Prieš penkias dešimtis metų statytą kino teatro „Garsas“ pastatą nuo rekonstrukcijos į menų centrą saugantys gynėjai ir pandemijos akivaizdoje rinkosi į piketą, atmetę jiems pasiūlytą alternatyvą – dalyvauti nuotolinėje diskusijoje.
Kai joje apie ambicingą projektą kalbėjosi kultūros viceministras Vygintas Gasparavičius, Panevėžio „City Alumni“ asociacijos atstovai, viso regiono verslą vienijančių Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariai, tuo pačiu metu Respublikos gatvėje, kino teatro „Garsas“ pašonėje susirinkęs būrys piketuotojų ir jų gynėjų skandavo „gėda“ policijos pareigūnams, atvykusiems per karantiną palaikyti viešąją tvarką.
Numojo ranką į karantiną
Ketvirtadienio vakarą Respublikos gatvėje, prie kino teatrą juosiančios statybinės tvoros buvo matyti per karantiną, kai visi raginami kiek įmanoma vengti kontaktų, retas vaizdas. Būrys žmonių, išsirikiavusių vienoje gatvės pusėje, laikė rankose plakatus, reikalaujančius saugoti, anot jų, kultūros paveldą – „Garso“ pastatą, priešais juos, kitapus gatvės, mindžikavo būrys palaikytojų. Kai kurie jų laikė vėliavas, o sniege pleveno uždegtos žvakutės.
Tarp piketuotojų buvo matyti ir kai kurie Panevėžio politikai, o apie būtinybę išsaugoti 1968-aisiais statytą pastatą susirinkusiems per garsiakalbį aiškino rajono Savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjas Donatas Malinauskas.
Neilgai trukus Respublikos gatvėje pasirodė ir policijos ekipažas. Išlipę pareigūnai pradėjo teirautis, kas tokios akcijos organizatorius.
Ja prisistačiusi Laura Mikšionienė teigė, jog toks piketas nepažeidžia jokių karantino reikalavimų, mat žmonės dėvi kaukes ir laikosi saugaus atstumo. Visuomenininkė reikalavo policijos patraukti tarnybinius automobilius, nes šie užstoja piketuotojų plakatus.
„Ar galite patraukti automobilį? Žmonės juk į piketą susirinko“, – kalbėjo L. Mikšionienė.
Piketą teko nutraukti
Pareigūnų prašymas parodyti leidimą tokiam susibūrimui ir įspėjimas nesibūriuoti, organizatorę papiktino.
„Mieli miesto gyventojai, matome, kai mes jau trejuss metus su Savivaldybe tikrai kovojame ir kariaujame, aukojame savo asmeninį laiką ne dėl kažkokių politinių sumetimų, tik iš pilietiškumo, kad išsaugotume sau istorinį objektą, tai dabar mes, informavę Savivaldybę ir policiją, mus, panevėžiečius, atvažiavo išvaikyti, nors dėvime kaukes ir atstumų laikomės“, – per garsiakalbį piktinosi L. Mikšionienė.
Tokių jos žodžių įkvėpti kai kurie susirinkusieji puolė skanduoti: „Gėda!“
L. Mikšionienė toliau garsiai piktinosi laikytis saugumo reikalavimų ir skirstytis prašančia policija, kaltino miesto merą neteisėtais veiksmais.
„Daug kartų rašydama įvairius raštus, laiškus, visada galvodavau, kad jeigu žmogus mato, kad vyksta nusikaltimas, jis gali paskambinti 112 ir pranešti. Apie šiuo metu vykdomą R. Račkausko nusikaltimą nugriauti istorinį kino teatrą aš negaliu paskambinti į policiją ir pranešti, kad yra neteisėtai griaunamas pastatas. Bet dėl to, kad mes šiandien susirinkom apginti svarbų istorinį turtą, pasinaudoję karantino sąlygomis, atvažiuoja policija ir liepia mums skirstytis, nors kito pasirinkimo net neturime“, – susirinkusiems per garsiakalbį kalbėjo aktyviausia „Garso“ gynėja.
Pasak L. Mikšionienės, piketas turėjo užtrukti nuo 17 iki 19 val. Visgi įsikišus policijai, piketuotojams teko skirstytis dar prieš 18 val.
Visuomenininkė pareigūnams tvirtino esą pikete dalyvauja vos 14-iolika pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ žmonių. Piketuoti tokiam skaičiui leidimas nereikalingas. Iš tiesų Respublikos g. priešais kino centrą būriavosi gerokai daugiau žmonių. Pareigūnams buvo bandoma įrodyti, neva kiti – tik žiūrovai. Dar piketo išvakarėse socialiniame tinkle, grupės „Išsaugoti „Garsą“ paskyroje, L. Mikšionienė įkėlė pranešimą apie rengiamą „gyvą sieną „Garsui“ apginti“.
„Palaikykime „Garsą“ ir jo gynėjus“, – nurodydama piketo laiką ragino L. Mikšionienė.
Vienas aktyviųjų kino teatro pastato gynėjų, rajono Savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjas D. Malinauskas po policijos išvaikyto piketo „Sekundei“ tvirtino, jog karantino reikalavimai nebuvo pažeisti.
„Galima susirinkti į akciją, jei tam yra būtinas poreikis“, – komentavo valdininkas.
Anot jo, esą prie piketo „sėkmės“ prisidėjo pati policija – pamatę jos automobilius, žmonės susirinko pažiūrėti, kas vyksta.
„Policijos nesupratingumo dėka atsitiko žmonių būriavimasis“, – aiškino D. Malinauskas.
Įspėjo apie pažeidimą
Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas patvirtino, jog įstatymas nereikalauja leidimo piketui iki 15-os žmonių. Taip, kaip nurodyta įstatyme, jo organizatoriai informavo Savivaldybę apie rengiamą protesto akciją. Visgi, pasak teisininko, piketo rengėjai pasielgė neatsakingai ir nusižengė teisės aktams žmones subūrę itin sudėtingu pandemijos metu.
„Mes, atsižvelgę, kad šiuo metu Lietuvoje paskelbtas karantinas ir susibūrimai draudžiami, atrašėme, jog piketo rengti negalima, ir siūlėme pasirinkti tam tinkamą laiką, kai bus panaikinti apribojimai. Pagal Vyriausybės nutarimą, kuriuo paskelbtas karantinas, šiuo metu visi susirinkimai draudžiami. Kažkokių išimčių piketams tas nutarimas nenumato. Nesvarbu, kad jie laikėsi atstumo ir dėvėjo kaukes, vis tiek toks renginys negalimas, net jei būtų piketavę trise. Pro šalį eina žmonės, jie atkreipia dėmesį, sustoja pažiūrėti ir susidaro visas būrys. Organizatorių kaltės tame išties yra“, – teigė A. Valkūnas.
Panevėžio policijos atstovo Tado Martinaičio teigimu, gavus informaciją, kad Respublikos g. vyksta mitingas, vienas policijos ekipažas nuvyko patikrinti situacijos.
„Pamačius, kad būriuojasi žmonės, buvo iškviestas ir kitas ekipažas. Susirinkusiųjų buvo prašoma nesibūriuoti“, – teigė T. Martinaitis.
Anot jo, šiuo metu analizuojama filmuota medžiaga, tikrinama informacija, tikslinamos aplinkybės dėl tokio masto renginio per karantiną ir bus sprendžiama, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl nesankcionuoto mitingo organizavimo arba viešosios tvarkos pažeidimo.
Pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ rašto apie numatomą protesto akciją sulaukusi Savivaldybės administracija jai išsiuntė kvietimą vietoje piketo jungtis į nuotolinę diskusiją dėl menų centro su kitomis miesto bendruomenėmis bei Savivaldybės, Kultūros ministerijos atstovais ir išsakyti savo klausimus. Tokio pasiūlymo piketo organizatoriai atsisakė. Iniciatyvinė grupė atrašė laukianti pikete Savivaldybės administracijos arba nuotolinę diskusiją perkelti į kitą dieną, nors šioji jau buvo suplanuota su kitomis visuomenės grupėmis.
Verslo palaikymas
Visuomenininkų pozicija ne vienam dalyvavusiam nuotolinėje diskusijoje pasirodė keista. Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) direktorius Visvaldas Matkevičius stebėjosi, kodėl protestuotojai, filmavę savo akciją, nepasinaudojo galimybe dalyvauti diskusijoje tiesiogiai iš įvykio vietos.
„Mitinguotojai galėjo prisijungti prie Savivaldybės surengtos nuotolinės diskusijos, užsitęsusios gerokai ilgiau nei piketas. Jei pikete galėjo filmuoti, puikiausiai galėjo jungtis į ją iš įvykio vietos, išsakyti savo poziciją“, – „Išsaugoti „Garsą“ pasirinkimo nesuprato V. Matkevičius.
Anot jo, PPAR dar kovą išsakė savo nuostatą ir dabar vėl kartoja, kad regiono verslas palaiko menų centro idėją.
„Panevėžiui reikia atsinaujinti, jam reikia naujų pastatų, pritaikytų šiuolaikiniam gyvenimui – parodoms, moderniam kino teatrui, konferencijoms. Dabar centrinėje Panevėžio dalyje neturime tinkamų patalpų, į kurias galėtume pasikviesti užsienio svečius, dėl ko PPAR priversti savo konferencijas organizuoti užmiestyje. Džiaugiamės, kad menų centrą statys vietos įmonė. Tai reiškia, kad Panevėžio statybininkai gaus atlyginimus, juos išleis mieste, gyventojų pajamų mokestis, ateinantis į Savivaldybės biudžetą, irgi liks Panevėžyje“, – kalbėjo PPAR vadovas.
Įtaria politinius išskaičiavimus
Įnirtingame kare dėl kino teatro pastato V. Matkevičius neslepia įžvelgiantis kitus interesus, nei yra viešai deklaruojami.
„Dabar aiškiai matau, kad už tos kitos nuomonės slypi politikų noras dalyvauti tame procese, jį stebint iš šono. Nenustebčiau, jei per ateinančius savivaldos rinkimus atsirastų naujas darinys, susietas su „Garso“ gynimu. Su tokiu užsispyrimu, tokiu oponentų niekinimu niekas nedaroma be reikalo“, – mano regiono verslininkus vienijančios organizacijos atstovas.
V. Matkevičiaus nuomone, tai, kas vyko prie „Garso“ pandemijos metu, netgi piketuotojų bandymas auklėti policijos pareigūnus, panašu ne į tikrąją demokratiją, o tik į jos grimasas.
„Kitose šalyse matome daužomas vitrinas, bet negi tai yra tikroji demokratijos išraiška, negi tai yra pavyzdys? Jei gerbiame valstybę, esame jos piliečiai, privalome laikytis jos įstatymų ir vykdyti policijos nurodymus. Gyvename demokratinėje valstybėje, tai kodėl galima tik viena nuomonė, o turintieji kitokią tampa kone tautos priešu, pajuokos objektu. Tikrai neteisinga kalbėti, kad visi panevėžiečiai nori išsaugoti „Garso“ pastatą. Esu įsitikinęs, kad daugiau tokių, kurie jo vietoje nori modernaus menų centro“, – teigė V. Matkevičius.
Pavėlavo į diskusiją
Nuotolinėje diskusijoje dalyvavusios Panevėžio „CityAlumni“ asociacijos koordinatorė Rūta Jančytė teigė, jog ir ši organizacija mato labai didelę menų centro vertę.
„Ten galėtume džiaugtis ne tik nekomerciniu kinu, bet įtraukti ir daug platesnes meno rūšis, edukaciją ir įvairias kitas veiklas, todėl abejonių, ar tokio menų centro miestui reikia, nėra. Mes labai laukiame šito projekto ir suprantame, kad turime labai didelį šansą padaryti kai ką nuostabaus Panevėžyje“, – kalbėjo R. Jančytė.
Pasak „CityAlumni“ atstovo Daumanto Simėno, ir šioje asociacijoje yra žmonių, kurie jaučia nostalgiją „Garsui“, tačiau, anot jo, kalbėti apie tai, kad menų centras galėtų būti kitoje vietoje, nebėra laiko.
„Projektas yra tokioje stadijoje, kai jau yra priimti sprendimai. Buvo daug kūrybinių dirbtuvių ir diskusijų su bendruomene, tad, manau, žmonės, kurie nepritaria tai idėjai, pavėlavo išsakyti savo nuomonę ir dabar tai daryti tiesiog yra nesąžininga. Nebegalvokime, kaip galėjo būti, galvokime, kaip dabar menų centrą įveiklinti, kad būtų išnaudotos visos erdvės kaip įmanoma maksimaliai ir kurtų pridėtinę vertę Panevėžiui“, – kalbėjo D. Simėnas.
„Tikrai neteisinga kalbėti, kad visi panevėžiečiai nori išsaugoti „Garso“ pastatą. Esu įsitikinęs, kad daugiau tokių, kurie jo vietoje nori modernaus menų centro.“
V. Matkevičius
Laikas senka
Prie virtualaus pokalbio prisijungęs Kultūros ministerijos viceministras Vygintas Gasparavičius irgi pabrėžė, kad išseko laikas dar atidėlioti išskirtinį projektą.
„Savaime suprantama, kad pandeminė situacija neleidžia įgyvendinti organizuojamų piketų, todėl sveikiname, kad radote laiko ir noro diskusiją perkelti į virtualią erdvę. Jau pakankamai seniai vyksta pokalbiai dėl šio projekto ir šiuo metu esame kryžkelėje, kur panevėžiečiai turėtų apsispręsti, koks bus šiuolaikinis menų centras. Tikrai nebeturime galimybės dar kartą atidėlioti apsisprendimo momento“, – teigė viceministras.
Daroma pauzė
Visuomenininkai žiniasklaidai aiškino, jog rengti piketą paskatino tai, kad „Garse“ vykdomi griovimo darbai, nors maždaug prieš savaitę per kultūros ministro inicijuotą pasitarimą dėl SEMC Savivaldybė pažadėjo laikinai jų nesiimti.
„Mes nebeturėjome pasirinkimo, ką daryti, kadangi meras ignoravo savo susitarimą, kultūros ministro prašymą, nebeturėjome pasirinkimo, kaip tik organizuoti piketą ir parodyti visiems, kad esame nepavydėtinoje situacijoje, kai gali būti neteisėtai nugriautas kino teatro pastatas“, – žiniasklaidai kalbėjo L. Mikšionienė.
Tokias kalbas Savivaldybės vadovai vadina melu. Panevėžio mero Ryčio Račkausko teigimu, griovimo darbai nėra vykdomi, o karantino metu piketą surengę visuomenininkai pasielgė neatsakingai.
„Tai visiškai netiesa, griovimo darbai net nepradėti, yra su rangovu sudaryta sutartis dėl tam tikrų konstrukcijų demontavimo, bet tie darbai net nepradėti, vyksta tiesiog perkėlimas kino salės inventoriaus, kad galėtumėm, kai tik karantinas leis, vėl rodyti nekomercinį kiną“, – teigė meras.
Kad amžiaus statybose daroma pauzė, laukiant tolesnės Kultūros ministerijos pozicijos, šią savaitę viešai yra patvirtinęs ir Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Anot jo, prasidėjus paruošiamiesiems pastato griovimo darbams, jie kultūros ministro Simono Kairio prašymu sustabdyti iki kitos savaitės, siekiant įsigilinti į projektą.
Pasak direktoriaus, sutarti visoms pusėms dėl projekto duota laiko iki kovo 15-osios.
Anot T. Juknos, nuotolinė diskusija, į kurią neįsitraukė „Garso“ gynėjai, buvo tik vienas iš daugelio Savivaldybės bei kitų bendruomenės grupių bandymų užmegzti konstruktyvų dialogą.
„Dar 2016 metais buvo organizuotos kūrybinės dirbtuvės, kuriose kartu su bendruomenės atstovais buvo sukurta menų centro idėja. Dabar svarbu, kad miesto bendruomenė susitartų, koks turėtų būti šiuolaikinis centras. Dėl šios priežasties kartu su miesto alumnais kvietėme bendruomenės narius pokalbiui. Juk iš tiesų siekiame bendro tikslo – išsaugoti ir plėtoti nekomercinį kiną, bet kartu miestui padovanoti ir daugiau meno“, – nuotoliniame susitikime kalbėjo direktorius.
Laukia statybų starto
Menų centrą už daugiau kaip 9 mln. eurų turėtų statyti PST. Darbus planuojama baigti vėliausiai 2023-iųjų pavasarį. Pastate suprojektuotas muziejus, ekspozicijų salės, transformuojamos edukacijų erdvės, meno knygynas, mediateka, vėliau ketinama pastatyti antstatą su stogu, pritaikytu apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.
Senojo kino teatro, statyto 1968-aisiais, pastato griovimui besipriešinantys kai kurie visuomenininkai ir politikai teigia, kad sprendimai dėl statybų priimti pažeidžiant teisės aktus.
Savivaldybė tvirtina, jog rekonstrukcija yra teisėta. Nors Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija buvo iškėlusi klausimą dėl statybos leidimo teisėtumo, visgi statybų prievaizdai kliūčių rekonstrukcijai nebemato – inspekcija su Savivaldybe yra pasirašiusi teismo patvirtintą taikos sutartį, uždegusią žalią šviesą menų centrui.