Ne vieną pasaulinę įžymybę su Panevėžiu sieja ypatingi ryšiai.
Aukštaitijos sostinėje prasidėjo garsiojo režisieriaus Woody Alleno šeimos istorija. Panevėžyje – ir Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) gimusio šiuolaikinio meno genijumi vadinamo Williamo Kentridge’o šaknys.
Šiuolaikinio meno genijumi vadinamą Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) gimusį Williamą Kentridge’ą su Panevėžiu sieja ypatingas ryšys.
Kadaise Aukštaitijos sostinėje gyveno šio litvakiškų šaknų turinčio menininko seneliai, vėliau emigravę ir taip išsigelbėję nuo to, ką patyrė likusieji žydai.
Pasak gido, žydų paveldo specialisto ir tyrinėtojo Mariaus Galadausko, apie tai, kad unikalių piešinių anglimi, tapybos, tekstilės, animuotų filmų, operos pastatymų autoriaus šaknys veda į Lietuvą, ir dargi tiesiai į Panevėžį, pats menininkas žinojo labai nedaug.
Šių metų sausį su žmona jis atvyko į Panevėžį pamatyti senelio ir kitų artimųjų gimtąsias vietas.
Panevėžio žydų palikuonis
Jau kelis dešimtmečius meno terpėje žinomo ir daugybe apdovanojimų įvertinto kūrėjo tėvas Sidney Kentridge’as yra litvako Moišės Kantorovičiaus iš Panevėžio sūnus.
O menininko mamos Felicijos Kentridge – Gafarovičių palikuonės – šeima kilusi iš Kupiškio bei Panevėžio.
Kiek M. Galadauskui žinoma, nėra išlikusių dokumentų arba pastatų, liudijančių W. Kentridge’o kilmę ar to, kas Panevėžyje primintų jo senelių namus, tačiau viešnagės Lietuvoje metu su Panevėžio žydų bendruomene užsimezgė abipusis ryšys ir meno virtuozui pažadėta surasti jo mamos, ponios Geffen, bei senelių iš tėvo pusės pėdsakus mieste.
Pasak M. Galadausko, prireiktų išsamesnio tyrimo, kad apie šią giminę sužinotume daugiau, tačiau jis net neabejoja, kad pradėjus kapstytis giliau, būtų galima atsekti labai įdomių faktų.
Jaukinosi senelių miestą
Per vizitą į Lietuvą W. Kentridge’as viešėjo Vilniuje ir daugiau nei pusdienį skyrė Aukštaitijos sostinei – kartu su gidu M. Galadausku lankėsi Panevėžio žydų bendruomenės namuose.
M. Galadauskui teko garbė su pasaulinio lygio menininku praleisti net dvi dienas. Gidas supažindino jį su kultūriniu ir istoriniu Lietuvos žydų paveldu, kraupia Holokausto tragedija ir šių dienų aktualijomis.
„Panevėžyje aplankėme visas svarbiausias žydų istorines vietas senamiestyje, traukinių stotį, getą ir žudynių vietą. Daviau jam laiko pasivaikščioti Senvage ir senamiesčiu. Williamas džiaugėsi privatumu ir tuo, kad mieste jo niekas neatpažino“, – pasakojo M. Galadauskas.
Vaikštinėdamas Aukštaitijos sostinės gatvėmis autentiškumu garsėjantis kūrėjas filmavo ir fotografavo, popieriuje užrašinėjo mintis.
Kaip pats po vizito gidui prasitarė, tiesiog taip bendravo su Panevėžiu.
Pakeitė išankstinį nusistatymą
Nors M. Galadauskui kiek keista, kad tokios pasaulyje garsios asmenybės vizitas Aukštaitijos sostinėje praėjo visiškai nepastebėtas, V. Kentridge’ui Panevėžys paliko jaukaus, malonaus, istoriškai turtingo miesto įspūdį.
Visiškai priešingai, nei jį įsivaizdavo iki viešnagės Lietuvoje.
„Williamas Panevėžyje džiaugėsi privatumu ir tuo, kad mieste jo niekas neatpažino.“
M. Galadauskas
Pasak M. Galadausko, W. Kentridge’as jam pasirodęs išties labai įdomus, intelektualus ir spalvingas žmogus.
„Nors jis sudėtinga, labai įvairialypė asmenybė, tačiau gana lengvai pavyko „pralaužti ledus“. Jo požiūris į Lietuvą dėl Holokausto tragedijos buvo labai atsargus ir ribotas. Tačiau ši kelionė padėjo pakeisti negatyvią nuomonę“, – pasakojo M. Galadauskas.
Sujaudino tragedijos mastas
Pasak gido, W. Kentridge’ui išties rūpi jo litvakiška šeimos istorija. Visgi jautrus menininkas kiek baiminosi ją pamatyti, išgirsti ir patirti asmeniškai.
„Kiek jam tai svarbu, aišku, ne man spręsti, tačiau tai, kad vizito metu specialiai skyrė laiko net dviem Lietuvos miestams, žinant jo užimtumą, yra iškalbingas faktas. Esu tikras, jog iš Lietuvos jis išsivežė pačius geriausius įspūdžius“, – viliasi žydų paveldo žinovas.
Anot M. Galadausko, susipažinęs su šeimos istorija, pamatęs, kaip saugomas žydų paveldas, ir apsilankęs Panerių memoriale, W. Kentridge’as ne tik suprato Holokausto tragedijos mastą, bet ir pamatė, kiek Lietuva daro, kad žydų atminimas nebūtų pamirštas.
Meno genijus
Panevėžyje savo šaknų ieškantis W. Kentridge’as gimė 1955 metais Johanesburge, Pietų Afrikos Respublikoje.
Jo tėvai buvo garsūs teisininkai ir aktyvūs kovotojai su apartheidu – PAR baltųjų vyriausybės 1948–1993 metais vykdytos rasinės segregacijos, ekonominės, politinės diskriminacijos politika, kurios pasekmės juntamos ir dabar.
Iš pradžių W. Kentridge’as gimtajame mieste studijavo politikos mokslus, vėliau Paryžiuje – dailę ir piešimą. Dar vėliau – pantomimą ir teatro meną.
Grįžęs į PAR, rašė pjeses, operų libretus ir vadino save akmens amžiaus kino režisieriumi, kurio fantazija sukuria kažką tarp meno ir gyvenimo, poezijos ir politikos su visomis jų metamorfozėmis.
Galų gale W. Kentridge’as apsistojo ties teatru, grafika ir animacija.
Dėl žaismingai suskambančios aplinkos ir amplitudės emocijų, kurias sukelia įvairiausio žanro W. Kentridge’o darbai, jis tapo žinomas visame pasaulyje.
Menininko kūriniai eksponuojami Albertinos muziejuje Vienoje, muziejuose Niujorke, San Fransiske, Filadelfijoje, Paryžiuje ir daugelyje kitų vietų.
W. Kentridge’o kūrybos darbuose dera politika ir poezija, o unikaliuose piešiniuose anglimi ir didžiulėse instaliacijose jungiasi kinas, garsas, muzika ir skulptūriniai objektai.
Labai paprastai jis pasakoja apie sudėtingą savo tėvynės – PAR – istoriją.
Įdomus atradimas
Menininkas W. Kentridge’as nėra vienintelis pasaulyje garsus žmogus, kurio šaknys Panevėžyje.
M. Galadauskui jau anksčiau pavyko išsiaiškinti, jog vieno ryškiausių JAV kino kūrėjo Woody Alleno šeimos istorija prasidėjo irgi Aukštaitijos sostinėje.
Kino grandas Woody Allenas, kurio tikrasis vardas yra Alanas Stiuartas Konigsbergas, gimė 1935 m. Niujorke. Tačiau kino žvaigždės senelis Izaokas, prosenelis Šmuelis ir proprosenelis Mauša (Moiše) kilę iš Panevėžio.
Visa Konigsbergų šeima yra Panevėžio – Ponevezh, kaip buvo vadinamas šis miestas Rusijos imperijos laikotarpiu, žydai.
„Įdomus ir kiek netikėtas atradimas. Apie tai kažkodėl bent iki šiol neteko girdėti. Tačiau tuo atradimai ir žavi“, – sako žydų paveldo žinovas.
Vilniuje gyvenantis M. Galadauskas ir pats pusiau panevėžietis. Gido tėtis ir senelis kilę iš Panevėžio.
Tad nekeista, kad jam itin smalsu, ar kokios garsenybės šeimos pėdsakų esama miesto, kuriame pats praleido dalį vaikystės, gatvėse.
Savinosi Rusija
Kad žinomiausio XX amžiaus antrosios pusės kino kūrėjo W. Alleno šaknys yra Panevėžyje, anot M. Galadausko, liudija viešai visiems prieinama informacija. Pasak istoriko, režisieriaus kilmę įrodo jo giminės medis – išsamiai išvardyti žydų vardai ir pavardės, nurodytos tikslios datos ir vietos.
M. Galadausko tikinimu, W. Allenas gimė ir augo namuose, kuriuose buvo laikomasi žydiškų tradicijų.
„Kad Woody Alleno šaknys žydiškos ir kad jis yra litvakas, žinoma jau seniai. Ir jis pats daug apie tai yra pasakojęs. Tik abejoju, kad žino, iš kur tiksliai kilę jo protėviai. Ilgą laiką kaip režisieriaus kilmės šalis buvo nurodoma Rusija“, – aiškino M. Galadauskas.
Visi gimę Lietuvoje, kuri tuomet priklausė Rusijos imperijai, buvo taip identifikuojami. Iki šiol tai apsunkina giminės šaknų paiešką.
Anot M. Galadausko, rusai norėjo „nusavinti“ W. Alleną kaip saviškį ir netgi buvo pastatę jam paminklą Karaliaučiuje.
Visgi vėliau ši klaida ištaisyta ir nurodyta teisinga kilmės šalis – Lietuva.
Nedidelio ūgio, smalsiomis akimis pro akinius į pasaulį žvelgiantis režisierius ir aktorius W. Allenas labiausiai žinomas dėl labai savito humoro – daugumai filmų jis pats rašo scenarijus, režisuoja ir vaidina.
W. Alleno kūryboje daug filosofijos, psichologijos, žydų tapatumo, Europos kino ir Niujorko, kuriame jis gimė ir gyvena.