

    • Atsakyti
    • eidrigeviciui bus tik aukstai vienas skirtas

  • menu centras kuriamas ne s.eidrigeviciui, jai kas domejoties projektu,turejote matyti,kad menininkui bus skirta tik nedidele dalis parodines erdves, visa kita bus naujos parodines erdves keiciamoms parodoms, erdves miesto zmoniu edukaciniams uzsiemimas, 100 vietu nekomercinio kino sale, kaviniu erdve, dirbtuves , taip kad sitas meno centras bus gera vieta ziureti ne tik nekomercini kina bet ir uzsiimti kitais dalykais, dabar bukit biedni bet teisingi ,nekomercini kina ziuri maksimus 40-50 ziurovu o kartais saleje sedi 4 zmones, filmas niekur nedingsta tik centro veikla prasiplecia, blogiau tikrai nebus

    • Jau turime dailės galeriją toje pačioje gatvėje. Kurios Išlaikymui skiriama daugiau nei 200 000 per metus, o lankytojų 5000! Gal užteks su tom galerijom! 😀

      • Atsakyti
  • projekte yra numatyta vieta kinui.. tai problemos nematau. ir ju planas, kad pinigus skirtus SEMC permestu garso rekonstrukcijai yra nerealus. Jei kazkas klausys situ lunatiku miestas negaus pinigu nei garsui nei SEMC. pinigai projektams taip nemetomi is vieno i kita. aciu merui uz sia puikiai ideja mieste tureti nuostabia erdve. prasau judam toliau.. O del stoties.. ar vienas is pikets tu nepasidomejo, kad ji kitais metais bus statoma 99%? ar svarbu bele palot.

    • Atsakyti
    • Visu pirma tai yra kino crntro vieta kuri jau veikia 90m. Negalima viena kulturos istaiga panaikinti ir pakeisti kitu lyg niekur nieko. Jei atsirado poreikis menu centrui prasom susirasti sau skirta vieta ir gyvuoti tiek pat ilgai kiek ir Garsas gyvuoja. Beje pinigai buvo skirti 3mln Garso pastoto rekunstrukcijoj o ne griovimui todel ir vyko piketad nes zmones buvo suklaidinti. Visi mane kaf tvarkomad esamas pastatas uz tas lesas ir pleciamos patalpos menu centrui o ne griovimui kai net puses pinigu nera surinkta.

      • O kodėl negalima panaikinti? O kodėl negalima vienos įstaigos kita pakeisti? Asmeniškai man pofik, kaip įstaiga vadinasi, svarbu, kokias paslaugas teikia. O kinas išliks toj pačioj vietoj. Tik bus dar papildomų veiklų ir naujas objektas miestui. Aš už. O tamstos kliedesiai apie suklaidinimus ir lieka kliedesiais – gerai, kad ne tokie kaip jūs pinigus skirsto, nes ne kažkur ir nueitume 😉

        • Atsakyti
      • aciu dievui,kad tokiu piketuotoju nebuvo kai kunigai is respublikos gatves mete lauk bites biblioteka, aciu kunigeliams,dabar turime viena is moderniausiu bites biblioteku lietuvoje, tas pats ir su garsu, kur jus piketuotojai buvote,kai ta pati garso direktore kino teatre buvo irengusi naktini kluba, kai vakariniame seanse ziuredavai kina o i sale lisdavo prisigere klientai, tada buvo viskas ok jums, ir nerasinekit nesamoniu apie 90 metu gyvuojanti kino teatra, per tuos 90 m, jis senai pakeite savo isvaizda , pagal jusu logika iseitu kad reikejo islaikyti ta pirmapradi varianta ,kuriame pilkausko tevelis a-a, be bilieto kina ziurejo is kitos ekrano puses, tai tada reikejo piketuot kai sovietikai ta istorine vertybe griove ir state dabartini sovietini pastata kuris anot kulturos pavedininku net nera kulturine vertybe, bet jum ir vel blogai, jau sovietini kina norit isaugoti, nors ziurovu sales pustustes, ir niekada nebus pilnos nes tai yra normalu, komercini kina rodo komerciniai kino teatrai o ne popsucha kiti, tik ne popsuchai sitas gerokai per didelis, ir niekur nekomercinis kinas is miesto nedings, bus kino sale 100 ziurovu ir jos uzteks, taip kad ponai smec oponentai, nieko jus nepakeisit ir tas yra labai gerai,

        • nesidžiauk. tuoj verksi

        • tavo SEMC vieta paruošta kitur………………….

          • Atsakyti
  • Kino centras Garsas priklauso paneveziui jau 90metu. O cia mat atsirado ufonautu kurie nori viena ranka palaidoti kino teatra. Anyksciai, Ukmergė, ir visi kiti mazesni miesteliai turi savo kino centrus o paneveziui siuloma pasitenkinti iki 100 vietu salyte. Tiems kas nesupranta, tai galima paaiskinti kad nebutina uzpildyti 600 vietu sale kad teatras gyvuotu. Didelis vietu skaicius reiskia ir dideli ekrana. Kas yra buve 100 vietu salytej tikriausiai pastebejo kad ekranai ten kaip namu kino. Tokioje saleje filma ziureti nera jokio malonumo. Cia tegul menu centras derinasi prie Garso patalpu o ne atvirksciai. Garsas išlieka su savo renovuotomis salemis o tie paveikslai tegul kabo kokioje nors Garso patalpoje.

    • Tai nepriklausomybės laikotarpis tarpukariu Panevėžyje buvo trumpesnis nei Lietuvoje? Jau prieš 90 metų (jau 1929-ais ????????????????????) Panevėžyje buvo sovietmetis? Ne tik buvo sovietmetis, bet ir statė sovietinius tipinius pastatus?

      • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (20)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų